Hlídejte si bezpečnost svého účtu Google

Používáte služby od Google? A už jste se někdy přihlásili někam jinam pomocí Google účtu? Ověřte si snadno, kdo a jak má přístup k vašemu Google účtu.

Google se snaží na bezpečnost dat myslet hodně a pro uživatele má připravenou jednu stránku, kde najdete vše okolo bezpečnosti účtu. Najdete ji na adrese https://myaccount.google.com/security-checkup.

Po přihlášení s příslušným Google účtem uvidíte tuto obrazovku.

google-securitiy-checkup

Hlavní rozcestník k bezpečnému Google účtu

Ta nabízí 4 hlavní oblasti z pohledu bezpečnosti:

  • přístupy aplikací třetích stran k vašim datům
  • přehled zařízení, s nimiž je váš účet spojený
  • výpis aktuálních “hrozeb”
  • stav dvoufázového ověření

Přístupy aplikací třetích stran k vašim datům

Jakmile někde povolíte přihlášení ke službě pomocí účtu Google, získává služba určitá oprávnění. Přihlašování pomocí Google účtu je fajn a pohodlné, ale čas od času je dobré se podívat, které aplikace tam vlastně máte. Platí jednoduché pravidlo – ty které nepoužíváte, tam už nemají co dělat a přístup jim odeberte.

Ukázka přehledu aplikací

Ukázka přehledu aplikací

Přehled zařízení, s nimiž je váš účet spojený

Se kterými zařízeními je váš Google účet spojený a jaké bezpečnostní opatření vám Google doporučuje? Tady třeba zapnout zámek obrazovky nebo odstranění účtu z tabletu, který jsem dlouho nezapnul.

Výpis aktuálních “hrozeb”

V této sekci najdete všechna nová přihlášení k účtu i pokusy o přihlášení, které se nepovedly nebo se Google zdály podezřelé. O těch vás Google mimo jiné informuje i e-maily, jimž určitě věnujte pozornost.

Stav dvoufázového ověření

Aktuálně asi to nejlepší, co můžete pro ochránění svého účtu udělat, je zapnout systém, kdy kromě hesla musíte k loginu zadat i kód, který Vám Google pošle přes SMS nebo jinou cestou přímo na mobil. U mého Samsungu chodí nově  místo SMS jen výzva k potvrzení přihlášení (Ano, Ne), nastavení si ale můžete zvolit sami. Stejně tak můžete v cílovém zařízení určit, aby Google příští dvoufázové ověření chtěl až za další dva týdny.

Dvoufázové ověření u Google si můžete zapnout zde, uživatelům placeného G Suite jej musí aktivovat administrátor.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz