Lenovo Yoga Tablet 3 Pro: více zábavy, méně práce s 10 palci

Lenovo Yoga Tablet 3 Pro ZA0G0084CZ

Měli jsme možnost si na dva týdny vyzkoušet tablet s projektorem. A velký tablet, žádného drobečka. Jde o multifunkční tablet s úhlopříčkou displeje 10,1 palců. Takže spousta místa k práci i k zábavě, suprové promítání filmů, k tomu zvuk Dolby Atmos, hromada vychytávek pro snadné ovládání větší plochy, aby se nemuselo stále máchat rukama přes celý displej. Možnost telefonovat (lze vložit SIM). Slušná výdrž baterie při provozu, ale i pár zádrhelů, které jsou možná drobnostmi, avšak pro někoho dost důležitými.

Obsah recenze

Balení

Tablet Lenovo Yoga Tablet 3 Pro přišel v elegantní oranžovo – bílé a dost pevné krabičce. Na víku je vytlačen perleťový nápis YOGA Tab 3 Pro. A nechybí samozřejmě ani značka Lenovo. Na bocích najdeme označení tabletu, ale i čtyři polohy, ve kterých je možné tablet používat, tedy na plocho položený na podložce, v rukou, jako stojánek a také formou zavěšení na stěnu. Já bych doplnila ještě i pátou polohu, kdy je stojánek odklopen do pravého úhlu a tablet leží, připraven pro efektivní promítání. Tehdy je totiž i promítací čočka v kolmé pozici k podložce (úhle lze podle potřeby měnit).

Spodní díl krabice je svítivě oranžový, zespod jsou informace o tabletu. Vnitřek krabičky byl navržen s černou papírovou výplní. Ta drží tablet a jeho příslušenství na správném místě a brání jejich poškození během manipulace. Obaly z černého papíru jsou vyrobeny jako krabičky, které perfektně zapadnou do celkové báze papírové výplně. Zvlášť jsou zabaleny manuály, samostatně je dán adaptér s USB kabelem (výstup adaptéru jsem čekala vyšší, je jen 2 A – baterie tedy jistě ještě není připravena na rychlonabíjení – ovšem vzhledem k její kapacitě je to fakt škoda) a samostatně jsou uloženy manuály. V balení je i krabička určená pro redukci z USB 2 na micro USB (obsah krabičky však chybí, pravděpodobně je dáván do produktů vyšší řady).IMG 20180516 093920 HHT

Tablet je samozřejmě zabalen v ochranném polypropylenovém obalu, na kterém je jako bonus uveden základní pokyn k prvnímu zapnutí tabletu. A také piktogramy jak odjistit podstavec, který slouží nejen jako stojánek, ale i jako závěs na stěnu. A nechybí ani informace o bočních tlačítkách a konektorech. Moc dobrý nápad.

Design a konstrukce

Design tabletu je klasický – jako u ostatních Yoga tabletů. Tedy poměrně ploché obdélníkové tělo, ale s celkem silným spodním (horním) okrajem, který je kulatý a v němž sídlí nejen baterie, ale také promítačka a čočka hlavního fotoaparátu. Zakulacená část je otočná a lze ji vyklopit a natočit až do úhlu okolo 170 stupňů – i díky tomu lze tablet pohodlně zavěsit na stěnu (pokud máte nějakou šikovnou skobu).

Tablet je vyroben z pevných materiálů. Tělo je celokovové, pouze přes displej je samozřejmě sklo. Na zadní straně použil výrobce koženkový materiál, který zpříjemňuje a hlavně usnadňuje držení. Přece jen nejde o žádného drobečka. Koženka působí luxusním dojmem a navíc zabrání vyklouznutí tabletu z ruky. Velikostní parametry tabletu Yoga Tablet 3 Pro ZA0G0084CZ jsou následující:

  • rozměry (š x v x h): 24,7 x 17,9 x 0,47 cm
  • hloubka kulaté části: 2,1 cm
  • hloubka i s koženkovými zády: cca 1 cm
  • hmotnost: 660 g

Na tabletu Lenovo Yoga Tablet 3 Pro je vepředu mimo displeje ještě kamera s kapacitou 5 MPx, k tomu poměrně velké reproduktory. Ty se táhnou pod celým displejem, tedy podobně jako třeba u netbooků. Tablet je vybaven čtyřmi JBL reproduktory od značky Harman. Pokud necháme zakulacenou část dole, tak potom vlevo najdeme hlavní tlačítko napájení, které slouží k zapnutí a vypnutí tabletu, ale i k jeho oživení a uspání. Dále je tu ještě microUSB vstup, kolébka hlasitosti a mikrofon – s tabletem lze telefonovat.

Na pravém boku tabletu je 3,5 mm jack na sluchátka. A na kulaté části je šikovné místo pro aktivaci projektoru (je na opačné straně než hlavní tlačítko napájení). Stačí jej chvíli podržet a projektor se aktivuje. Pak už jen odklikneme potvrzení, že jej chceme zapnout, a je v provozu.

Horní strana tabletu je ponechána bez konektorů a dalšího vybavení, je čistá. Vespod najdeme otočný stojánek se zabudovaným projektorem. A otáčí se i projektor, proto je velmi snadné přizpůsobit promítání aktuální poloze tabletu. Nemusíte shánět, čím tablet podložit, stačí pootočit s projektorem.

Záda tabletu jsou vyhrazena hlavnímu fotoaparátu s rozlišením 13 MPx. Dále uložení stojánku s projektorem, bezpečnostnímu zámku pro stojánek. Po odklopení stojánku se odhalí místo, kudy lze vložit jak SIM kartu, tak paměťovou kartu až do velikosti 128 GB.  Vložení je snadné – stačí jen víko vyklopit směrem vzhůru (je přichyceno kouskem pružného plastu, tak se nemusíte bát, že by vypadlo). Po odklopení přesně vidíte, kam který typ karty zastrčit. Pak zase jen přiklopíte a je hotovo.

Zbylou plochu zad pokrývá koženková vrstva, ve které je vytlačen nápis YOGA. Kdo by si nebyl jistý, jak vyklopit stojánek, bude postupovat podle piktogramů, které jsou umístěny hned vedle bezpečnostní západky stojánku.

Tablet má krytí proti polití vodou. Na tomhle modelu jsme to samozřejmě nezkoušeli, ale máme staršího bráchu tohoto tabletu, už několik let. A už dvakrát byl vystaven náporu tekutin. Vždy to zvládl bez ztráty kytičky. Takže pokud je tento model konstruován stejně (což předpokládám, že je), občasné vodní nehody se rozhodně bát nemusíte.

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?exps=Lenovo%20Yoga%20Tablet%203%20?idp=6415&banner_id=17162″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://tablety.heureka.cz/lenovo-yoga-tablet-3-pro-za0g0084cz/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ]

Displej

Tablet Lenovo Yoga Tablet 3 Pro je vybaven dotykovým kapacitním IPS displejem s poměrně velkou úhlopříčkou a slušným rozlišením. Parametry displeje jsou následující:

  • úhlopříčka: 10,1 ” (25,65 cm)
  • rozlišení: 2560 × 1600 Px (neboli 2K, jak je uvedeno na informační nálepce)

Displej nabídne široké pozorovací úhly a vysokou citlivost na ovládání dotykem. Lenovo do svých přístrojů dává dotykovou vrstvu AnyPen, která umožňuje ovládání tabletu čímkoliv vodivým. Tedy třeba i onou mrkví, která je v průvodci k této schopnosti tabletu zobrazena (foto v závěru textu). Z mého pohledu velká výhoda, protože i přes zašpiněné ruce třeba při vaření můžete posouvat stránku s receptem nebo si třeba posunout či přerušit přehrávaný film.IMG 20180516 094811 HHT

Konektivita a úložiště

Tablet je vybaven běžně vyžadovanou konektivitou, chybí snad jen NFC. Tedy najdeme tu:

  • Bluetooth 4.0,
  • GPS / Glonass,
  • Wi-Fi 802.11 A/B/G/N/AC
  • 4G/LTE (na micro SIM kartu, nikoliv nano)

Úložiště tabletu je celkem prostorné. K dispozici jsou kapacity o téhle velikosti:

  • paměť RAM: 4 GB
  • vnitřní paměť 64 GB
  • možnost vložit micro SD kartu až do velikosti 128 GB.

Výdrž a výkon

Baterie je opravdu velkokapacitní, a to hlavně díky zakulacené části tabletu, kam se vejde velký objem. Celková kapacita je 10.400 mAh. Výdrž baterie při provozu tabletu je až neuvěřitelných 18 hodin. Výdrž mohu potvrdit. Dávali jsme tabletu s dětmi opravdu zabrat – já psala texty, stahovala potřebné dokumenty, děti samozřejmě vyhledávaly na internetu, hrály nebo sledovaly videa. Promítání nesmělo chybět. A tablet pracoval opravdu dlouho.

Co nás nepříjemně překvapilo, bylo celkem rychlé ubývání baterky v době, kdy byl tablet uspaný. Vypadalo to, jakoby systém nedokázal uspat některé procesy a stále pro ně využíval téměř plnou provozní energetickou zátěž. Možná jsme ale měli kus s nějakou výrobní vadou, kdo ví.

Výkon tabletu je, díky 4 GB operační paměti RAM, procesoru s 2,7 GHz a Androidu 6.0.1 (Marshmallow) poněkud omezený. Kdo je zvyklý na Android sedmičku, je pro něj návrat k šestkám trochu těžkopádný. Často jsem měla pocit, že čekám na jednoduchou operaci poměrně dlouho. Nutno ale dodat, že jsem na tabletu pracovala, dost přepínala mezi aplikacemi (nenašla jsem totiž možnost rozdělení obrazovky na dvě části, jako jsem zvyklá u Androidu 7). A proto ze mě mohl být tablet Yoga Tab 3 Pro dost zmatený a unavený. Dětem frčel celkem obstojně.

O výkon se stará následující vybavení:

  • čtyřjádrový procesor Intel Atom x5-Z8500 s frekvencí 2,24 GHz
  • RAM o velikosti 4 GB
  • jako chipset výrobce zvolil Qualcomm SoC (System on Chip) platform

Postřehy z používání

Pro pracovní účely se mi tablet používal dobře i špatně. Suprová je velikost tabletu a možnost jeho různého uložení na plochu, na nohy, regulace úhlu sklonu displeje a další drobnosti. Co mi ale vadilo, byl fakt, že jsem nedokázala rozdělit obrazovku na dvě části. U Androidů sedmiček stačí podržet „čtvereček“, tedy jedno z ovládacích tlačítek – a je rozděleno. Tady jsem na to nepřišla a ani se mi nepodařilo najít informace o tom, jak to udělat u šestky. A je to velká škoda, protože pro práci se rozdělená obrazovka vždy velmi hodí. A sem by se dvě okna vešla. Takže to asi bude chtít sedmičku Androida…

Dál mě v pracovním procesu brzdila rychlost tabletu, představovala jsem si ho trochu svižnější. Ale není. Na druhou stranu, když ho děti měly pro účely promítání, sledování videa nebo hraní her, šlapal jak hodinky. Náročnější hry se tedy trochu sekaly, 3D prostředí samozřejmě nijak nevyniklo, ale k tomuto účelu tablet určen není – obrazovka má jen 2 K rozlišení.

Kupodivu poměrně rychlé bylo i brouzdání internetem, včetně načítání videí. Mnohem pomaleji pracoval tablet s Wordem, Excelem nebo s PDF prohlížečem. Je znát, že tablet je určen spíše pro domácí zábavu anebo pro obchodní účely, tedy pro lidi, co chtějí svým zákazníkům prezentovat (promítnout) potřebné informace, kdekoliv v terénu. Promítaný obraz je poměrně dobře vidět i za světla. Maximální úhlopříčka promítání je okolo 65 – 70 cm. Jde o širokoúhlý obraz.

Na určení tabletu spíše pro zábavu a občasné promítání ukazuje i to, že v základu tabletu nebyla jediná aplikace na texty a další práci, mám na mysli Word, Excel, PowerPoint, Adobe či další. A kde jinde jsou i v základu? Třeba v již testovaném tabletu Lenovo TAB 4 8″ plus nebo v Lenovo TAB 4 8″ .Screenshot 2018 05 16 08 54 18 446

Suprová je promítačka. A umím si představit, že kdo potřebuje v práci něco ukázat více lidem najednou, navíc kdekoliv v terénu, promítání dokonale využije. Když se během promítání přejede prstem po obrazovce, tak na promítaném obrazu se ukáže, kde prst zrovna je. Není tedy nutné si zajistit laserové ukazovátko, abyste mohli ostatním ukázat, o čem zrovna povídáte. Super je i fakt, že ať máte obraz otočený k vám nebo vzhůru nohama, na promítačce se to neprojeví. Promítá stále správným směrem. Během promítání lze tedy měnit orientaci displeje, ale na promítání se to neprojeví. Jen jedno malé proti – nepodařilo se nám promítačku zcela doostřit. Ale vzhledem k její miniaturní velikosti je to asi pochopitelné.

Po zapnutí funkce tzv. chytré lišty je snadné zprava pouhým gestem vyjet lištu, na které je vše, co by se uživateli právě mohlo hodit ovládat. A při zapnutém promítání je tam samozřejmě i zaostřování projektoru a další funkce s ním spojené.Screenshot 2018 05 16 08 56 55 600

Vzhledem k tomu, že je tablet poměrně velký, tak při psaní všema deseti nebo i při jeho jiném používání by bylo zdržováním hledat klasická ovládací tlačítka androidu uložená téměř uprostřed navigačního panelu. Moc se mi proto líbila možnost zapnout si tzv. Rychlé gesto. O co jde? V levé části navigačního panelu stačí přejet prstem doleva a tablet se vrátí o krok zpět (místo trojúhelníčku). Dvojitý klik v levé části navigačního panelu slouží k návratu na pracovní plochu (místo kolečka). A přejetí prstem na pravé straně navigačního panelu slouží pro přepínání mezi aplikacemi (místo čtverečku). Tohle jsem využívala opravdu hodně.

Chytrá postranní lišta poslouží v kterékoliv aplikaci. Nabízí rychlé přepnutí, změnu jasu, zapnutí projektoru, vysílání hudby, ovládání zvuku. Vše na jednom místě – po vytažení gestem z pravé strany. Zpátky zajede kliknutím mimo ni. Jednoduché a účelné.

Vychytávkou je i možnost Vysílat hudbu, která se dá spustit z chytré lišty, ale i z dalších, pro Android klasických míst. Nemusíte nejdříve do přehrávače a pak spustit vysílání, taky je proces zjednodušený o krok zapínání hudebního přehrávače. Zvuk v podobě Dolby Atmos se celkem povedl. Čtyři reproduktory jsou opravdu znát, jejich vyladění také. Samozřejmě, že bez plechového dojmu se to neobejde, ale je jen minimální. Dala se poslouchat i ráznější muzika, která má vyšší nároky na basy. Je tu konektor na sluchátka, takže dokonalý zážitek je zde umožněn také.

S Wi-Fi jsem docela bojovala. Když byl tablet v provozu, fungovalo Wi-Fi připojení perfektně. Ale jakmile jsme tablet uspali a nechali ho třeba půl dne bez povšimnutí, ztratil signál. Ale hlavně pak tvrdil, že v okolí žádné Wi-Fi sítě nejsou (s jistotou vím, že měl najít minimálně čtyři). Teprve po restartu se vše spravilo. Ale asi nemusím psát, jak moc to zdržovalo .

Pozitivní je nabídka možnosti přihlásit se jako hlavní uživatel (majitel) nebo jako host. Díky tomu lze tablet využít jako multiusers. Ochrana dětí je tu v podobě možnosti nastavení: „Přidat dětského uživatele“. Zde se nadefinují jak aplikace vyžadující rodičovské nastavení pro používání dětmi, tak také třeba časovač, který tablet po určité době zamkne.

Dětičky se dost vyřádily na obrazovce AnyPen. Zkoušely opravdu vše, co by mohlo být vodivé a na co by mohla dotyková vrstva reagovat. Mrkev samozřejmě nevynechaly. Měly vedle tabletu nanošeno vše, o čem se domnívaly, že by mohlo fungovat. A fungovalo, naprosto skvěle.Screenshot 2018 05 16 08 56 06 977

Hodnocení

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?exps=Lenovo%20Yoga%20Tablet%203%20?idp=6415&banner_id=17162″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://tablety.heureka.cz/lenovo-yoga-tablet-3-pro-za0g0084cz/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ]

7 Naše hodnocení
Lenovo Yoga Tablet 3 Pro ZA0G0084CZ

Pro každého, kdo potřebuje prezentovat cokoliv komukoliv pomocí projekce, je tablet Lenovo Yoga Tablet 3 Pro ZA0G0084CZ vynikající volbou. Tablet je určen evidentně víc na zábavu než na práci, ale i pracovní povinnosti zvládne dobře. Jen je potřeba počítat s tím, že s cizími aplikacemi určenými k práci bude pracovat trošku pomaleji. Ovšem internet či videa pofrčí skvěle, doprovodí je i celkem dobrý zvuk. Bohužel ale spojení s Wi-Fi může během uspání tabletu vypadnout. A pak lze znovu navázat jedině restartem (pokud jsme tedy neměli vadný kus, protože nesedělo více věcí, co jindy bývají automatické – podrobnosti v textu). Bonusem tabletu Yoga 3 Pro je jistě osmnáctihodinová výdrž baterie, což se jen tak nevidí. Ovládání AnyPen funguje skvěle a se vším, co je vodivé.

PRO
  • výdrž baterie
  • vestavěný projektor
  • slušný zvuk
  • možnost ovládání obrazovky čímkoliv vodivým (AnyPen)
  • velký displej
PROTI
  • rychlé ubývání baterie v režimu spánku
  • pomalejší práce s aplikacemi Word, Excel, PDF
  • promítání nelze dokonalo doostřit
  • vypadávání spojení s Wi-Fi sítí během uspání tabletu – znovu spojit šlo jen po restartu
  • adaptér s výstupem jen 2 A, baterie bez možnosti rychlonabíjení, takže s její kapacitou nutno mít na nabíječce celkem dlouho

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo