Utopili jste mobil nebo notebook? Jak z toho ven?

mobil ve vodě

Jsou prostě dny, které se nedaří tak, jak jsme si ráno v posteli představovali. Vylité pití do notebooku, skok do vody s telefonem v kapse nebo klíčky od auta. Běžně se stávající situace, které ale ne vždy znamenají zničenou elektroniku. Co pak?

Utopený telefon

Já osobně jsem jednou telefon vypral i s kalhotami. Bohužel jsem to zjistil, až pračka doprala, takže telefon absolvoval kompletní cyklus praní. Po vytažení a vysušení nešel zapnout. Naštěstí jsme měli v rodině telefony dva, a tak jsme přehodili akumulátor a telefon se rozběhl. Vše se vyřešilo koupením nového akumulátoru.

Ale teď obecně o tom, co s mokrým mobilem. Základem při utopeném telefonu je okamžité vypnutí (pokud už se nevypnul sám) a vytažení akumulátoru. Akumulátor se totiž v telefonu díky vodě a nečistotám může zkratovat. Mimo to voda může zkratovat i paměti, procesor a další součástky a nenávratně je poškodit.

Následují dva postupy.

Pro amatéry

Pro silné amatéry doporučuji telefon předat odborníkům popřípadě jej nechat den dva sušit na topení nebo někde v teple. Doporučuje se umístění do sáčku s rýží, která by měla vtáhnout vlhkost. Určitě nedávejte telefon na slunce, to mu nijak neprospěje. Jakmile je dokonale suchý, zkuste vložit akumulátor a telefon zapnout. Pokud nenajede vyzkoušejte jiný akumulátor nebo jej nechte změřit odborníkem. Většinou akumulátory přestanou fungovat.

S hledáním odborníků na tuhle činnost doporučím použít Firmy.cz a sekci Servis notebooků. Díky funkci Hledání vzdálenosti najdete firmy, které máte nejblíž.

Pro kutily

Druhé řešení vyžaduje určité nářadí a zručnost. Pokud již není telefon v záruce, můžete jej šroubek po šroubku velmi opatrně rozebrat a nechat dobře vysušit. Následně doporučuji koupit v elektro potřebách isopropylalkohol, který je nejlepší na čištění elektronických desek a součástí. Na čištění je nejlepší štětec na malování. Ovšem netlačte, aby jste neulomili malé SMD součástky na deskách. Také pozor na plastové kryty. Už jsem zažil, že kryt začal vráskovat po styku s isopropylalkoholem. Vše se následně samo odpaří. Následuje složení telefonu a test akumulátoru. Pokud je vadný je potřeba koupit nový. Tento postup je i nutný, pokud máte telefon bez vyjímatelného akumulátoru.

Tip: existují mobily, které do vody mohou relativně hodně bezpečně. Označují se třídou odolnosti IP67 až IP68 a jejich aktuální nabídku najdete zde nebo na Heuréce.

Utopený tablet

Tablet má postup stejný jako výše, protože ani u něj není možnost vyjmutí akumulátoru bez otevření. Většinou zde bývají na boku s tlačítky dva šroubky, které vše drží. Následně už vše drží plastovými packami a západkami.

Utopené dálkové ovládání s klíčem k autu

Nepříjemná a velice častá situace řidičů, kteří se chystají koupat v přírodních koupalištích. Chtěl bych vás předně uklidnit, že majitelé imobilizérů se nemusí bát nefunkčního startování. Klíč naštěstí obsahuje voděodolný zalitý chip, který komunikuje s imobilizérem bezdrátově a stará se o předání kódu. Je tedy jisté, že i při utopení bude auto startovat bez blokování.

Horší je to s elektronikou centrálního zamykání. Ta stejně jako telefon je potřeba vyčistit isopropylalkoholem a štětcem. Naštěstí klíče k automobilům jsou jednoduše rozebíratelné, protože i laik by měl umět vyměnit akumulátor.

Většina klíčů drží pohromadě jen jeden nebo dva šroubky a pár plastových západek. Každý klíč je ale jiný, a proto se podívejte do návodu k autu jak klíč otevřít. Akumulátory je většinou opět potřeba koupit nové.

Po čištění, vysušení a vložení nových akumulátorů je u mnohých aut potřeba auto synchronizovat s klíčem. To se provádí nejrůznějšími postupy, které by měly být uvedeny v návodu k autu nebo na fórech nadšenců vaší značky auta. Další skupinou jsou pak automobily, kde i po vyndání akumulátoru si klíč pamatuje poslední odeslaný kód a bez přerušení pak pokračuje i s novými akumulátory.

Politý notebook

Přicházíme na poslední část článku, která je věnována nejrozsáhlejší záchraně elektroniky.  Pokud jste jej tedy polili v nejlepším případě jen čistou vodou, prvním krokem je odpojení od elektřiny a vytáhnutí akumulátoru. Kapesníky se snažte vysušit co nejvíce vody z pod klávesnice. Pokud jste do klávesnice vylili sladkou tekutinu, je na 90% jistota, že klávesnice bude po uschnutí lepit a tlačítka se nebudou vracet zpět.

Tip: někteří výrobci notebooku s ochranou proti polití počítají. Při nákupu nového notebooku hledejte tuto ochranu v popisu parametrů notebooku.

V tomto případě je bohužel nutné koupit náhradní klávesnici. Ceny jsou od 1000 do 3000 Kč. Po základním vysušení je potřeba notebook vysušit i uvnitř. Zde opravdu doporučuji svěřit čištění odbornému servisu nebo zdatnému kutilovi, který již nějaký notebook rozebíral.

Pokud si i tak troufáte na čištění, tak pojďme na to. Upozorňuji, že každý notebook je jiný a tento návod obsahuje jen obecné rady.

Základem je odstranit spodní nebo horní část notebooku. Tyto části spojuje větší počet šroubků schovaných pod krytkami, gumovými nožkami, akumulátorem apod. Často je potřeba odšroubovat jeden šroubek, který drží mechaniku a následně ji vytáhnout. Na okraji bývají schované šroubky. Velmi často jsem se setkal se šroubkem schovaným pod klávesnicí. Klávesnice je většinou nacvaknutá do plastu a lze ji vycvaknout a opatrně odpojit ploché kabely. Je to boj a často se klávesnice (kovový spodek) ohne a je potřeba ji srovnat.

Některé notebooky vyžadují odpojení a odšroubování pantů monitoru. Zde dávejte pozor na datové kabely obrazu a koaxiální kabely k anténám, které bývají často umístěné v monitoru. Pokud se sundává horní část notebooku ještě je potřeba odpojit plochý vodič touchpadu a senzoru otisků. Někdy zde jsou ještě malé reproduktory.

Jakmile se nám povede kryt oddělat, snažíme se zjistit a odšroubovat vše co drží na místě základní desku. Opět to bývá mnoho šroubků, které ani nejdou vidět. Jakmile je deska venku, celou ji postupně očistíme isopropylalkoholem a jemným štětcem. Vše necháme dobře vysušit.

Pokud máme harddisk, který není kompletně zabalen a jde vidět politá elektronika, je zde opět možnost ji odšroubovat a vyčistit. Konektory na celé desce také dobře vyčistíme a vyfoukáme.  Stejně tak je možné čistit klávesnici, ale trvá déle než se odpaří isopropylalkohol.

Možné vylepšení

  • Když už máte notebook otevřený do poslední součástky, doporučuji vyměnit teplovodivé pasty na procesoru a grafickém čipu. Taky je vhodné dobře vyčistit a profouknout ventilátor a celou cestu vzduchu přes chladič. Chladič drží na procesoru a grafice několika šrouby, které postupně odděláme a chladič odklopíme. Jemným hadříkem nebo kapesníkem velmi opatrně očistíme teplovodivou pastu z chladiče i procesoru. Naneseme trochu nové a chladič přitlačíme zpět a zašroubujeme. Pozor dávejte na teplovodivé polštářky. Ty se nemění za pastu a jsou velmi náchylné na potrhání a zašpinění.
  • Pokud nejdou kryty notebooku od sebe, někde je šroubek. Nepřestávejte hledat a netahejte silou!
  • Přemýšlejte jak co může u sebe držet.
  • Neutrhněte ani neohýbejte kabely.
  • Pracujte na ručníku, hadře nebo útěrce, aby jste nepoškrábali monitor a kryty.
  • Zkuste si zapamatovat kde jaké šroubky patří. Na konci jich bude pěkná hromada a skoro každý je jiný.
  • Pečlivě kontrolujte při skládání všechny konektory. Je nepříjemné zapomenout připojit touchpad, klávesnici apod.

Gratuluji, pokud se vám čištění telefonu, klíče nebo notebooku povedlo a zařízení opět funguje. Postupy jsou aplikovatelné na většinu elektroniky. Jestliže vám návod pomohl, budeme rádi, když se o něj podělíte třeba s přáteli na Facebooku.

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

1 Comment
  1. Bez šance, nové notebooky často vyžadují k odpojení baterie vyšroubovat 10 šroubku a pak velmi složite např pomoci trsátka odklopit spodek notebooku. Než toto človek udělá je notebook bezpečně zničen.

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo