Vyměnit Windows Phone za Android?

Posledních patnáct měsíců používám mobilní telefon Samsung Omnia W, na němž běží Windows Phone 7.8. Donedávna jsem s ním byl naprosto spokojený. Zlom přišel, když jsem si pořídil tablet Nexus 7 .

Co mám rád u Windows Phone

Windows Phone mi vyhovuje z mnoha různých důvodů. Je rychlý i na hardware, který je dnes u ostatních systémů považován za nižší střední třídu. Je graficky jednotný, aplikace dodržují předepsaný styl, takže nevypadají každá jinak. Adresní řádek prohlížeče a další nastavení je v spodní části obrazovky, takže na něj vždy dosáhnu, i když telefon držím jednou rukou. Vyhledávání  v aplikacích je rychlé díky dlaždicovému menu a komfort užívání sociálních sítí mohou závidět všechny ostatní platformy.

A co už tak ne

Jistě, najde se i pár mrzutých věcí. Tlačítko pro Bing nemá v našich končinách využití, data lze dostat do telefonu pouze přes Zune a do mailu přiložím maximálně obrázek. Nic z toho mě nepřinutilo uvažovat o změně. Až teď s Nexem 7.

Android versus Windows

Síla Androidu je v aplikacích

Obrovská škála aplikací mi totiž usnadňuje běžné věcí. Například ukládání článků na později. Na WP si je posílám do mailu, s Androidem používám Pocket a nezaplňuji si zbytečně mailovou schránku, přičemž nejde o velikost dat, ale o vizuální přehled.

V podnikání i v domácím užívání sázíme na služby od Google. Ty na WP fungují dobře, až na jednu výjimkou. Google+, přezdívané město duchů, je pořád slušně funkční pro sdílení informací o online marketingu, kterému se věnuji. Jsou tam mé zdroje a je tam i mé publikum pro budování značky.

Uvedu další příklad. Mám doma Smart TV od Samsungu. Na Windows Phone její “chytrost” nevyužiji, s Androidem můžu data z tabletu streamovat přímo do TV.

NAS od Synology. Na Windows Phone 4 aplikace, u Androidu 8.  A tak by se dalo pokračovat.

Ošklivka Android

Na Androidu mi ale vadí jeho grafické provedení. Působí na mě dojmem bastlu, poslepovaného bez velkého přemýšlení. Pozitivně jsem přijal verzi 4.0, která šla na trh v době, kdy jsem kupoval Samsung Omnia W. V Nexu mám 4.2.2 a první, co jsem hledal, byly launchery ve stylu WP. Na tablet se nehodí, ale pro případný switch to bude důležité.

Nakonec asi vyhraje síla aplikací. Microsoft se může snažit, jak chce, ale dokud nebude mít masu aplikací na kde co, nebude mít uživatele. A ti nepřijdou, dokud nebudou aplikace. MS sice nově spustil akci, že bude vývojáře uplácet bonusem 100 USD za aplikaci, akci nicméně zabil podmínkami, že se to týka pouze těch amerických s existujícím  developer účtem. Ten je mimochodem placený, pouze jako studenti můžete mít slevu.

Teď už zbývají jen dvě otázky. Vzít Nexus 4, nebo počkat na nástupce do května? A pak doma oznámit, že po roce a půl bych opět vyměnil telefon:)

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

6 komentářů
 1. Jak jsou na tom WP a synchronizace s počítačem? Od řady lidí jsem slyše, že u nových W8 resp. WBlue by měla být síla hlavně v interakci ntb x tablet x smartphone. Nebo ne?

  Já osobně hodnotím Android po několika letech užívání čím dál více negativně – hlavně z pracovního pohledu. Aplikace bývají přeplácané, žerou hodně výkonu a co hůř baterky. Synchronizace s desktopem je taková všelijaká, na všechno sice existuje 3 (_._) aplikací, ale ocenil bych spíše jen několik velmi jednoduchých a funkčních. No a pak je tam samozřejmě Google, který si nově udělal sport ze zařezávání oblíbených služeb – takže člověk nikdy neví, o co přijde :-/

  Bohužel moc jiných alternativ není – limity Windows jsi v článku krásně popsal sám a na produkty Applu nejsem dostatečný pozér, abych připlácel 30-50% přirážku za identický výkon zařízení, které je systémově naprogramováno po záruce zhebnout a navíc je s běžným českým klientem / konferenční místností / kolegou z oboru dosti nekompatibilní 🙂

 2. Nevím, jak WP8, co přesně myslíš tou synchronizací? Já používám Google služby, ty fungují dobře (mail, kalendář), chybí Drive, Google+. Starší WP 7.8 tahají vše do telefonu přes Zune, v podstatě ale lze pouze hudba a video.
  Docela mě teď zaujalo nový BlackBerry, vypadá to velmi schopně a připomíná mi WebOS, který byl uživatelsky úžasně přívětivý.
  U WP8 bych ocenil nějaké reálné zkušenosti, ale na CZ netu jsou jen nekritičtí fanboys typu Hulán.

 3. Souhlas, největší překážkou bránící masovějšímu rozšíření je ignorace platformy velkých výrobců SW/HW, kteří své aplikace mají pouze pro Android a iOS. Na druhou stranu zůstává otázka, zda to není v některých případech výhoda, ale ono je to jako se vším
  vývojář: proč bych vyvíjel pro platformu, která má pouhá 3 % trhu
  spotřebitel: je to sice hezký, ale není tam Vodafone Park appka, Cola Cola nebo jinej bullshit
  Proto je logická snaha Microsoftu co nejvíce sjednotit vývoj na WP a W8.
  Jinak osobně na Windows Phone nedám dopustit, čisté GUI, neuvěřitelná rychlost. Geek syndrom mě již opustil a nemám chuť trávit konfigurací zařízení několik dní – proto NE Android! 🙂

  • Já jsem nakonec Nexus 4 koupil, žádnou velkou konfiguraci jsem nedělal, jen jsem zkusil pár WP launcherů, aby mi zůstalo to GUI. Zatím ale žádný nevyhovuje.
   WP mi budou chybět, ale nedostatek aplikací je velkou chybou, čekal jsem 16 měsíců a nic.

   • Zajímalo by mě, jaké konkrétní aplikace (na jaké činnosti) ti chyběly – teda když pomineme aplikace pro ovládání spotřební elektroniky (od televize, set-top boxu až po hifi věž).
    Díky

  Leave a reply

  GeekLife.cz