Chytrá domácnost 2017: Co vše obstarají přístroje za nás?

Vize „smart home“ hýbe světem domácích spotřebičů už zhruba od roku 2014. Technologie se vyvíjejí, cíl zůstává stejný – maximálně usnadnit domácí práce. Na jaké novinky se můžeme těšit?

Ovládání na dálku? Dnes už běžný standard

Aplikace v chytrých telefonech a tabletech už umí ovládat na dálku kde co: třeba osvětlení, topení či klimatizaci. Není nad to přijet na chatu a nemuset klepat kosu, než se kotel rozžhaví. Stejně tak můžeme zahodit dálkové ovladače na TV, audio nebo garážová vrata – i to už obstarají telefony.

Dálkově řídit jdou už i kuchyňské a koupelnové spotřebiče. Například pračky a sušičky tak spustíte i z práce. Chytré aplikace toho umí ještě víc – třeba 6th Sense Live značky Whirlpool vás rovnou upozorní, když spotřebič potřebuje servis. Objevují se už i první varné desky a trouby ovládané na dálku. Stačí v mobilu najít recept a poslat jej sporáku, aby věděl, co přichystat k večeři. Teď už „jen“ vynalézt aplikaci, která sama naplní pračku a dojde nakoupit suroviny na vaření…

Nové téma č. 1: Konektivita přístrojů

Od dálkového ovládání zbývá jen krok k tomu, aby spotřebiče komunikovaly i mezi sebou. Brzy bude běžně pračka vysílat signál sušičce, jaký druh prádla právě ždímá. Ta si rovnou nastaví optimální program, a celý proces tak urychlí. Stejně tak funguje výše uvedený 6. smysl u odsavačů par – automaticky se zapne, když začneme vařit, a přizpůsobí svůj výkon množství par.

Jako velká výhoda budoucnosti se jeví schopnost přístrojů automaticky odeslat signál servisu o tom, co se porouchalo. Technik už k vám dorazí rovnou s potřebnou součástkou a vyhnete se nedorozuměním způsobeným amatérskou diagnostikou.

Zajímavé novinky z berlínského veletrhu IFA

Výstavní areál Messe Berlin každoročně hostí největší veletrh spotřební a bílé elektroniky IFA. Téma chytré domácnosti se skloňovalo snad na všech stáncích. Jednotliví výrobci se předháněli v prezentaci nových technologií a vypadá to, že tentokrát nezůstane jen u slibů. Většina nových spotřebičů se na našem trhu objeví už v průběhu roku 2017, jako třeba sušičky s wi-fi

Těšit se můžeme třeba na pokrokové termostaty, které poznají, jak daleko jsme od domova a podle toho upraví teplotu vzduchu. Zaujaly také ledničky s integrovaným dotykovým panelem. Můžete tu psát vzkazy rodině, uložit si nákupní seznam, pouštět hudbu nebo hned po ránu zjistit předpověď počasí.A co bude dál?

Největším problémem současných „smart“ řešení je, že si každý výrobce jede sám na sebe. Představa domácnosti seskládaných z různých spotřebičů, které spolu budou komunikovat, zůstává ve sféře utopie. Vše tak nejspíš směřuje k centrálně řízené domácnosti. Z jednoho místa se bude ovládat vše od topení až po závlahu zahrady. Většina činností se zautomatizuje podle našich denních zvyklostí. Podobné platformy už vyvíjí Apple, Google i Amazon. A odkud takový systém nejlépe řídit? Zatím jsou to jen aplikace.

Sním třeba o tom, že moje lednička bude vědět, co právě ukrývá. Porovná chybějící položky s mým běžným nákupním lístkem, odešle objednávku do služby, která dováží potraviny a já pak dojdu jen ke dveřím. A místo trávení času v obchodním centru můžu dělat něco jiného.

Komentujte jako první!

Komentujte článek

GeekLife.cz