Předejděte syndromu karpálního tunelu s ergonomickou myší

28.5.2021

Také máte jako já pracovně k ruce přirostlou počítačovou myš? Už je to hodně let, co jsem díky tomu měl poprvé potíže se zápěstím. Tenkrát se to vyřešilo změnou stolu a já se současně poprvé dozvěděl o karpálním tunelu. Teď po letech se můj problém vrací. V rámci diskuse mi kamarádi doporučili jako jedno z řešení tzv. vertikální myši.

Vertikální, či také označené jako ergonomické myši, vycházejí z myšlenky na snížení nevhodné dlouhodobé zátěž, která stojí za syndromem karpálního tunelu či RSI (syndrom z opakovaného namáhání). Ten vzniká jako důsledek křížení kostí mezi loktem a zápěstím a také díky stále ohnutému zápěstí a řadí se mezi typické nemoci z povolání.

Můj tip: doma mám myš Tracer Flipper za 350 korun, podívejte se na její recenzi!

Ergonomické myši řeší výše uvedené několika způsoby. Ty zahrnují zásadní změnu tvaru nebo doplněnou fixaci zápěstí. Jaký je výsledek pro vaši ruku, to nejlépe ukáže následující obrázek z webu kancelarske-sluzby.cz.

Vertikální myš
Křížení radiálních kostí nadměrně jednostranně zatěžuje svaly

Tyto vertikální myši vám přinesou úlevu.

👇 👇 👇 👇 👇

 

Jinak se od klasickým myší vlastně neliší a můžete je tedy mít s kabelem či v bezdrátovém provedení od těch úplně levných za cca 500 korun, až po modely prodávané za řádově tisícikoruny.

Skvělé hodnocení má kvalitní myš od Logitechu, konkrétně jde o model Logitech MX.

Z těch dražších kabelových se mi docela líbí Wow Pen Joy, která v roce 2008 získala i Red Dot Award za ergonomický design. Pořídit se dá od 900 korun..

Wow Pen Joy vertikální myš

Mezi ty dražší a bezdrátové modely se řadí Evoluent VM4R-W, jejíž cena začíná na 3000 Kč.

Ergonomická vertikální myš Evoluent VM4R-W

Naprosto odlišný ergonomický koncept nabízí myš Posturite Penguin Medium. Vypadá už spíše jako joystick A koupit ji můžete za 2600,- korun.

Ergonomická vertikální myš Posturite Penguin Medium

Pro lepší představu vertikální myši v akci se zkuste podívat na toto video.

 

Máte někdo s vertikální ergonomickou myší zkušenosti? Kterou byste mi doporučili?

Relax pro svaly na ruce

Nakonec mám tip pro ty, co už mají problémy chronické. Velkou úlevu mi přináší svalový a nervový elektrostimulátor od firmy Beuer. Na podobném principu stála i rehabilitace v nemocnici, a tak jsem podobný přístroj dostal i domů. Dávám jej při bolesti večer na ruku na třicet minut a úleva je to skvělá.

Zdeněk Dvořák

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

7 Comments
 1. Dobrý den, máte již zkušenost s tímto typem myší? Jestli ano pociťujete nějaké zlepšení? Děkuji.

  • Reply
   Jitka Podráská 6.1.2017 at 14.10

   Ano, mám. Ergonomickou/vertikální myš mám šestým rokem (je mi 57 let), co je karpální tunel, už taky vím. Zlepšení je jasné a už bych se nerada k té standardní myši vracela. Jsem přesvědčena, že by placaté myši už neměly být vůbec používány. Ale je fakt, že jsem v rodině jediná, ostatní členové zůstali u standardu. Dokud zápěstí nebolí, tak člověk nemá chuť něco měnit… Zvlášť když se to musí kupovat extra.
   Na novou myš jsem si zvykla za hodinku.
   Vzhledem k drahým procedurám na ortopedii (rázové vlny apod.) cena není rozhodující.
   Jitka Podráská

   • Reply
    Jitka Podráská 6.1.2017 at 14.16

    Ještě jsem zapomněla: protože je vyšší, hůř se ukládá, pokud máte šuple na myš a klávesnici.
    Při odchodu od pracovního stolu mi nesčetněkrát spadla a bimbala na šňůře, v několika horších případech slítla rovnou na zem 🙁

 2. Reply
  Martin Svoboda 31.7.2018 at 13.06

  Používal jsem myš R-GO Hela, koupil jsem czc (viz třeba https://www.czc.cz/my%C5%A1%20r-go/hledat).
  Dělají i bezdrátovou cca za 2300, já měl drátovou za 1900.
  Můžu jednoznačně doporučit, měl jsem tu větší velikost (dlaň mám myslím nadprůměrně velkou), a ohledně pohodlí používání jednoznačně paráda! Dřív mne (hlavně u hodně malých myší) i po pár dnech práce bolela dlaň a zápěstí… (- proto jsem ji nakonec pořizoval).
  Nyní jsem myš v CZC vyreklamoval, protože po cca 3 měsících bezproblémového chodu začala blbnout (kurzor se cukal – dělalo to pouze na desce mého pracovního stolu).
  Nyní váhám, zda zkusit koupit ještě jednou tu samou (vrátili mi prachy), nebo zda jít do nějaké jiné značky…

  • Reply
   Lenka Rutteová 5.8.2018 at 5.52

   MArtine, vzhledem k tomu, že máme vždy 14 dní na vrácení zboží zakoupeného na internetu, bych neváhala a zkusila i jiné značky. Třeba vás zaujme něčím jiným. Najděte si další recenze a zkuste zaexperimentovat 😉

   • 14ti deni lhuta na vraceni zbozi je. Ale co doprava? Ono pri odzkouseni 10ti produktu mate skoro litr v haji. A ne kazdej bydli pobliz pobocky.

 3. Pokud už chcete zkoušet 10 myší najednou, pak je i najednou kupte a devět se dá vrátit.

Leave a reply

GeekLife.cz