Capsa – 11 GB zdarma nezní špatně

Zálohování dat je noční můrou mnohých. Sám mám trpkou zkušenost, když mi loni odešel do křemíkového nebe disk, na němž mimo jiné byly rodinné fotografie a nějaká videa.  Stejně tak musím řešit i zálohování pracovních dat, faktur a dalších věcí. Zde myslím platí, že čím víc, tím líp. Proto mě zaujala nová česká služba Capsa.

Pro domácí použití nabízí hezkých 11 GB zdarma, jinak má v tarifech i placený prostor určený jednotlivcům. Firmám nebo subjektům, kde je více uživatelů, je doporučena služba Capsa pro týmy, kde v nejlevnějším tarifu může až 50 lidí užívat prostor 50 GB včetně sledování verzí dokumentů nebo zpřístupnění klientům.

capsaMně ovšem zajímá domácí využití. Část pracovních dat zálohuji na Google Drive (faktury, články, analýzy), další kolo ve většímu záběru probíhá na SugarSync, kde mi mi pvedlo z affiliate odkazů získat zdarma 8 GB místa. Službu Capsa se chystám využít na zálohování rodinných fotografií a nakoupených mp3 souborů. Líbí se mi možnost zálohování více složek a přístup přes FTP.

Rozhraní Capsy vypadá velmi spartánsky a grafika vás určitě neokouzlí. Stejně tak klient pro Windows není žádná grafická hitparáda, ani není moc intuitivní. Trošku jsem doufal, že budu moct archivovat složky uložené v NAS od Synology, bohužel v nabídce spárovaných složek přístup do síťového okolí není. Přístupné jsou ale externí disky připojené přes USB. Pro každou složku musíte vytvořit takzvaný synchronizační pár, tzn. vybere si cílovou složku na Capse a k ní přiřadíte jednu složku z vašeho počítače. A tak dokola, co vám prostor stačí.

Uvidíme, zda se služba dlouhodobě chytne. Cloud je trend, zálohování je nutnost. Uživatelé zdarma ale firmu neuživí, takže musí najít dost platících klientů. Pozor byste si měli dát také na všeobecné podmínky, kde se poskytovatel zříká odpovědnosti za ztrátu nebo úniky dat, viz. bod 6. Podobně je to ale nejspíše se všemi cloudovými službami, zde jsou aspoň podmínky přiměřeně rozsáhlé, aby je každý mohl přečíst. Takže jako jeden z více zálohovacích kanálů můžu Capsu doporučit.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz