Chromebook 2. Počítač v prohlížeči startuje za pár sekund

Před lety jsme testovali Chromebooky jako kandidáty na ideální pracovní stanice v Ataxu. Tenkrát jsme je odmítli. Zaprvé to byly plastové rozpraskané šunty a navíc byla situace s offline aplikacemi pro Chrome natolik zoufalá, že se bez internetu nedaly používat. A i s internetem vám tam chybělo množství nástrojů. Nyní jsem díky CZC.cz mohl otestovat Chromebook 2 od Samsungu. Jak dopadl?

Pokud netušíte co je Chromebook za počítač, tak vězte, že je to notebook od Google, který obsahuje Chrome OS, což je operační systém založený pouze na prohlížeči Google Chrome. Před pár měsíci vyšla verze s označením 2, která v podání Samsungu může vypadat třeba takto.

Chromebook 2 od Samsungu

První nastavení Chromebooku

I po čerstvé instalaci mně nastavení trvalo asi 30 sekund. Rozumějte, zadal jsem základní informace o jazyku, umístění a klávesnici  a pak přihlašovací údaje do mého Google účtu, který mám synchronizovaný s primárním Chromem. Protože se mi vše synchronizuje do cloudu, tak se stačilo jen připojit na WiFi a dát Chromebooku chvíli na synchronizaci. Za chvíli  jsem měl všechny Chrome aplikace, rozšíření i hesla a historie v notebooku  a mohl jsem začít pracovat a testovat.

Multimédia

Hodně mě zajímalo, jak si Chromebook poradí s přehráváním hudby a videí. Pro přehrání lokálně uložených videí a hudby je k ihned dispozici  vestavěný přehrávač, který funguje velice dobře. Nepodporuje ale titulky, takže musíte využít Subtitles Video Player. Ten fungoval skvěle, ale občas jsem se setkal s tím, že u některých titulků zlobilo kódování.

Nástroje a aplikace

V podstatě krom her jsem nenašel v Chromestoru nic, co by mi chybělo. Většina nástrojů co používám, má svoji online verzi nebo je k dispozici nějaká alternativa. A to prosím včetně Photoshopu. Takže z pohledu možností a vybavení jsme byl maximálně spokojen.

Podpora offline režimu

Většina aplikací od Google (Gmail, Kalendář a Drive) má podporu off-line režimu.  Kde mi to opravdu chybělo, je Evernote, kde se to zatím jen připravuje. Nicméně u většiny aplikací je požadován internet, což může být v Česku zatím problém. V zásadě v offline režimu je Chromebook stále omezený na psaní a práci s lokálně uloženými daty. Ty se ukládají na úložiště v notebooku nebo na Google Drive, který je neustále synchronizován pro offline použití.

Správce souborů na Chromebooku.

Ovšem právě pro tyto případy je na Chromestoru sekce offline aplikací. A výběr je tam veliký. Z tohoto pohledu mně přijde, že Chromebook je plnohodnotnou náhradou nižší a střední třídy notebooků na “běžné” použití.

Výkon a rychlost

Chromebook je od startu velice rychlý. Od zapnutí k plnému spuštění 7 sekund. Na všechny běžné akce reaguje hodně rychle – přeci jen, je to v podstatě prohlížeč. Pak ale u náročnějších uživatelů (mám u svého pracovního profilu cca 60 rozšíření/aplikací) může dojít k tomu, že odezva není tak rychlá. Vyzkoušel jsem, co vše zvládne a cca 20-30+ rozšíření, stahování, video nebo hudba a cca 10 aktivních záložek už způsobuje lehké sekání a delší odezvu. Což je u mě běžné využití počítače. To potvrzuje i mou původní ideu, že je to super  přístroj na běžné nenáročné používání, jako jsou  maily, sociální sítě, psaní, poslech hudby či sledování videa.  Náročnějšího uživatele nemůže ale uspokojit.

Vzhled

Přiznávám, že v době ultrabooků a Macbooků je Chromebook takový ošklivější příbuzný. Samozřejmě je hezčí, než černé Thinkpad krabice, ale takto elegantní nápad by si zasloužil designově vydařenější provedení. Je naštěstí celkem lehký. Klávesnice je povedená, velmi dobře se na ní píše a nechybí tam snad nic důležitého. Je pár věcí, které jsem dohledával, jako například třeba gesta na touchpadu nebo jak se dělají screenshoty. Jinak je vše příjemné a intuitivní.

Je Chromebook pro vás?

Záleží na tom, co očekáváte a jaké máte potřeby. Chromebook není zařízení pro mě, protože pracuji s nestandardními programy, s velkými datasety (desítky tisíc řádků a více) a vyžaduju rychlý počítač i na hraní her (Crysis rulezz). Ovšem myslím, si, že Chromebook je skvělý počítač pro určité lidi s určitými potřebami:

 • Jste tchán Martina Malého nebo člověk s podobnými potřebami.
 • Máte většinu času k dispozici internetové připojení přes Wi-Fi
 • Nemáte velké nároky, stačí surfovat po internetu, psát e-maily, dokumenty, poflakovat se na sociálních sítích, poslouchat muziku a dívat se na videa. Vše důležité máte online.
 • Chcete rychlý stroj pro online prostředí.
 • Nemáte velké požadavky na výkon a design.
 • Chcete levný, ale kvalitní notebook.

Chromebook je ideální přístroj na doma pro méně zdatné uživatele internetu. Geek si s ním pohraje, ale pro jeho ujeté potřeby to není ultimátní mašina.

Věnuji se aktivně SEO a internetu již od roku 2004. Z Et netery jsem nastoupil do Ataxa a následně do H1.cz, Od roku 2009 pracuji jako SEO konzultant. Vedu školení nejen o SEO. Pravidelně publikuji zejména o internetovém marketingu nejen na Lupě.cz a přednáším. Krom SEO se aktivně zajímám o sociální sítě a jejich využití. Baví mě experimenty ve stylu práce Randyho Fishkina z Mozu a propaguji SEO jako tvorbu zajímavého a kvalitního obsahového webu.

9 komentářů
 1. Krabice ThinkPadu? Tss, jak to můžeš říct ;), to je náhodou pěkný a funkční design. Z pracovního pohledu funkčnější než nablískaná designovka od Applu. Je ale pravda, že v dobách IBM byl z funkčního hlediska ještě vychytanější.

  Z pracovního pohledu, nevyplatí se spíš než chromebook, koupit Android s klávesnicí, něco jako recenzoval Zdeněk tady https://www.geeklife.cz/hardware/mesic-tabletem-slatebook-x2-hp/? Případně nějaký nový tablet s Windows 8.1, taková ta levná řada co přichází na trh? Nebude tam takové omezení na online svět, na aplikace a ještě tam bude možnost používat to jako tablet. Navíc když se podívám na cenovku chromebooku, tak mi přijde Android i Windows výrazně levnější. Navíc s Windows tabletem jsi schopný pomocí periferií poskládat desktop, kdyby to bylo potřeba.

  A poslední připomínka ke GeekLife, nevím jestli mám ten problém jen já na mobilu, ale nešel mi odeslat komentář z mobilu, musel jsem to napsat z počítače. Celé psaní šlo divně pomalu a tlačítko “Odeslat komentář” nereagovalo.

  • Stando, díky za reakci. Ohledně designu se zjevně neshodneme. Já mám rád prostě hezký věci a proto nemám od Lenova Thinkpad, ale Yogu 2 pro:-) Otázka funkčnosti je založená na potřebách konkrétních lidí, moje potřeby budou asi jiné než tvoje, takže to takhle obecně říct nejde.
   Srovnání s jinými podobnými zařízeními je zajímavé, ale výhodu Chromebooku vidím v tom, že je to pouze prohlížeč, takže se nemůže moc věcí pokazit. Na správu ideální.

   • Já mám rád, když jsou za hezkými věcmi navíc i funkční vychytávky. Ale na design opravdu nejsem správná osoba, vždyť já mám Multiplu a líbí se mi 😉

    Ty potřeby beru v potaz, proto jsem to srovnával k těm tabletům. Ono na Androidu taky v zásadě nejde tak moc pokazit, když si nehraješ s custom romkami, ale necháš jen to od výrobce. Nevím jestli by mi třeba pro starší osoby přišlo jednodušší, že mají používat prohlížeč, nebo aplikace podobně jako v telefonu (pokud mají dotykový). Právě mi přijde, že na to opravdu jednoduché použití, když přidáš klávesnici k tabletu, je to srovnatelné řešení s Chromebookem. Zvlášť když vezmu v potaz cenu za celé řešení, která s Androidem vyjde tak na půlku ceny Chromebooku. Nicméně neměl jsem zatím Chromebook v ruce, takže nemám přímé srovnání. Ale tím, že ty jsi ho měl, tak mě zajímalo jak to vidíš.

    Ty Windows mi přišly zajímavé spíš tím, že se dá nově za cenu cca od 3-3,5 tisíc koupit tablet s HDMI a USB, takže buď k tomu dáš klávesnici a máš z toho laptop, nebo k tomu píchneš monitor, klávesnici, myš popř. další periferie a máš z tabletu dockovaný počítač. Nicméně ty nejlevnější mají moc malou RAM i disk (bohužel i 32 GB je pro běh Win spíš málo, takže levné se 16GB budou spíš peklo). Takže zatím to spíš se zvědavostí sleduju a spíš bych řešil chromebook vs android tablet. A pro někoho počítačove neznalého bych Windows řešení určitě nezvolil.

    • Hele a myslíš, že tablet za 2 – 3 000 s Windows může fungovat dobře?

    • Ne nemůže, protože nepůjde ani nainstalovat aktualizace Windows. Ale to už jsem psal v posledním odstavci předchozího komentáře:

     “Nicméně ty nejlevnější mají moc malou RAM i disk (bohužel i 32 GB je pro běh Win spíš málo, takže levné se 16GB budou spíš peklo). Takže zatím to spíš se zvědavostí sleduju”

     Nicméně co jsem se tak letmo díval 4 jádrový Intel, 2GB Ram a 32-64 GB se dají sehnat pod 10 tisíc. Reálně to bude tak 7-8 tisíc. To není tak špatná cena. Teď ty levné Win tablety teprve začaly (Microsoft dává výrobcům licence bez poplatku), takže tipuju tak půl roku a kolem 5 tisíc půjde sehnat velice dobře použitelný stroj, stejně jako se v téhle cenové hladině dá sehnat slušně fungující Android, kde už si cenovou válkou výrobci prošli.

 2. Díky, Stando, na ty komentáře mrknu, z hlavy mě nenapadá nic, co by to mělo na mobilech brzdit.

 3. No nevím. Za tuhle cenu se dá koupit notebook s Win 8 HD 500GB a 4GB Ram třeba od HP. Ta cena Chromebooku by byla zajímavá tak okolo 5000 Kč. Nehledě na design, ten je fakt děsnej.

  Leave a reply

  GeekLife.cz