Tablet Lenovo TAB 4 8″ plus – oplatí se prémiový prcek?

Od jara máme možnost zahrnout do výběru pořizovaných tabletů také čtyři nové kousky od Lenova. Jsou to tablety řady 4 se dvěma různými úhlopříčkami – konkrétně 8 a 10 palců. U obou velikostí je v nabídce základní a prémiová verze. My jsme se podrobně podívali na osmipalcové modely, v základní (Lenovo TAB 4 8″) i prémiové (Lenovo TAB 4 8″ PLUS) podobě. A musím říct, že tablet Lenovo TAB 4 8″ PLUS opravdu má co nabídnout.

Obsah recenze

Balení

Že jde o prémiový model, to poznáte už podle balení. Nejen že je krabička pevnější, ale také má klasické sundavací víko. Je překvapivě dlouhá. Tablet v ní však zabírá jen část prostoru, zbytek je vyhrazen adaptéru (výstupní proud 2 A), který je, stejně jako USB kabel a manuály, umístěn v samostatných menších krabičkách. Na přebalu krabičky však najdete jen fotku tabletu s vyobrazením třech uživatelů. Je ukázáno, že uživatelé tablet používají odděleně, v módu multiusers, což je ohromná výhoda tabletu zajišťující nezbytné soukromí.Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

I design vám prozradí, že jde o vymazlený kousek. Měli jsme k dispozici bílou verzi a působí opravdu elegantně. Tablet je nezvykle lehký. A z obou stran pokrytý sklem. Ano, i záda jsou skleněná. Nezní to nijak zajímavě, ale na omak jde o příjemný počin. Jen jistota v držení tabletu je vlivem hladkého skla instinktivně menší. Časem však zjistíte, že vám z ruky jen tak nevyklouzne.Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

Tablet Lenovo TAB 4 8″ PLUS je díky rozšířeným okrajům displeje, které jsou tentokrát umístěny na kratších stranách, příjemně úzký a podlouhlý. Dobře se drží a na první pohled evokuje médium pro přehrávání širokoúhlých záběrů. Je také docela tenký, posuďte sami dle velikostních charakteristik:

 • rozměry: 210,6 × 123 × 7 mm,
 • váha 300 g.

Tablet má po straně umístěna dvě tlačítka – konkrétně po vaší pravé ruce. Jde o horní tlačítko na ovládání zvuku. A o dolní tlačítko pro zapnutí, oživení, uspání a vypnutí tabletu. A také pro čtení otisků prstů. Toto tlačítko je šikovně zapracováno do rámečku, který je tu mírně vybroušený. Takže prstu k ověření otisku je pohodlné. Na opačné straně tabletu je pak jen logo Lenova.

Rámeček tabletu je kovový a opracovaný do oblouku. Nahoře a dole jsou v něm otvory pro zvuk. S těmi si v Lenovu také vyhráli, jsou totiž různě velké. Na okrajích ty nejmenší, vprostřed největší. Reproduktory směřují dobře směrem k uživateli. A jsou vybaveny technologií Dolby Atmos. Na tabletu pak jsou ještě kamery. Ta přední s 5 MPx a fixním zaostřením, ta zadní s 8 MPx a zaostřením automatickým. A také s bleskem. Nechybí ani kontrolka dobíjení a notifikací.Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

V horní části najdete vstup pro sluchátka a také pro nabíjení. Jde o novější typ – micro USB-C, který je souměrný. Takže jej zastrčíte jakkoliv, nemusíte hledat užší a širší stranu.

zpět do menu článku ↑

Displej

U tabletu Lenovo TAB 4 8″ plus jde o desetibodový vícedotykový displej s rozlišením full HD a s technologií IPS. Konkrétně jde o rozlišení 1920×1200 Px. A je to znát na první pohled. Každý obraz se vám vykreslí do posledního detailu. Hry s vymakanou grafikou tu dostávají opravdovou hloubku a filmy nebo fotografie, to je prostě baladička. V tomto je tablet opravdu prémiovým počinem.

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce Kup na Kasa.cz

zpět do menu článku ↑

Konektivita a úložiště

Prémiově je tablet vybaven, i co se pamětí týká. Vnitřní paměť tabletu je 64 GB, s možností rozšíření o dalších 128 GB formou microSD karty. V tabletu je tedy místa na rozdávání. Připojit tablet můžete pomocí Wi-Fi, Bluetooth 4.0, GPS.

Konkrétně u Wi-Fi jde o 802.11a/b/g/n/ac a dvoupásmové připojení (2.4 GHz a 5 GHz).Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

zpět do menu článku ↑

Výdrž a výkon

I v těchto charakteristikách je Lenovo TAB 4 8″ PLUS opravdu prémiový. Pojďme si je představit:

 • 64bitový osmijádrový procesor s frekvencí 2,0 GHz Qualcomm® Snapdragon™ 625,
 • operační systém Android Nougat,
 • operační paměť RAM o velikosti 4 GB.

A co se výdrže týká, tablet při běžném provozu zvládne i jeden a půl dne. Baterie má kapacitu 4850 mAh. Jen pro srovnání: základní řada tabletů TAB 4 8″ je vybavena stejnou baterií, ale tady vydrží jen necelý den. Z toho je znát, že prémiový procesor umožňuje nejen rychlejší práci tabletu, ale i úspory energie.

S tabletem Lenovo TAB 4 8″ PLUS se můžete pustit v podstatě do čehokoliv, aniž byste museli zvažovat, kolik aplikací máte otevřených a kolik toho musíte zavřít, abyste se dostali plnému výkonu stroje. I při mnoha otevřených oknech bude práce s tabletem rychlá. Vše jede svižně a ani ty nejnáročnější hry se nesekají, nezpomalují. Vše jede plynule a přesně tak, jak běžný uživatel očekává.Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

zpět do menu článku ↑

Postřehy z používání

Už jsem tu trochu nastínila, že tablet Lenovo TAB 4 8″ PLUS v podstatě splnil to, co jsme od současného tabletu čekali. Počínaje váhou, přes nižší hmotnost, pohodlné držení, rychlost přístroje a hlavně úžasný obraz, o což u tabletu opravdu dost jde.

Dalším příjemným překvapením byl zvuk, který je překvapivě dobrý. Nejde samozřejmě o žádný super zázrak, přece jen je tu dost omezený prostor pro usazení reproduktorů. Ale hudba se tu poslouchat dá, dokonce i trochu nahlas. S filmy či hrami není po zvukové stránce nejmenší problém. Tedy se Dolby Atmos opravdu povedlo.Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

Suprové je i počáteční vybavení tabletu aplikacemi. Mám na mysli Office, správce souborů, Lenovo Cloud. Officy nabídnou Excel, Word, PowerPoint, Outlook i OneNote. Do stejné skupinky jsou přidruženy ještě i Skype a OneDrive, takže se s jejich stahováním nemusíte zdržovat. A díky Officům se z tabletu stane i poměrně pohodlný nástroj k práci. Když jde o běžné texty, emaily, vystačíte si se softwarovou klávesnicí. Pro práci v Excelu se lépe hodí přidat klávesnici fyzickou. Zbyde vám pak více místa na přehled v tabulkách.Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

Rozhodně jsme si užili i nastavení multiusers, tedy možnost přizpůsobit tablet pro několik uživatelů, přehlašování jednotlivých uživatelů mezi sebou. Takže jako na počítači a ve velmi zjednodušeném způsobu použití. Stačí dva dotyky na displej a jste ve svém účtu. Z jednoho tabletu tak můžete obsluhovat třeba několik Messengerů, což u starších verzí tabletů prostě neuděláte. Navíc se nemusíte bát dát si do rodinného tabletu i pracovní věci. Děti se vám k tomu nedostanou. Čtečka otisků prstů funguje spolehlivě.Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

Devizou je samozřejmě i dětský účet, který je uzpůsoben tak, aby jej rodiče mohli korigovat (devítiletý syn mě s tím samozřejmě poslal k šípku. Ale čtyřletá dcera to skousla). A také jsou v něm přednastaveny některé aplikace, které jistě vyhodnotíte jako velmi vhodné – jde o klasický model školy hrou, kdy se děti i něco naučí.Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

Výbornou zkušenost jsem udělala i se správcem souborů, který jsem si vytáhla na plochu. Díky němu jsem měla z tabletu konečně dojem, že už nejde jen o hračku a zabíječ času, ale o plnohodnotný pracovní nástroj, který pohodlně využijete. Navíc můžete využít i Lenovo Cloud, když to uznáte za vhodné. Ale nabídne se ihned při spouštění obligátní Google. Jak jinak, když tu jede Android.Tablet Lenovo TAB 4 8" plus - oplatí se prémiový prcek?

Tablet je svižný, lehký, dobře ovladatelný. Většina věci jede intuitivně, případně stylem pokus – omyl. Jako ladění k práci jsem si mohla nechat puštěnou hudbu, poslouchala se příjemně. Nestalo se nám, že by tablet zpomaloval. Na běžné použití v domácnosti je prostě rychlý a výkonný dost.

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce Kup na Kasa.cz

8 Hodnocení
Opravdový premiant, za kterého si dost připlatíte

Prémiový kousek za poměrně vysokou cenu. Oproti základnímu modelu je v podstatě dvakrát tak drahý. Je výkonný, krásný, lehký a spolehlivý. Dobře se používá i pro práci, nejen pro zábavu. Hudba v něm zní dobře. Otázkou však je, zda má opravdu dvojnásobnou hodnotu pro svého uživatele, ve srovnání se základní verzí Tab 4 8". To už je ale na posouzení každého z vás. Rozhodně se v něm dobře sledují filmy, prohlížejí fotografie a hraní běžných her nemá výkonové ani zobrazovací omezení. Zaujal vás? Vyberte si cenu Lenovo TAB 4 8" plus na Heuréce.

Výhody
 • multiusers
 • správce soubrů a aplikace office
 • luxusní materiál zad tabletu i rámečku
 • velká RAM i vnitřní paměť
 • kvalitní zvuk a full HD displej
Nevýhody
 • cena
 • nabíječka s ne zrovna velkým výstupem
 • někdy nejistý pocit při držení skleněného materiálu – častá obava o vyklouznutí tabletu z ruky

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

8 komentářů
 1. Zajímá mě jedna věc – proč je v recenzi ignorován fakt, že tablet je ve verzi Dual SIM a hlavně že z něj jde telefonovat??!! pro pracovní nástroj dost důležitý fakt, že?!

  • Reply
   Lenka Rutteová 15.2.2018 at 13.33

   Ano, máte pravdu, Lenovo nabízí tablet TAB 4 8″ PLUS i ve verzi s LTE. Jde o Vámi zmiňované dual SIM a s tabletem lze pohodlně telefonovat. My jsme ovšem k recenzování dostali levnější variantu bez LTE výbavy, která je na našem trhu také běžně k dostání.

 2. Vůbec nerozumím použití skleněných zad, když ani nepodporuje bezdrátové nabíjení. V tomto případě je lepší volbou 3 8 plus.

  • Reply
   Lenka Rutteová 23.6.2018 at 12.43

   Dobrý den, děkujeme za tip! Pokud se k němu dostaneme, rádi otestujeme a srovnáme se čtyřkou.

 3. Reply
  Jaroslav Voska 20.2.2019 at 22.37

  Dobrý den uvažuji o koupi tabletu, s výbavou jako Lenovo TAB 4 8″ PLUS, chtěl bych se zeptat, zdali se něco nedělá od Samsungu, zabývám se tím několik týdnů, potřebuji jej na kancelářské práce, i jako navigace, či telefon i volnočasové aktivity, četl jsem i se srovnáním s ASUS , pro který mám jistou slabost, ale může to být i tím , že jsem ho měl, ale dnes je pomalí a tudíž nedostačující. Děkuji za váš názor, ale jak tak koukám cena /výkon nahrává tabletu Lenovo TAB 4 8″ PLUS

  • Reply
   Lenka Rutteová 21.2.2019 at 8.18

   Jaroslave, Samsung je světoznámou značkou, a tak si za to i nechá zaplatit. Asus je také již poměrně prověřeným výrobcem chytré elektroniky, i zde už najdete vyšší ceny. Lenovo je známější spíše se svými notebooky, které se výkonovými vlastnosmi směle řadí vedle HP nebo Dell. U tabletů si Lenovo musí pozici teprve vybudovat, zde je konkurence přece jen dravější. Já měla tablet Lenovo TAB 4 8″ PLUS na 14 dní – a byla jsem z něj nadšená. Už si ho na mé doporučení pořídilo několik lidí, všichni jsou spokojení. Nám “dodělává” stará Yoga s RAM 1 GB, takže brzy budu muset inovovat. A jsem si jistá, že půjdu zase do Lenovo. Poměr cena/výkon je u této značky zatím mezi nejlepšími. Já velmi oceňuju i zákaznickou podporu ze strany společnosti.

   • Systém je pouze počeštěný, není plně kompatibilní s češtinou a některé aplikace které jdou na mobilu v češtině jsou tady v angličtině.

    • Lenka Rutteová 8.5.2019 at 19.51

     Milane, děkujeme za podrobné informace, ty se hodí vždy!

  Komentujte

  GeekLife.cz