Předejděte syndromu karpálního tunelu s ergonomickou myší

Také máte jako já pracovně k ruce přirostlou počítačovou myš? Už je to hodně let, co jsem díky tomu měl poprvé potíže se zápěstím. Tenkrát se to vyřešilo změnou stolu a já se současně poprvé dozvěděl o karpálním tunelu. Teď po letech se můj problém vrací. V rámci diskuse mi kamarádi doporučili jako jedno z řešení tzv. vertikální myši.

Vertikální, či také označené jako ergonomické myši, vycházejí z myšlenky na snížení nevhodné dlouhodobé zátěž, která stojí za syndromem karpálního tunelu či RSI (syndrom z opakovaného namáhání). Ten vzniká jako důsledek křížení kostí mezi loktem a zápěstím a také díky stále ohnutému zápěstí a řadí se mezi typické nemoci z povolání.

Ergonomické myši řeší výše uvedené několika způsoby. Ty zahrnují zásadní změnu tvaru nebo doplněnou fixaci zápěstí. Jaký je výsledek pro vaši ruku, to nejlépe ukáže následující obrázek z webu kancelarske-sluzby.cz.

Vertikální myš

Jinak se od klasickým myší vlastně neliší a můžete je tedy mít s kabelem či v bezdrátovém provedení od těch úplně levných za cca 500 korun, až po modely prodávané za řádově tisícikoruny.

Můj tip: doma mám myš Tracer Flipper za 350 korun, podívejte se na její recenzi!

Z těch dražších kabelových se mi docela líbí Wow Pen Joy, která v roce 2008 získala i Red Dot Award za ergonomický design. Pořídit se dá od 900 korun..

Wow Pen Joy vertikální myš

Mezi ty dražší a bezdrátové modely se řadí Evoluent VM4R-W, jejíž cena začíná na 3000 Kč.

Ergonomická vertikální myš Evoluent VM4R-W

Naprosto odlišný ergonomický koncept nabízí myš Posturite Penguin Medium. Vypadá už spíše jako joystick A koupit ji můžete za 2600,- korun.

Ergonomická vertikální myš Posturite Penguin Medium

Pro lepší představu vertikální myši v akci se zkuste podívat na toto video.

Zatím jsem se nedokázal rozhodnout pro konkrétní model. Myši s kabelem mi nevyhovují, čímž se nabídka dost zužuje a zároveň dostává do vyšších cenových hladin. Na druhou stranu jde o zdraví, ruka mě prakticky živí. Nabídka v Česku mi ale přijde slabší a proto se možná rozhlédnu v zahraničí.

Máte někdo s vertikální ergonomickou myší zkušenosti? Kterou byste mi doporučili?

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

6 komentářů
 1. Dobrý den, máte již zkušenost s tímto typem myší? Jestli ano pociťujete nějaké zlepšení? Děkuji.

  • Reply
   Jitka Podráská 6.1.2017 at 14.10

   Ano, mám. Ergonomickou/vertikální myš mám šestým rokem (je mi 57 let), co je karpální tunel, už taky vím. Zlepšení je jasné a už bych se nerada k té standardní myši vracela. Jsem přesvědčena, že by placaté myši už neměly být vůbec používány. Ale je fakt, že jsem v rodině jediná, ostatní členové zůstali u standardu. Dokud zápěstí nebolí, tak člověk nemá chuť něco měnit… Zvlášť když se to musí kupovat extra.
   Na novou myš jsem si zvykla za hodinku.
   Vzhledem k drahým procedurám na ortopedii (rázové vlny apod.) cena není rozhodující.
   Jitka Podráská

   • Reply
    Jitka Podráská 6.1.2017 at 14.16

    Ještě jsem zapomněla: protože je vyšší, hůř se ukládá, pokud máte šuple na myš a klávesnici.
    Při odchodu od pracovního stolu mi nesčetněkrát spadla a bimbala na šňůře, v několika horších případech slítla rovnou na zem 🙁

 2. Reply
  Martin Svoboda 31.7.2018 at 13.06

  Používal jsem myš R-GO Hela, koupil jsem czc (viz třeba https://www.czc.cz/my%C5%A1%20r-go/hledat).
  Dělají i bezdrátovou cca za 2300, já měl drátovou za 1900.
  Můžu jednoznačně doporučit, měl jsem tu větší velikost (dlaň mám myslím nadprůměrně velkou), a ohledně pohodlí používání jednoznačně paráda! Dřív mne (hlavně u hodně malých myší) i po pár dnech práce bolela dlaň a zápěstí… (- proto jsem ji nakonec pořizoval).
  Nyní jsem myš v CZC vyreklamoval, protože po cca 3 měsících bezproblémového chodu začala blbnout (kurzor se cukal – dělalo to pouze na desce mého pracovního stolu).
  Nyní váhám, zda zkusit koupit ještě jednou tu samou (vrátili mi prachy), nebo zda jít do nějaké jiné značky…

  • Reply
   Lenka Rutteová 5.8.2018 at 5.52

   MArtine, vzhledem k tomu, že máme vždy 14 dní na vrácení zboží zakoupeného na internetu, bych neváhala a zkusila i jiné značky. Třeba vás zaujme něčím jiným. Najděte si další recenze a zkuste zaexperimentovat 😉

 3. […] je i ergonomická myš, protože jsem si před pár lety uhnal nepěkný zánět v ruce a tento typ myši tomu aspoň na […]

  Leave a reply

  GeekLife.cz