Jak zesílit wifi signál?

Potíže s domácí Wi-Fi omezují produktivitu práce, ale i ruší zábavu. Co s tím? Přestože neexistuje univerzální řešení, následující tipy a triky vám mohou pomoci zlepšit parametry vaší sítě, i celkový uživatelský komfort.

Změňte svůj bezdrátový kanál

Bezdrátové routery mohou vysílat na několika různých kanálech. Pokud narazíte na rušení, zkuste změnit kanál routeru prostřednictvím jeho konfigurační stránky. Tu obvykle najdete otevřením webového prohlížeče a zadáním IP adresy do adresního řádku, údaje jsou typicky na spodní straně routeru. Nebudete muset měnit konfiguraci zařízení, nové kanály dokáže detekovat automaticky.

Routery vašich sousedů mají typicky nastavený stejný kanál, protože toto nastavení nikdo nemění. To je vaše výhoda.

Pro větší hračičky doporučíme ještě mobilní aplikace, kde si můžete snadno změřit bezdrátové zarušení vašeho prostoru. Hlavně v panelových domech bude docela výrazné.

Přidejte bezdrátový opakovač

Bezdrátové opakovače (anglicky extendery) jsou šikovná zařízení, která opakují bezdrátový signál, a tím ho dostanou i do vzdálenějších míst od vašeho routeru. Třeba do dalších pater nebo na opačnou stranu budovy. Umístit jej můžete kamkoli, kde je zásuvka.

Hledejte místa, která jsou na půli cesty mezi vaším routerem, modemem nebo přístupovým bodem, a koncovým zařízením, pro které potřebujete wifi. Před investicí do opakovače si tyto produkty prostudujte hlavně kvůli kompatibilitě. Některé opakovače mohou být obtížně konfigurovatelné a mohou dokonce i zpomalovat výkon vaší sítě.

Další možností je tzv. mesh síť. Namísto pouhého opakování signálu routeru spolupracuje v mesh systému více jednotek. Navenek ale vystupují jako jediná Wi-Fi síť, která dosáhne všude, kam potřebujete.

Při nastavování těchto síťových bodů se držte stejných pravidel pro určení umístění: jeden uzel je připojen k modemu, a každý z dalších uzlů by měl být dostatečně blízko druhému, aby zachytil solidní signál, a zároveň dostatečně daleko, aby rozšířil pokrytí do mrtvých zón.

Zvolte centrální umístění

Centrální umístění routeru zajistí nejlepší pokrytí signálem v celém bytě/domě. Máte-li dvoupatrový dům a váš router nebo přístupový bod je umístěn v prvním patře, umístěte jej na vysokou polici, abyste zajistili silnější signál pro zařízení ve druhém patře. To samé platím i pro umístění routeru do středu bytu, aby rovnoměrně dosáhl do všech místností.

Umístěte router mimo podlahu

Zdi, podlahy a kovové předměty mohou rušit a oslabovat bezdrátové signály vašeho routeru. Umístěte router tak, aby se těmto překážkám co nejlépe vyhnul.

Vyměňte anténu routeru

Antény routeru jsou obvykle všesměrové. Proto: pokud umístíte router k vnější zdi, vysíláte polovinu svých bezdrátových signálů ven. Naštěstí mají routery odnímatelné antény. Pokud všesměrovou anténu nahradíte anténou směrovou, můžete bezdrátový signál routeru posílit požadovaným směrem. Síla signálu se určuje v decibelech (dB) a silnější anténa může výrazně zlepšit signál.

Snižte bezdrátové rušení

Nejběžnější bezdrátová technologie, 802.11g (Wireless-G), pracuje na frekvenci 2,4 GHz. Stejnou frekvenci používá mnoho bezdrátových elektronických zařízení, jako jsou bezdrátové telefony, mikrovlnné trouby, chůvičky a otvírače garážových vrat. Jejich šum signálu může rušit spojení mezi vaším zařízením a routerem.

Řešením mohou být bezdrátové telefony a další zařízení, která používají frekvence 5,8 GHz nebo 900 MHz. Protože 802.11n (Wireless-N) pracuje na frekvencích 2,4 GHz a méně používané frekvenci 5,0 GHz, mohou tato zařízení s vyššími GHz vyvolávat menší rušení sítě.

Pořiďte si k počítači externí USB wifi anténu

Signály bezdrátové sítě se odesílají do a z vašeho počítače. Zařízení s vestavěnou síťovou kartou mají obvykle vynikající antény. Někdy však může vaše zařízení nedokáže odesílat signály zpět do routeru. Chcete-li tento problém vyřešit, pořiďte si USB bezdrátový síťový adaptér, který používá externí anténu.

Aktualizujte firmware nebo ovladač síťového adaptéru

Výrobci routerů pravidelně nabízejí bezplatné aktualizace. Tyto aktualizace někdy mohou zvýšit výkon vašeho routeru. Chcete-li získat nejnovější aktualizace firmwaru pro váš router, navštivte webové stránky výrobce routeru.

Dodavatelé síťových adaptérů také občas aktualizují software nebo ovladač, který systém Windows používá ke komunikaci s vaším síťovým adaptérem. Takže můžete zkontrolovat web dodavatele, zda nejsou k dispozici aktualizace, jeho aplikaci, případně se přihlásit k odběru e-mailových newsletterů.

Kupujte zařízení od jediného výrobce

Přestože routery a síťové adaptéry od různých výrobců spolu fungují, mohou fungovat lépe, pokud je vyrábí stejný výrobce.

Přejděte z zařízení 802.11a, 802.11b, 802.11g na 802.11n

Obecně platí, že při nákupu nového zařízení byste si měli pořídit technologii Wireless-N. Ačkoli Wireless-G je teď nejběžnější bezdrátovou sítí, Wireless-N je alespoň dvakrát rychlejší. Má také lepší dosah a stabilitu.

Wireless-N je zpětně kompatibilní s 802.11a, 802.11b a 802.11g, což znamená, že můžete stále používat veškeré bezdrátové vybavení, které již vlastníte. Faktem ale zůstává, že významné zlepšení výkonu neuvidíte, dokud své zařízení nebo síťový adaptér neupgradujete na technologii Wireless-N.

Více na téma ➡️

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo