Chromebooky jsou podle mě velmi zajímavé, ale trošku upozaděné stroje. Přesto mají svoji cílovou skupinu a myslím, že pro mnoho běžných konzumentů je to nejlepší možný systém. V této recenzi se podíváme na high endový model Vero 514 od Aceru, který nenechává moc prostoru pro kompromisy.
Rychlé shrnutí
Acer Vero 514 ve verzi s i7 procesorem a 16 GB RAM je pro běh ChromeOS velmi velkorysá kombinace, která kromě zvuku nezklame. Máte dostatek všeho. Konektorů, místa pro data, dobrou klávesnici a touchpad. Zamrzí jen chybějící slot na paměťovou kartu.
Pojďme na recenzi.
Balení
Acer si hodně zakládá na ekologickém provedení Vera. Balení je komplet bez plastů a papírová skládačka Chromebook bezpečně chrání při přepravě. Navíc v něm najdete i praktický podstavec. Uvnitř je dál pouze nabíjecí adaptér s USB-C kabelem a samotný počítač.
Smysl pro ekologii musíme určitě ocenit, ale trošku mi přijde, že Acer až moc tlačí na pilu a sklouzává ke greenwashingu.
Konstrukce a design
Řada Vero – i ve verzi s Windows – má tělo vyrobené z recyklovaných plastů. Konkrétně skoro třetina (přesně 30 %) je plastový recyklát, na kterém Acer postavil designový kód. Celé laptop nese otisk drobné mřížky. Šedou barvu narušují drobné částice v tmavších odstínech šedé a výrazně žluté. Tu Acer použil i na spodních podložkách.
Vzhled je opravdu unikátní a dokonce zaujal i moji lepší polovičku, která obvykle elektroniku kompletně ignoruje. Netradiční vzhled podporují i nezkosené boční hrany, které jsou ze všech stran stejně vysoké. Vero tak nezkouší vypadat tenčí, než skutečně je. Místo toho vznikl dojem určité syrovosti až brutalismu, kdybych měl použít jazyk architektury.
Na víku najdete jen dvě loga, Chromebook a Acer v horních rozích. Eko stopu Acer připomíná i pod klávesnicí.
Notebook váží přesně 1 477 gramů. Není to tedy úplné pírko, spíše taková klasika. Jestli je pro vás mobilita důležitá, hledejte jinde. A ještě rozměry:
- výška 21 mm
- šířka 313 mm
- hloubka 224 mm
Vpravo dole pod klávesnicí najdete i čtečku otisků prstů. Citlivost je v pohodě.
Konektivita a konektory
Levý bok hostí jedno USB-C, HDMI a 3,5mm jack. Pravá strana nabízí konektor pro HW zámek, další USB-C (3.2) a velký USB konektor. Obě USB-C lze použít pro napájení. Za HDMI i USB si Acer zaslouží pochvalu. Naopak body dolů za chybějící čtečku karet.
Bezdrátově Vero 514 podporuje protokoly IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax, tedy včetně nejnovější Wifi 6. K tomu ještě Bluetooth 5.1 nebo vyšší. O rychlé přenosy na kvalitní síti se tak nemusíte bát.
Procesor a operační paměť
Tento konkrétní model pohání Intel® Core™ i7 12. generace. Pro běh ChromeOS je až až zbytečně silné CPU, ale zase máte jistotu, že vše poběží bez zadýchání. K tomu sekunduje 16 GB RAM. Za běžného provozu si notebook vezme necelé 4 GB, přičemž mi běží:
- Chrome s 10 záložkami
- Gmail
- Notion
- Todoist
- Google Kalendář
Potvrzuje to tak moje dřívější postřehy o Chromeboocích. Čtyři GB je minimum. Pokud si chcete pořídit libovolný Chromebook, berte verzi s 8 GB RAM. Google sice na optimalizaci spotřeby operační paměti pracuje – Chrome má i spořič pro neaktivní karty – ale jak říkáme my elektronci, železo je železo.
Čtěte také: Recenze levného Acer Chromebook 14 CB314
Displej
IPS LED 14″ displej má FullHD rozlišení. To si můžete upravit podle sebe. Nativní rozlišení 1920 x 1080 jde ještě v nastavení systému „zlepšit“ zmenšením rozhraní na simulovaných 2 194 x 1232 pixelů. Pochopitelně to jde i obráceně až k 1 182 x 665 pixelů pro špatně vidící.
Displej není dotykový a je matný. Pro běžné užívání mu není co vytýkat. Údaje s jasu displeje jsem nenašel, ale ani na slunci jsem neměl problém. Rámečky jsou masivní a vlastně je to jediná věc, která ukazuje, že tohle není naprosto prémiové zařízení.
Klávesnice
Ta je podsvícená, intenzitu lze měnit nebo jas úplně vypnout. Klávesy jsou poměrně nízké. Protože pracuji hlavně na desktopu, jsem zvyklý na klávesy s vyšším zdvihem. Zvykl jsem si rychle, odezva je dobrá a všechny klávesy mají akurátní velikost bez nějakých experimentů. Na Chromeboocích jen nenajdete klávesu Del.
Když jsem u designu zmiňoval použití žlutých prvků, tak pravděpodobně jako drobný vzhledový element Acer udělal písmena „e“ a „r“ žlutou barvou.
Zvuk
Acer sice v promo materiálech tvrdí, že Technologie DTS® Audio a vestavěná funkce Smart Amplifier vám přinesou kvalitnější zvuk bez zkreslení a hluboké basy, ale úplná pravda to není. Maximální hlasitost dostatečná není a sledování filmů ve dvou na hotelu úplně pohodlné nebylo. Chtělo by to pár decibelů navíc.
Reproduktory hrají do spodní části notebooku, takže ořezávají výšky. Naštěstí jim pomáhá kloub displeje, který spodní část laptopu nadzvedne. O basech bych ale raději nemluvil, jde prostě o plechový zvuk. Fyziku ošulit nejde a v malém těle notebooku nikdy nebude zvuk poslouchatelný. Howgh. Používejte sluchátka.
Touchpad
Dotyková plocha je dostatečně velká. Její povrch ale klade mírný odpor a vyžaduje to kratší chvíli si zvyknout. Ovládacím gestům nelze vytknout vůbec nic. Naopak klik vydá docela hlasitý zvuk. Doma na tom nesejde, ale venku mě to stresuje a raději dělám dvojkliky.
Úložiště
Pevný disk (SSD) má kapacitu 256 GB. Protože většinu dat s Chromebookem beztak máte v cloudu, bohatě to to stačí. Pořídit se pochopitelně dá i verze s větší kapacitou disku. Strop je 512 GB, dál už si musíte pomoct externím datovým úložištěm. S USB konektorem na pravé straně to není problém.
Baterie
Lithium-iontová (Li-Ion) baterie by měla vydržet až 10 hodin provozu. Na tuto hodnotu se dá dostat, když vypnete všechny žrouty energie. Tedy podsvícenou klávesnici a snížíte jas displeje. Moje zkušenost je okolo osmi a půl hodiny, přičemž podsvícení prakticky nezapínám.
ChromeOS nabízí i přehlednou diagnostiku, kde vidíte i počet nabíjecích cyklů, kterými baterie prošla.
Celkově je výdrž velmi dobrá. Navíc už během 30 minut lze notebook nabít na 50% kapacity, pokud použijete originální adaptér (65W). Nouzově lze použít jakoukoliv mobilní nabíječku, ale rychlost nabíjení bude výrazně pomalejší. Čím nižší výstupní proud a příkon, tím horší. Ale na cestách se to hodí.
Tip: Pokud chcete ušetřit jako já, počkejte si na svůj repasovaný model na Počítárně.
Hodnocení
👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.