Tvořte mapy webů včetně návrhu na obsah s WriteMaps

Čas od času se dostanu k webům ve fázi tvorby nebo redesignu, kdy se upravuje architektura. Vždy mi chyběl nějaký nástroj, který by za rozumné peníze uměl vizualizovat navigační architekturu a současně ke každé stránce přidat titulek, URL a detaily k obsahu. Dnes jsem to vyřešil díky online službě WriteMaps.

WriteMaps pracuje s mapou webu ve třech růrných vrstvách. V první můžete pracovat s klasickou stromovou architekturou, kterou jednoduše naklikáte. Jednotlivé stránky můžete libovolně přesunovat.

Základní architektura ve WriteMaps.

Ve druhé – obsahové – vrstvě pak k jednotlivým stránkách přidáváte titulek, URL a návrh obsahu pomocí WYSIWYG editoru. Já tak třeba aktuálně řeším zadání pro copywritera k dané stránce a současně jde návrh k agentuře, která jej nasadí do wireframe.

Správa obsahu stránky ve WriteMaps.

Třetí vrstva je pak kolaborativní a umožňuje přidávat komentáře. Ano, WriteMaps takto snadno umožňuje, abyste si vyměňovali postřehy a nápady uvnitř týmu nebo s klientem. Stačí nasdílet odkaz.

Komentářová vrstva ve WriteMaps.

Rozhraní služby není úplně elegantní, ale je perfektně funkční a naprosto přehledné. Vytvoření mapy se automaticky ukládají a o nic tak nepřijdete. Výsledek můžete uložit jako xml soubor, nebo jako csv, což se mi velice líbí.

Pro základní využití je služba zdarma a umožňuje mít 3 sitemapy, ale bez přidaného obsahu (pouze titulek a URL) a možnosti sdílení. V tarifu Professional můžete k 10 aktivním mapám obsah i přidávat a sdílet a to za 14,99 USD na měsíc. Za 29,99 USD měsíčně pak máte možnost mít více, jak 50 sitemap a lze přidat vlastní logo. Mezi účty se můžete přepínat, takže pokud WriteMaps zrovna nepotřebujete, stačí vytvořené mapy archivovat a neplatit nic.

Pro měnší a střední weby mi WriteMaps přijde jako hezká služba, protože jiné nástroje na vizualizace jsou poměrně drahé, ať už se jedná o profi Visio od MS, za které dáte skoro 20 tisíc, nebo PowerMapper či SmartDraw. Alternativou může být online Creately s tarifem 5 USD/měsíc, nebo Gliffy (díky za tip od Jana Nachtigala), které je úplně zdarma, ale není tak odladěné, jako WriteMaps. Znáte jiné dobré nástroje pro tyto potřeby?

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

1 Comment
  1. Podobně by mel jít použít placený xmind. Jen pro ten obsah pouzijes jinak formátované prvky ve struktuře. A neumí URL.

    Leave a reply

    GeekLife.cz