Tablet Lenovo TAB 4 8″ plus – oplatí se prémiový prcek?

Od jara máme možnost zahrnout do výběru pořizovaných tabletů také čtyři nové kousky od Lenova. Jsou to tablety řady 4 se dvěma různými úhlopříčkami – konkrétně 8 a 10 palců. U obou velikostí je v nabídce základní a prémiová verze. My jsme se podrobně podívali na osmipalcové modely, v základní (Lenovo TAB 4 8″) i prémiové (Lenovo TAB 4 8″ PLUS) podobě. A musím říct, že tablet Lenovo TAB 4 8″ PLUS opravdu má co nabídnout.

Obsah recenze

Balení

Že jde o prémiový model, to poznáte už podle balení. Nejen že je krabička pevnější, ale také má klasické sundavací víko. Je překvapivě dlouhá. Tablet v ní však zabírá jen část prostoru, zbytek je vyhrazen adaptéru (výstupní proud 2 A), který je, stejně jako USB kabel a manuály, umístěn v samostatných menších krabičkách. Na přebalu krabičky však najdete jen fotku tabletu s vyobrazením třech uživatelů. Je ukázáno, že uživatelé tablet používají odděleně, v módu multiusers, což je ohromná výhoda tabletu zajišťující nezbytné soukromí.

back to menu ↑

Design a konstrukce

I design vám prozradí, že jde o vymazlený kousek. Měli jsme k dispozici bílou verzi a působí opravdu elegantně. Tablet je nezvykle lehký. A z obou stran pokrytý sklem. Ano, i záda jsou skleněná. Nezní to nijak zajímavě, ale na omak jde o příjemný počin. Jen jistota v držení tabletu je vlivem hladkého skla instinktivně menší. Časem však zjistíte, že vám z ruky jen tak nevyklouzne.

Tablet Lenovo TAB 4 8″ PLUS je díky rozšířeným okrajům displeje, které jsou tentokrát umístěny na kratších stranách, příjemně úzký a podlouhlý. Dobře se drží a na první pohled evokuje médium pro přehrávání širokoúhlých záběrů. Je také docela tenký, posuďte sami dle velikostních charakteristik:

 • rozměry: 210,6 × 123 × 7 mm,
 • váha 300 g.

Tablet má po straně umístěna dvě tlačítka – konkrétně po vaší pravé ruce. Jde o horní tlačítko na ovládání zvuku. A o dolní tlačítko pro zapnutí, oživení, uspání a vypnutí tabletu. A také pro čtení otisků prstů. Toto tlačítko je šikovně zapracováno do rámečku, který je tu mírně vybroušený. Takže prstu k ověření otisku je pohodlné. Na opačné straně tabletu je pak jen logo Lenova.

Rámeček tabletu je kovový a opracovaný do oblouku. Nahoře a dole jsou v něm otvory pro zvuk. S těmi si v Lenovu také vyhráli, jsou totiž různě velké. Na okrajích ty nejmenší, vprostřed největší. Reproduktory směřují dobře směrem k uživateli. A jsou vybaveny technologií Dolby Atmos. Na tabletu pak jsou ještě kamery. Ta přední s 5 MPx a fixním zaostřením, ta zadní s 8 MPx a zaostřením automatickým. A také s bleskem. Nechybí ani kontrolka dobíjení a notifikací.

V horní části najdete vstup pro sluchátka a také pro nabíjení. Jde o novější typ – micro USB-C, který je souměrný. Takže jej zastrčíte jakkoliv, nemusíte hledat užší a širší stranu.

back to menu ↑

Displej

U tabletu Lenovo TAB 4 8″ plus jde o desetibodový vícedotykový displej s rozlišením full HD a s technologií IPS. Konkrétně jde o rozlišení 1920×1200 Px. A je to znát na první pohled. Každý obraz se vám vykreslí do posledního detailu. Hry s vymakanou grafikou tu dostávají opravdovou hloubku a filmy nebo fotografie, to je prostě baladička. V tomto je tablet opravdu prémiovým počinem.

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce Kup na Kasa.cz

back to menu ↑

Konektivita a úložiště

Prémiově je tablet vybaven, i co se pamětí týká. Vnitřní paměť tabletu je 64 GB, s možností rozšíření o dalších 128 GB formou microSD karty. V tabletu je tedy místa na rozdávání. Připojit tablet můžete pomocí Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS.

Konkrétně u Wi-Fi jde o 802.11a/b/g/n/ac a dvoupásmové připojení (2.4 GHz a 5 GHz).

back to menu ↑

Výdrž a výkon

I v těchto charakteristikách je Lenovo TAB 4 8″ PLUS opravdu prémiový. Pojďme si je představit:

 • 64bitový osmijádrový procesor s frekvencí 2,0 GHz Qualcomm® Snapdragon™ 625,
 • operační systém Android Nougat,
 • operační paměť RAM o velikosti 4 GB.

A co se výdrže týká, tablet při běžném provozu zvládne i jeden a půl dne. Baterie má kapacitu 4850 mAh. Jen pro srovnání: základní řada tabletů TAB 4 8″ je vybavena stejnou baterií, ale tady vydrží jen necelý den. Z toho je znát, že prémiový procesor umožňuje nejen rychlejší práci tabletu, ale i úspory energie.

S tabletem Lenovo TAB 4 8″ PLUS se můžete pustit v podstatě do čehokoliv, aniž byste museli zvažovat, kolik aplikací máte otevřených a kolik toho musíte zavřít, abyste se dostali plnému výkonu stroje. I při mnoha otevřených oknech bude práce s tabletem rychlá. Vše jede svižně a ani ty nejnáročnější hry se nesekají, nezpomalují. Vše jede plynule a přesně tak, jak běžný uživatel očekává.

back to menu ↑

Postřehy z používání

Už jsem tu trochu nastínila, že tablet Lenovo TAB 4 8″ PLUS v podstatě splnil to, co jsme od současného tabletu čekali. Počínaje váhou, přes nižší hmotnost, pohodlné držení, rychlost přístroje a hlavně úžasný obraz, o což u tabletu opravdu dost jde.

Dalším příjemným překvapením byl zvuk, který je překvapivě dobrý. Nejde samozřejmě o žádný super zázrak, přece jen je tu dost omezený prostor pro usazení reproduktorů. Ale hudba se tu poslouchat dá, dokonce i trochu nahlas. S filmy či hrami není po zvukové stránce nejmenší problém. Tedy se Dolby Atmos opravdu povedlo.

Suprové je i počáteční vybavení tabletu aplikacemi. Mám na mysli Office, správce souborů, Lenovo Cloud. Officy nabídnou Excel, Word, PowerPoint, Outlook i OneNote. Do stejné skupinky jsou přidruženy ještě i Skype a OneDrive, takže se s jejich stahováním nemusíte zdržovat. A díky Officům se z tabletu stane i poměrně pohodlný nástroj k práci. Když jde o běžné texty, emaily, vystačíte si se softwarovou klávesnicí. Pro práci v Excelu se lépe hodí přidat klávesnici fyzickou. Zbyde vám pak více místa na přehled v tabulkách.

Rozhodně jsme si užili i nastavení multiusers, tedy možnost přizpůsobit tablet pro několik uživatelů, přehlašování jednotlivých uživatelů mezi sebou. Takže jako na počítači a ve velmi zjednodušeném způsobu použití. Stačí dva dotyky na displej a jste ve svém účtu. Z jednoho tabletu tak můžete obsluhovat třeba několik Messengerů, což u starších verzí tabletů prostě neuděláte. Navíc se nemusíte bát dát si do rodinného tabletu i pracovní věci. Děti se vám k tomu nedostanou. Čtečka otisků prstů funguje spolehlivě.

Devizou je samozřejmě i dětský účet, který je uzpůsoben tak, aby jej rodiče mohli korigovat (devítiletý syn mě s tím samozřejmě poslal k šípku. Ale čtyřletá dcera to skousla). A také jsou v něm přednastaveny některé aplikace, které jistě vyhodnotíte jako velmi vhodné – jde o klasický model školy hrou, kdy se děti i něco naučí.

Výbornou zkušenost jsem udělala i se správcem souborů, který jsem si vytáhla na plochu. Díky němu jsem měla z tabletu konečně dojem, že už nejde jen o hračku a zabíječ času, ale o plnohodnotný pracovní nástroj, který pohodlně využijete. Navíc můžete využít i Lenovo Cloud, když to uznáte za vhodné. Ale nabídne se ihned při spouštění obligátní Google. Jak jinak, když tu jede Android.Tablet je svižný, lehký, dobře ovladatelný. Většina věci jede intuitivně, případně stylem pokus – omyl. Jako ladění k práci jsem si mohla nechat puštěnou hudbu, poslouchala se příjemně. Nestalo se nám, že by tablet zpomaloval. Na běžné použití v domácnosti je prostě rychlý a výkonný dost.

back to menu ↑

Hodnocení

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce Kup na Kasa.cz

8 Total Score
Opravdový premiant, za kterého si dost připlatíte

Prémiový kousek za poměrně vysokou cenu. Oproti základnímu modelu je v podstatě dvakrát tak drahý. Je výkonný, krásný, lehký a spolehlivý. Dobře se používá i pro práci, nejen pro zábavu. Hudba v něm zní dobře. Otázkou však je, zda má opravdu dvojnásobnou hodnotu pro svého uživatele, ve srovnání se základní verzí Tab 4 8". To už je ale na posouzení každého z vás. Rozhodně se v něm dobře sledují filmy, prohlížejí fotografie a hraní běžných her nemá výkonové ani zobrazovací omezení. Zaujal vás? Vyberte si cenu Lenovo TAB 4 8" plus na Heuréce.

PROS
 • multiusers
 • správce soubrů a aplikace office
 • luxusní materiál zad tabletu i rámečku
 • velká RAM i vnitřní paměť
 • kvalitní zvuk a full HD displej
CONS
 • cena
 • nabíječka s ne zrovna velkým výstupem
 • někdy nejistý pocit při držení skleněného materiálu – častá obava o vyklouznutí tabletu z ruky
User Rating: 5 (1 votes)

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

4 komentáře
 1. Zajímá mě jedna věc – proč je v recenzi ignorován fakt, že tablet je ve verzi Dual SIM a hlavně že z něj jde telefonovat??!! pro pracovní nástroj dost důležitý fakt, že?!

  • Reply
   Lenka Rutteová 15.2.2018 at 13.33

   Ano, máte pravdu, Lenovo nabízí tablet TAB 4 8″ PLUS i ve verzi s LTE. Jde o Vámi zmiňované dual SIM a s tabletem lze pohodlně telefonovat. My jsme ovšem k recenzování dostali levnější variantu bez LTE výbavy, která je na našem trhu také běžně k dostání.

 2. Vůbec nerozumím použití skleněných zad, když ani nepodporuje bezdrátové nabíjení. V tomto případě je lepší volbou 3 8 plus.

  • Reply
   Lenka Rutteová 23.6.2018 at 12.43

   Dobrý den, děkujeme za tip! Pokud se k němu dostaneme, rádi otestujeme a srovnáme se čtyřkou.

Leave a reply

GeekLife.cz