UX trápení se Smart TV Samsung UE40ES6300

Mám doma relativně čerstvě chytrou telku od Samsung, konkrétně model UE40ES6300. Vybral jsem ji po náročném zkoumání všemožných parametrů jako ideální kompromis mezi cenou, rozměry a funkcemi. Funguje hezky, o tom žádná, zbytek rodiny si i přes úvodní zděšení zvykl na rozměry 101 cm.  Na vysvětlenou, po kolapsu letitého modelu od Panasonicu jsme několi měsíců úspěšně sledovali vše tzv. chalupářské obrazovce, jejíž úhlopříčka jen o málo překračovala délku přirození Roberta Rosenberga. Několik věcí nám ale stále vadí.

Peklo s ovladačem

Předně, ovladač sice není nadměrně velký, ale byla by k němu potřeba lampička. Potmě na něm nic nevidíte a ani po čtvrt roce používání nepoznám zpaměti, co mačkám. V kombinaci s lenivým software, který pohání celou TV, jsou omyly doprovázeny mírně řečeno nervózními pocity.

Bludiště nastavení

Hlavní kámen úrazu jsme objevili v nekonzistentnosti nastavení. Zdravý člověk s mozkem větším než angrešt by očekával, že veškeré nastavení najde…v záložce Nastavení. Ta skutečně existuje a můžete v ní nastavit ledasco. Tak třeba si naladíte kanály. Jak vám je telka naladí, v takovém je máte pořadí. Na svoji anténu nespíš chytám dva zdroje, takže všechny kanály byly dvojmo. Provedení Severní a Jižní Morava.  Marně jsme několik měsíců hledali, kde některé kanály odmazat nebo nedejbože přečíslovat. Sekce Nastavení nic takového neobsahuje. Tady totiž do hry vstupují nabušené týmy korejských inženýrů.

TV Samsung UE40ES6300

Ti rafinovaně veškerou – v Koreji nejspíš pokročilou správu – kanálů vyvedli do sekce Smart Hub. To je samostatná část ovládacího rozhraní a na ovladači má dokonce vlastní tlačítko s barvách plně odpovídajících korejskému viděli světa. Zde najdete aplikaci pro správu kanálů, v níž si můžete nejen některé kanály odmazat, ale i dokonce přečíslovat a dosáhnout tak použitelnosti ovladače do obvyklé podoby, tzn. na čísle 1 mám ČT1, atd. O rafinovanosti tohoto řešení vypovídá i skutečnost, že geek faktor doma 100% zastupuji já, ale na řešení přišla přítelkyně:-)

Vytáhni ten kabel

Kromě pomalého spouštění televize je spuštění doprovázeno ještě jednou každodenní brzdou. Mám do televize připojené DVD přes SCART a televize tento zdroj bere neustále jako první, i když je přehrávač vypnutí. Proč tomu tak je, netuším a kabel od DVD vytahovat nehodlám. Asi myslím málo korejsky.

Jinak je to po všech stránkách povedený přístroj. Obraz není rozmazaný díky 200MHz obnovovací frekvenci, wifi modul mi umožňuje připojit DLNA, tablet i NAS bezdrátově, neměl jsem zatím problém s formáty videa ani titulky, u nichž lze měnit kódování. Jen ty výše uvedené záležitosti kdyby v Samsungu do budoucna odstranili.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

4 komentáře
  1. Je skvele

  2. Chcel bi som to aj ja

  3. Reply
    Targoš Jozef 22.1.2016 at 9.31

    Mame na obci televizi Samsusung typ UE 40 ES 6300 S obrazovka 101 cm, ulomila se nám jedna noha od držáku televize ,nevíme kde a jaky typ držáku mame objednat, jinak jsme s televizi spokojeni, můžete nám poradit.

Komentujte

GeekLife.cz