Xiaomi Mi Note 3 prostě šlape! A jaké dělá fotky? Fantastické!

Xiaomi Mi Note 3

Tak trochu jsme předběhli českou distribuci a pořídili si telefon (phablet) Xiaomi Mi Note 3 od zahraničního obchodníka. Používáme ho už nějaký ten pátek, no a chceme se s vámi podělit o dosavadní zkušenosti. A věřte, že je o čem psát! Telefon v něčem trochu zklamal (část se dá změnit), ale většinou z jeho parametrů jsme nadšení. Šestigigová RAM DDR4 a dvougigový takt procesoru, to je prostě znát… No a foťák? V cenové kategorii tohoto telefonu přímo pohádka!

Zajímá vás konkrétní část recenze? Využijte naše kapitoly.

Balení

Telefon nám přišel v moc pěkné a neskutečně pevné papírové krabičce. Design je střídmý, krabička celá černá (stejně jako námi vybraný model). Na horní straně krabičky je jen logo Mi, nápis Note a pod ním obrovská trojka. Vše je vyvedeno ve stříbrné barvě, přičemž „Note“ a „3“ házejí odlesky ve všech barvách (stejně jako třeba povrch cédéčka). Na spodní straně krabičky je jen černá nálepka s parametry telefonu.

Na delších bocích krabičky je nápis Note 3 (a k tomu ještě nějaká Čína), kratší strany jsou jen černé. Krabička prý unese dva (čínské) chlapy. Věřím tomu. Bytelné je balení i vevnitř. Vše má své kolonky, přihrádky, další obaly. Většinou papírové, plastu je tady pomálu.IMG 20180222 142911434

Co tedy výrobce k telefonu ještě přibalil? Adaptér do čínské zásuvky (ale v balíčku jsme obdrželi i celosvětově použitelnou redukci, takže no problem). Výstup adaptéru je 1,5 A. Sice nic moc, ale k baterii je to šetrnější. I když tato baterie je připravena i na rychlé nabíjení. Pak tu byl ještě USB kabel – s koncovkou micro USB-C na jedné straně a s klasickým USB 2 na straně druhé. K tomu redukce z USB-C na 3,5 mm jack (pro sluchátka). Jehla pro vysunutí šuplíčku na SIM. A v neposlední řadě i silikonový obal na telefon.IMG 20180222 142934749

Nutno dodat, že telefon byl opatřen fólií z obou stran, tedy i zezadu. Proč? Protože jeho skleněný kryt je natolik vyleštěný, že sebemenší poškození by bylo hned znát. Fólie i vzadu splnila svůj účel. Ta černá, ve které je zadní kryt vyveden, je tak černá, že mi to můj foťák nechtěl ani vzít.

Design a konstrukce

Už jsem nakousla tu černou barvu. Vybrali jsme tedy černý model (v nabídce je ještě modrý) – a je černý komplet celý. Displej není na telefonu na první pohled vůbec vidět. A zadní strana telefonu, to je prostě černočerná tma. Ale dokonale vyleštěná.

Kryt je podle údajů výrobce skleněný a rozhodně nejde o levný a už vůbec ne skřípající počin. Dílenské zpracování je precizní, vše sedí dokonale. Boční rámeček telefonu je z hliníku, o pár tónů světlejší než zbytek telefonu. Ale stále černý. Tím jsme s výčtem materiálů (těch na povrchu) skončili.

Telefon, někdy příhodně označovaný jako phablet, je poměrně velký. Úhlopříčka displeje je 5,5 palce a jde o poměr 16:9. Velikostní parametry telefonu jsou následující:

  • rozměry (v x š x h): 152.6 x 74 x 7.6 mm (6.01 x 2.91 x 0.30 palce)
  • hmotnost: 163 g

Když nahlédneme na přední stranu telefonu, je na první pohled vidět jen v horní části kamera, reproduktor telefonního sluchátka, prohloubená čtečka otisků prstů, které slouží samozžejmě též jako tlačítko k návratu do základních panelů (v Androidu symbol kolečka). Jinak nic. Jakmile se dotknete čtečky otisků, ihned se rozsvítí displej.

A také se ukáží zbývající dvě androidovská ovládací tlačítka – nejsou však označena symboly, svítí jen jako malé bílé tečky. Ale jsou to ona tlačítka, která bývají označována trojúhelníkem (návrat o krok zpět) a čtverečkem (minimalizace aplikace a vstup do přehledu otevřených aplikací).

A hlavně: tady jsou umístěna opačně, než jsem doposud byla na jiných androidech zvyklá. Takže pomyslný čtvereček je vlevo a trojúhelník vpravo. Musím se přiznat, že vzhledem k tomu, že tu nejsou ony symboly a že je pořadí přehozené, jsem vždycky chvilku zmatená, kam mám sáhnout, když se chci třeba vrátit o krok zpět.

Přední fotoaparát a webkamera má kapacitu 16 MPx, s vybavením pro rozlišování obličeje. Na přední straně je však ještě programovatelná notifikační dioda, která trvale svítí při nabíjení, ale různé notifikace může oznamovat různými způsoby blikání.

Displej telefonu je pokrytý ochranným tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 4. Okraje jsou zaoblené a mírně zahnuté, takže skleněný kryt vystupuje nad rámeček. Podobnou měrou vystupuje i zadní kryt. Zaoblené jsou rohy telefonu, takže přes svou velikost se docela dobře drží. Jen to zadní sklo dost nepříjemně klouže. Ovšem výrobce to vyřešil šalamounsky: silikonovým pouzdrem. A s ním už máme stoprocentní jistotu úchopu.

Co najdeme na zadní straně? Horní má vlevo nahoře dvojblesk se dvěma různými barvami (bílá a mírně oranžová). A hned vedle nich dvě čočky fotoaparátu. Pak černočená tma, až dole je symbol Mi a malý třířádkový nápis.IMG 20180222 144345609 HDR

Zadní fotoaparát je to, čím především konkuruje Xiaomi Mi Note 3 předním značkám. Posuďte sami: dual 12 MPx, konkrétně: 12 MP (f/1.8, 27mm, 4-axis OIS) + 12 MP (f/2.6, 52mm). Dvojnásobný optický zoom, optická (!) stabilizace, automatické zaostřování, ostrření na displeji (s možností nastavení mnoha jiných parametrů), detekce obličeje.

K tomu geo-tagging, ovládání dotykem na displeji, samozřejmě HDR a také panorama. A teď pozor, videokamera ve 4K, tedy tzv. ultra HD. Maximální rozlišení je 3840 × 2160 p, přičemž při natáčení:

  • v maximálním rozlišení 2160 p je frekvence snímků 30 za sekundu (fps) a
  • v rozlišení 720 p je to pak luxusních 120 snímků za vteřinu (jen pro srovnání: pro virtuální realitu jich stačí 90. A ani mnohé videokamery na digitálních fotoaparátech tolik snímků neumí).

K tomu všemu si ještě připočtěte úžasnou světelnost. Už jsem ji v parametrech zmínila, ale klidně znovu: u jedné z čoček je f/2.6, u druhé z nich pak f/1.8. A co k tomu dodat? Jednoduše zkušenost: tam, kde mi obyčejný foťák na mobilu základních parametrů vyfotí jen rozmazané tmavé skvrny a všeobecně šero, spoustu digitálního šumu, tam mám na Xiaomi Mi Note 3 kvalitní, jasnou, ostrou fotku se šumem na minimu. Neuvěřitelný rozdíl.

Na horní hraně telefonu je mikrofon a infraport. Na spodní je pak USB-C konektor a stereo reproduktory. Ty jsou po obou stranách dolní hrany. Levá hrana má jen nahoře vybroušený pásek a pak šuplíček na dvě nano SIM karty (nelze však dát jednu SIM a jednu paměťovku, ty nejsou podporovány – bezpečnostní důvody). Vedle šuplíčku je vstup pro jehlu, pomocí které se šuplíček vysune ven.

No a poslední, pravá hrana, má klasickou kolébku hlasitosti a také hlavní tlačítko napájení. To pracuje naprosto klasicky, tedy zapnout, restartovat, vypnout, uspat anebo probudit. Už jsem zmínila, že telefon nemá vstup na audio 3,5 mm jack. Dostanete však redukci z USB-C na 3,5 mm. Nevýhodou je, že jedna díra je prostě jen jedna díra. Takže připojit telefon do nabíječky a zároveň poslouchat muziku ve sluchátkách, to prostě nepůjde. Tohle je první zklamání, které přišlo, jenže jde o trend. Novější telefony středních a vyšších tříd už se snad ani jinak nedělají.IMG 20180309 080822385

Displej

Přejděme k displeji. Už jsem napsala, že ten na telefonu není na první pohled vůbec vidět. Je jen o malinko světlejší než barva předního krytu. Ale fakt jen malinkatě. Jde o dotykový kapacitní IPS LCD s 16 miliony barev. A s velmi věrohodnou černou. Teplotu barev si můžete nastavit na tři různé varianty. Další parametry displeje jsou také potěšující:

  • úhlopříčka: 5,5 palců, plocha displeje je 83.4 cm2, takže zabírá necelých 74 % přední strany telefonu
  • rozlišení je Full HD, tedy 1080 x 1920 pixelů
  • poměr stran je 16:9
  • jemnost je přibližně 401 ppi

Displej je na první pohled krásně jemný, rastr v podstatě není ani vidět. Barvy jsou výrazné, ale na fotkách docela věrné. I při nižším podsvícení je displej dobře viditelný, při nastavení filtru modré barvy (na večery a noci) vše nápadně zoranžoví, ale výsledek rozhodně není nepříjemný.

Nastavení různých parametrů displeje je celkem široké a vyhrát si s ním lze velmi dlouho. Samozřejmostí je možnost rozdělení obrazovky na dvě části. A vzhledem k velikosti displeje se to dá opravdu i využít.

Displej není lapačem otisků, zadní strana je na tom hůř. Ale tu si strčíte do pouzdra. Na displeji toho ulpívá méně než na jiných telefonech, se kterými můžu srovnávat. Takže ani šudlení obrazovky není tak často nutné.

Konektivita a úložiště

Telefon Xiaomi Mi Note 3 má veškerou konektivitu, která je v současnosti na trhu se smartphony nabízena. Jedniné, co vám nenabídne, je FM rádio. Ale opět jde o smatphonový trend a dost velkou škodu. Jinak tu nechybí:

  • mobilní technologie: 2G, 3G, 4G, LTE: 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 34(2000), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500), dále HSPA, GPRS, EDGE
  • Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
  • Bletooth 5.0, A2DP, LE
  • GPS s A-GPS, GLONASS, BDS
  • NFC
  • Infraport
  • a nezapomínejme ani na USB-C port s jeho souměrným tvarem, takže není už potřeba zkoumat, kterou stranu nechat naoře a kterou dole.

Co se týká propojení s počítačem, nemáme s ním nejmenší problém. Telefon po připojení nabídne tři možnosti – nabíjení, přenos souborů anebo přenos fotek.

Vnitřní úložiště telefonu je nerozšiřitelné. Žádnou paměťovku sem strčit nejde. Výrobce k tomuto rozhodnutí vedou bezpečnostní důvody. Takže i v Xiaomi se rozhodli SD karty s jejich starým systémem FAT do telefonu prostě nepustit. Jsou totiž velmi snadno napadnutelné. Nemožnost použít SD kartu však výrobce nahrazuje velkými vnitřními úložišti. My máme model se 64 GB, koupit lze i 128 GB variantu.

Výkon a výdrž, nabíjení

Co se týká výkonu telefonu, stará se o něj osmijádrový procesor, kde čtyři jádra dokáží jet na taktu 2.2 GHz (Kryo 260) a další čtyři jádra udělají takt 1.8 GHz (Kryo 260). Chipset výrobce zvolil Qualcomm SDM660 Snapdragon 660.

Operační systém je Nugát, tedy Android 7.1, k němu ale přidejte MIUI 9. A co se grafiky týká, v telefonu sedí Adreno 512, které se nezalekne žádné, ani té graficky nejnáročnější hry.

Operační paměť telefonu Xiaomi Mi Note 3 je další velkou výzvou pro konkurenci. Ve své cenové hladině totiž nabízí 6 GB RAMku. A jedná se o novější LPDDR4. V nabídce je imodel s RAM o velikosti 4 GB.

Výkon se 6 GB RAM je přímo ohromující. Jen se dotknete ikony, už jste v programu nebo na webovkách toho, ke komu jste měli namířeno. Ještě ani nesundáte prst z obrazovky a Xiaomi Mi Note 3 má hotovo!

K tomu všemu je nutno vyzdvihnout dlouhou výdrž baterie. Její kapacita je 3500 mAh a je přichystaná na rychlé nabíjení (Qualcomm Quick Charge 3.0 fast charging). Jak dlouho vydrží? Při mírnějším provozu i čtyři dny. A co je mírnější provoz? Tak tři hovory denně, pár sms, sem tam chat a asi dvě hodina denně na internetu. K tomu i nějaký poslech hudby.

Nabíjení jede klasicky přes USB, ale potřebujete konektor USB-C.

Ovládání

No, tady přišlo zklamání číslo dvě, které však snadno napravíme. Xiaomi launcher je strašný. Výrobce se snaží být „Apple like“, ale výsledek je ten, že ikony jsou infantilní, daleko od sebe, zbytečně velké, absolutně nevyužívají neskutečnou kapacitu displeje.

Rolování od krajů tu nejde (jen seshora, kde sjedou notifikace a základní nastavení, prstem vlevo se pak posunete na další plochu). Nic nejde schovat dolů, vše zůstává na plochách (ale samozřejmě si to můžete nastrkat do složek). No, prostě nic pro nás, jsme rozmazlení od jiného výrobce, ale s tím si poradíme. Alternativní launchery jsou naštěstí snadno ke stažení.

Jinak co se ovládání jako celku týká, je snadné, intuitivní a rychlé. Se spoustou možností nastavení, třeba u zamčené obrazovky. Trochu mate jen to, že tlačítka ovládání nemají své symboly, pouze malé bílé podsvětlené tečky. Takže ovládání chce nějakou dobu na zácvik.

Všechno však frčí nevídanou rychlostí. I třeba prohlížení webovek, s šikovným, ale přitom malým browserem (V9.2.5). Jde o starší browser, než je mobilní Google Chrome. A díky aktualizacím stále dokáže nabídnout přesně to, co se po web prohlížeči většinou chce: vedle přístupu ke všem otevřeným oknům nabídne také rychlý přístup k nejnavštěvovanějším adresám – stejně jako jsme na to zvyklí třeba od Chromu nebo Firefoxu. A když si nastavíte klienta (Android) a požadavek, aby se stránky automaticky nepřeváděly do mobilní verze, převádět se nebudou (dokud to sami neodsouhlasíte). Nastavit se dá i spousta jiných drobností, třeba posouvání stránky tlačítky hlasitosti. Prohlížeč toho umí hodně, ale přitom je malinkatý (ve srovnání s Chromem).

V telefonu však předinstalovaná i spousta jiných aplikací. Jde třeba o balíček devíti Google aplikací, k tomu dalších dvanáct aplikací z ovládání telefonu. Jsou „nastrkány“ do složek a umístěny hned na hlavní obrazovce, takže snadno přístupné (bude to však platit jen tehdy, když zůstanete u původního launcheru).

Zajímavým prvkem v telefonu, který oceníte, třeba pokud ho používáte jak pro práci, tak také pro soukromé účely, je nejen dualita SIM, ale také dualita vnitřního prostoru v telefonu. Můžete si tu totiž nadefinovat druhý prostor, s vlastním heslem ke vstupu do něj a se zcela autonomním fungováním. Takže i Mi Note 3 dokáže fungovat jako multiusers.

Ještě drobnost – na screenshoty má telefon ikonku, srolujete si ji seshora.

Postřehy z používání

Když se nám do ruky dostane nový telefon, nejčastěji prohlídneme launcher, zavítáme co nejdříve na internet, projdeme systém nastavení chatů, notifikací, ale také si pustíme muziku. A musím říct, že reproduktory Xiaomi Mi Note 3 hrají obstojně. Není to samozřejmě žádná hifi věž, celé je to omezeno velikostí zařízení, ale dá se poslouchat. Zvuk je mírně plechový, ovšem jen maličko. U některých žánrů to vůbec nevadí, u jiných se to přežije (anebo si dáte sluchátka).

Zajímavý je systém nastavení „odhazování“ aplikací – těch, co vám zůstaly na pozadí. Zatímco u Androidů se běžně odhazují směrem doprava a vertikálními gesty se v nich listuje, Xiaomi je nechává odhazovat směrem nahoru. Listujete v nich totiž právě posunutím do stran. Jedním povelem lze zavřít všechny běžící aplikace najednou, je k tomu vyhrazen poměrně výrazný křížek umístěný pod jejich přehledem. Telefon vám i hned sdělí, kolik MB jste uzavřením rozjetých aplikací vyčistili. A vězte, že budete překvapeni (pokud tedy nejste z oboru).

Hlavní a nejvýraznější dojem, který na nás telefon dennodenně dělá, je jeho rychlost a výdrž. Ta dvě zklamání, o kterých jsem se v textu zmínila, jsou víceméně drobnosti. V použití telefonu nijak výrazně nebrání, jeho vlastnosti nezhoršují. Snad jen ten chybějící slot pro SD kartu. Ale vnitřní úložiště se 64 nebo 128 GB a hlavně vyšší bezpečnost telefonu to bohatě vynahradí.

Rychlost telefonu je opravdu úžasná, všechno je prostě hned. Navíc vydrží v provozu i dvakrát tak dlouho, než mnohé telefony jiných značek. Nový procesor je tu prostě znát, energií šetří opravdu hodně. K tomu i velká baterie, která se u jiných telefonů hned tak nevidí.

NFC je další vychytávkou strojů střední a vyšší třídy. Zatím jsme ho tedy nevyzkoušeli, ale je v plánu stáhnout aplikaci pro placení telefonem (Android Pay), nastavit sem svou kartu a platit telefonem. Jak to dopadne? To se uvidí. Ale vzhledem k tomu, že systém je v Americe vyzkoušený už víc než dva roky, se toho nebojíme. Jen je potřeba najít čas k seznámení se s procesem a k instalaci, nastavení.

Hned po prvním spuštění se na obrazovce objeví celkem dost různých aplikací. Ale asi nemá smysl se tady jimi nějak zabývat, každý si stejně nastaví ty, které mu vyhovují nejvíce. Nabídka na Google Play je ohromná. Veselý je zřeba Ovladač Mi. Může fungovat i na zamknuté obrazovce a ovládáte s ním jakékoliv elektronické zařízení, které funguje na dálkové ovládání. A to díky infraportu. Takže jedním telefonem si ovládáte televizi, přehrávač, hifi věž a vše ostatní, co doma na dálkové ovládání máte.

Jen si neodpustím ještě jednu věc, která mi na Xiaomi chybí a na kterou jsem zvyklá od jiné značky. Po odklopení pouzdra se na telefonu Moto E 4, který používám, objeví widget s časem, datem, teplotou, ale také notifikace. Takže stačí se k telefonu jen přiblížit nebo otevřít pouzdro (kniha) a hned je vidět, co mi přišlo. A dokonce můžu i na zamknuté obrazovce hned na přišedší zprávy odpovědět. Aniž bych ji tedy musela odemknout. U Xiaomi toto nelze. Typ zprávy, která přišla, můžete poznat jen podle toho, jak bliká notifikační dioda (když jste si to předem nastavili).  Ale pokud chcete vidět, co přišlo, musíte se obrazovky dotknout. A když chcete s notifikací pracovat, už musíte telefon odemknout – takže zrychlený režim tu prostě nejede. Na druhou stranu, pokud používáte nějaké BT zařízení (hodinky, náramek), které máte stále na sobě, vyřešíte tuhle drobnost pomocí funkce Smart Lock. Takže obrazovka se odemkne sama, jakmile na ni sáhnete.

Poměrně slušná je i podpora od výrobce, aktualizace přifrčí každou chvilku. A podle zkušeností lidí, co Xiaomi znají už delší dobu, je velká podpora v rámci Xiaomi komunity (my to zatím nevyzkoušeli).

No a na konec si nechávám foťák. Už jsem tu zmínila, že je fantastický. A napíšu to zase, protože konkurenta hledá jen těžce – ve své cenové kategorii. Já na tohle rozhodně odborník nejsem, jsem fotograf těžce amatérský. Můžu však porovnávat výsledky focení různých mobilních fotoaparátů, které mi už prošly rukama. A Xiaomi Mi Note 3 z tohoto porovnání vychází nejen se ctí, ale přímo s hlavou hrdě vztyčenou. Nejlepší světlo, ostrost, nejméně šumu. A když si s fotkou pohrajete v programech, co jsou přibaleny, máte prostě bombastický výsledek. No a jestli chcete názor odborníků, podívejte se třeba sem: https://www.dxomark.com/xiaomi-mi-note-3-exceptional-images-bells-whistles/.

Video

Nemůže chybět několik fotek z interiéru i exteriéru. Mnohdy byly světelné podmínky přímo žalostné. Ale Xiaomi Mi Note 3 se toho nezalekl.

Hodnocení

[maxbutton id=”2″ url=”Xiaomi Mi Note 3” ] [maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?exps=Xiaomi%20Mi%20Note%203?idp=6415&banner_id=16569″ ]

9.5 Naše hodnocení
Ve své cenové kategorii prostě bez konkurence!

Xiaomi Mi Note 3 je telefon vyšší střední třídy, v zahraniční distribuci byl však nasazen s cenami třídy nižší střední. Ale to, co vám nabídne, se do středu rozhodně schovat nedá. Naopak, mnoho jeho parametrů je prostě špičkových. Nadupaný fotoaparát s vynikající světelností, 6 GB DDR4 RAM, veškerá konektivita, velká baterie s dlouhou výdrží, osmijádrový procesor, kdy polovina jader umí takt 2200 MHz, chipset vyšší řady, full HD displej. A kamera, která umí video ve 4K, při menším rozlišení udělá i 120 snímků za vteřinu. Do telefonu nevložíte paměťovou kartu (o to jevšak bezpečnější). A neposlechnete si hudbu ve sluchátkách ve stejném momentu, kdy budete připíchnutí do nabíječky nebo PC. Hudbu nahlas však ano. Pravděpodobně budete instalovat jiný launcher, ale to je vše, co by mohlo na telefonu vadit. Naprosto nadchne rychlost všech operací. A hlavně fotoaparát, respektive výsledky focení.

[maxbutton id="2" url="Xiaomi Mi Note 3" ] [maxbutton id="1" url="https://www.alza.cz/search.htm?exps=Xiaomi%20Mi%20Note%203?idp=6415&banner_id=16569" ] 
PRO
  • rychlost, respektive vysoký výkon - osmijádrový procesor s vysokým taktem, 6 GB RAM
  • full HD displej
  • MIUI
  • povedený design, hodí se naprosto kamkoliv a rozhodně neurazí ani v té nejluxusnější společnosti
  • fotoaparát, včetně kamery
  • velká baterie s dlouhou výdrží, upravena i pro rychlé nabíjení
  • veškerá konektivita
  • USB-C (pro někoho i nevýhodou)
  • redukce z USB-C na 3,5 mm audio jack
  • displej bere minimum otisků – není ho potřeba tak často leštit
PROTI
  • Xiaomi launcher
  • nelze vložit paměťovou kartu
  • pouze jeden vstup do telefonu, proto nelze mít najednou zastrčená třeba sluchátka a nabíječku
  • není FM rádio
  • tlačítka ovládání označena pouze drobnou bílou tečkou, přitom jejich poloha je, oproti jiným androidům, přesně opačná

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo