Recenze Bluetooth klávesnice Logitech K480

Na zajímavou klávesnici Logitech K480 jsem tu upozorňoval už v době, kdy ji Logitech poprvé představil. Chvíli trvalo, než se dostala na náš trh, ale protože už ji mám doma, nastal ten správný čas na poctivou recenzi.

Jaké je tělo klávesnice?

Klávesnice má do šířky standardní rozměry bez numerického bloku. Hloubka je poněkud větší, protože v horní části se nachází vanička pro vložení mobilních zařízení. Její vnitřek je z měkkého plastu, nejspíše silikonu, což by mělo účinně bránit jak poškrábání, tak pohybu. Moje kombo Nexus 7 2013 a Nexus 4 se do vaničky vejde současně. Tablet na šířku a mobil na výšku, značka ideál. Výrobce uvádí podporu až do displeje velikosti 11″. Nosnost má být 2500 gramů.

klavesnice-logitech-k480

Přepínač on/off najdete na spodní straně klávesnice, stejně jako místo pro dvě AAA baterie, které jsou součástí balení. Kolečko pro přepínání mezi třemi spárovanými zařízeními je v horní levé části klávesnice.

klavesnice-logitech-k480

Provedení není určitě top kvalita, klávesnice při tlaku na tělo pěkně zavrže. S tím se ale setkáte pouze při přenášení a klávesnici to na funkčnosti nic neubírá. V bílé verzi je povrch klávesnice velmi lesklý a hladký, klávesy jsou naopak matné a nekloužou.

Váha je 808 gramů včetně baterií, což není úplně málo a pro někoho to může být být důvod, proč nekoupit.

Snadné párování

O spojení s telefonem, tabletem nebo počítačem se stará Bluetooth. Celý proces je docela hezky znázorněn pikrogramy na nálepce pod vaničkou na uložení vašich zařízení. Tu můžete po prvním spojení odlepit a vyhodit.

Ke spárování stačí klávesnici zapnout, navolit kolečko přepínače do požadované polohy a pak tři vteřiny podržet synchronizační klávesu označenou “pc” nebo “i”. Poté na vašem zařízení ze zapnutým Bluetooth naskočí párovací hláška s číselným kódem, který vyťukáte na klávesnici potvrdíte stisknutím klávesy Enter. Na iOS zařížení epizoda s kódem chybí.

Rušení Bluetooth a wifi 2,4 GHz

Po spárování klávesnice jsem narazil na problém. Vypadlo mi bezdrátové připojení k domácímu routeru TP-Link (TL-WR841N), který běží v pásmu 2,4 GHz. Nejdřív jsem si myslel, že se jedná o výpadek připojení na straně providera. Problém se ale opakoval pokaždé, když jsem klávesnici spároval s tabletem.

klavesnice-logitech-k480

Začal jsem vylučovací metodou zkoumat, kde by mohl být problém. Můj Nexus 7 2013 byl problematický, stejně tak Nexus 4. Iphone 4S fungoval bez problémů. Hledal jsem tedy informace o problematických spojeních Andoid zařízení při současném využití wifi a Bluetooth. Nakonec jsem se dobral zjištění, že jak Bluetooth běží na stejné frekvenci, jako wifi (b,g,n), tedy 2,4 GHz a že tady je zakopaný pes. Při určitých kombinacích kanálu a routeru se to prostě může stát. Na jiné wifi síti se problém neopakoval a doma jsem to vyřešil změnout kanálu na routeru. Výpadky přestaly, přesto se interference projevuje občasným lagem a nižší rychlostí připojení.

Pokud byste se tedy s podobným problémem potýkali také, zkuste postupovat, jako já, nebo si pořiďte dual band router, který umí současně běžet v pásmu 5 GHz. Pozor, vaše mobilní zařízení musí umět toto pásmo využívat. V případě Android zařízení to zjistíte v nastavení wifi, záložka Pokročilé. Anebo dotazem ve vašem oblíbeném vyhledávači.

Protože se problém objevil pouze na mém routeru, nedávám ho za vinu přímo klávesnici. Možnost interference je prostě daná podstatou použitých technologií.

Rozložení kláves

V základu klávesnice nabízí americký layout s QWERTY rozložením. Na Alza.cz, odkud klávesnici mám, uvádějí, že klávesnice má mít české znaky, bohužel tomu tak není. Tady Alza jednoznačně chybuje při tvorbě textu k produktu.

Nicméně české znaky jsou otázka spíše softwarového řešení a při psaní jsou k dispozici. Jen je nutné si v nastavení správně vybrat. Opět nicméně pouze v QWERTY rozložení. Pokud jste zvyklí na QWERTZ, jako já, tak vám pro Android doporučím zakoupit aplikaci Externí klávesnice, která problém vyřeší. Na iOS fungovala QWERTZ klávesnice v základu.

klavesnice-logitech-k480

Z kláves fyzicky nechybí nic, najdete zde komplet řadu F kláves a nechybí ani kurzorové šipky. Protože klávesnice podporuje několik operačních systémů, Logitech přidal klávesy usnadňující práci s každým z nich. Pro Android tak nechybí klávesa pro návrat na domovskou obrazovku, přepínač aplikací, vyhledávání, nastavení hlasitosti nebo rychlá tvorba screenshotu. Navíc jsou dvě klávesy pro spárování s PC/Android a iOS zařízením.

klavesnice-logitech-k480

Jak se na ní píše?

Podobně tvarované klávesy (chicklet) mám na svém notebooku od Lenova, takže mi jejich tvar docela vyhovuje. Stisk je tak akorát, jen musíte počítat se docela velkým hlukem při psaní. Podsvětlení pochopitelně chybí, takže klávesnice není pro noční textaře. Za sebe ji nemám co vytknout, pro můj doktorský čtyřprstý styl psaní je vyhovující. A to jak při psaní na stole, tak i v klíně, kde velmi oceníte

Shrnutí

Za současnou cenu představuje klávesnice Logitech K480 dostupnou cestu k hardwarové klávesnici pro mobilmí zařízením bez výraznějších kompromisů.

Kup Logitech K480 na Alze.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz