Jak se žije s Android Wear?

Chytré hodinky s Androidem mě po uvedení na trh nechaly docela skeptickým. Zdálo se mi, že škála využití je malá a vše zabíjí slabá výdrž na baterii. Nyní mám ale jedny doma a rozhodl jsem se místo recenze konkrétního modelu popsat, jak a k čemu je vlastně doopravdy dokážu využít.

Pro pořádek nutno říct, že mi nyní už starší model LG Watch W100 zapůjčil eshop CZC a na ruce je mám už  dva týdny. Nejdřív ale popíšu dvě zásadní věci, které výrazně ovlivňují používání chytrých hodinek.

Nabíjení

První nabití po rozbalení krabičky trvalo hodinkám hodinu a půl. Tenhle model od LG má vlastní nabíjecí kolíbku a pokud ji nemáte s sebou, hodinky nenabijete. Někteří výrobci v novějších generacích hodinek dokázali využít klasický microUSB a tato otravná bariéra už v případě Android Wear padá.

chytre-hodinky-lg-watch-w-100-cerne

LG Watch W100 nejsou na první pohled atraktivní. V praxi si na zdánlivě nudný design zvyknete a má své kouzlo. Navíc si můžete vyměnit pásek prakticky dle libosti.

Výdrž

Už jsem to zmiňoval v úvodu, výdrž pro mě byla v případě chytrách hodinek deal breaker. Ale záleží na tom, jak hodinky používáte. Na testovaném modelu LG Watch W100 jsem si hned deaktivoval možnost stále rozsvíceného displeje, což je pochopitelně největší žrout baterie. Někomu může vadit, že na hodinkách stále nevidí čas. Pro mě to problém nebyl. Deaktivoval jsem si i gesto, které při otočení zápěstí displej zapne a pokud chci vědět, jaký je čas, displej aktivuji poklepáním.

Hodně parády stran výdrže můžete nadělat také pečlivým nastavením notifikací, které si necháte na hodinky zasílat. Já jsem si ponechal jen ty klíčové, jako jsou e-maily, hovory a textovky. Pokud nastavení vynecháte, bude se vám na displeji zbytečně zobrazovat kdejaká hovadina. Teď už víte, jak jsem si hodinky nastavil. Jakou jsem s nimi dosáhl výdrž?

Mrtvé baterky všude

Docela mě to příjemně překvapilo. V průměru jsem nabíjel hodinky jednou za den a půl. Možná by vydržely i dva, ale nechtěl jsem riskovat, že se někde vybijí. A například přes noc z kapacity ubylo 13%. Podle ostatních recenzí jsem čekal mnohem horší výsledky. Když jsem se na výdrží zamyslel do hloubky, vlastně nedává smysl očekávat nějaké zásadně lepší výkony. Krabička s displejem a malinkatou baterkou, která komunikuje přes Bluetooth, prostě déle vydržet nemůže. Tak to je. Na denní nabíjení mobilů jsme si také zvykli a kdo chce mít na ruce něco chytřejšího, prostě večer zasune o káblík víc.

Praktický přínos

Některé výhody denního užívání jsem si uměl představit předem, pár jsem objevil až díky možnosti hodinky otestovat. Tak třeba navigace přes Google Mapy. V Praze se mi šikla a a hodinky mi daly vibrací najevo, že mám zabočit, stačilo se jen podívat, kam. Přínos v autě je bez debat. O kousek pohodlnější bylo i využití autorizačních SMS od banky.

Pokud máte rádi Swarm, pak je check-in s hodinkami velká pohoda. Nakonec jsem ocenil i možnost odmítnutí příchozího hovoru přímo na hodinkách.

Android Wear Apps

V katalogu najdete dost aplikací pro Android Wear.

Pro Android Wear už existuje relativně slušná zásoba aplikací, které mohou být pro někoho velmi praktické. Vyzkoušel jsem kalkulačku, kompas nebo třeba předpověď počasí včetně snímků z radaru. Hezky vypadá i hodinková verze Endomondo, kterou jsem ale kvůli zimnímu počasí neotestoval v praxi. Poněkud nepraktický mi zatím přišel výstup z Evernote, velmi dobře pak zase vypadá nákupní seznam Bring.

Do své denní rutiny jsem chytré hodinky dovedl docela dobře zařadit. Vše, co jsem uvedl výše, je docela fajn a byly to malé krůčky k většímu pohodlí. Aktuálně si jen nekoupím jen proto, že jim zatím chybí nějaká opravdu strhující výhoda. Co si o chytrých hodinkách myslíte vy? A kolik byste byli ochotní za ně zaplatit?

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

2 komentáře
  1. Pečlivě jsem přečet článek a stále jsem nenašel opravdového využít. Podtrhují, jsem fanda všech elektronických zařízení “hraček” u většiny jsem našel přínos, hodinky se mi líbí, mám je, , ale furt nemůžu najít opravdu přínosnou funkci zejména v poměru výkon-cena. Pomozte mi někdo….☺

    Leave a reply

    GeekLife.cz