Dobrá cenovka

MiPow Playbulb Sphere: levné a povedené světlo s ovládáním přes mobil

Zaujaly vás novinky v chytrém osvětlení interiérů, ale i venkovních prostor, které si můžete díky chytrým telefonům nastavit přesně podle vašich přání? Můžete je dokonce i naprogramovat a reagují jednak na dálkové ovládání vaším telefonem, ale také na dotek! V nabídce najdete několik zástupců tohoto sortimentu, přičemž my jsme se podívali na jeden z nejlevnějších, ovšem z našeho pohledu i nejluxusněji vyhlížejících. Je to MiPow Playbulb Sphere.

Co v recenzi najdete

Balení

Pokud si MiPow Playbulb Sphere objednáte, přijde k vám v červené krabičce s fotkami duhové MiPow Playbulb Sphere a také s fotem ovládací aplikace v chytrém telefonu. Po otevření narazíte nejdříve na nabíjecí základnu a také propojovací kabel do PC, resp. do prodlužky, ze kterých lze svítidlo nabíjet.

Teprve pod nimi a vrstvou polystyrenu je uložena samotná skleněná koule MiPow Playbulb Sphere.

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Ano, MiPow Playbulb Sphere je skleněná. To na jednu stranu vyvolává obavy ohledně bezpečnosti jejího použití – vzhledem k tomu, že ji s sebou můžete vzít i ven a třeba i k bazénu, protože snese jak déšť, tak ostříknutí vodou. Na druhou stranu, přísně kulovitý tvar zaručuje maximální pevnost a odolnost použitého materiálu.

MiPow Playbulb Sphere – detail dokovací stanice

MiPow Playbulb Sphere – detail dokovací stanice

Výhodou použití skla místo plastu, kterým disponují ostatní chytrá svítidla, je celkový dojem kvality, robustnosti, luxusu a odolnosti. Prostě nevypadá na jedno z nejlevnějších chytrých svítidel a jistě udělá dojem i na vaše hosty, až je pozvete na posezení u večerní kávičky a nastavíte ji třeba do režimu postupné duhy (Rainbow Fade), ve kterém bude MiPow Playbulb Sphere plynule přecházet z jedné barvy do druhé.

Jak vidíte z fotek, MiPow Playbulb Sphere je vlastně světlá koule s plochou základnou, která může stát sama o sobě (bez základny) na kterémkoliv rovném povrchu. Může být i ponechána na bezdrátové nabíjecí základně, která také pohodlně zvládne stát na čemkoliv rovném.

Samotné svítidlo není designově rušeno žádnými čudlíky a ani jinými ovládacími prvky. Jediný vypínač je ze spodní strany koule, přímo uprostřed. A je červený na bílém pozadí, abyste si i bez čtení návodu mohli být jistí, že tohle opravdu je vypínač (ne, nebudete muset kouli při každém zapínání brát do rukou a mačkat čudlík, tohle období už má elektronika za sebou.) MiPow Playbulb Sphere stačí jen jemný dotyk prstů kdekoliv na skleněnou kouli…

Základna má jednoduchý a minimalistický tvar, bílou barvu, co perfektně sedí ke každému světelnému odstínu, co si na kouli nastavíte. Na základně najdete USB a mikro USB port a modrou LEDku, která ale bohužel v noci dost nevhodně svítí do okolí.

MiPow Playbulb Sphere je vysoká 153 mm, její průměr je 140 mm a váží ca 420 g. Je tedy opravdu pohodlná do ruky a kamkoliv ji přenést není problém. S kabely se tahat nemusíte.

zpět do menu článku ↑

Výkon a výdrž, nabíjení

Koule sama o sobě je vybavena akumulátorem, co poskytne výdrž až 8 hodin. MiPow Playbulb Sphere svítí 60 lm, přičemž výkon je 40 mW. Svítivost odpovídá přibližně 15 W LED žárovce. Základní teplota světla je 3000 K. Koule je schopna vytvořit až 16 milionů odstínů barev. Konkurenční chytrá svítidla dokáží svítit jasněji.

Životnost je výrobcem uváděna na necelých 30.000 hodin. A jak to udělat, když energie v akumulátoru dojde? Dobijete pomocí základny. Dobíjení je indukční, takže mezi základnou a světlem žádné spoje nečekejte. Základnu jen napíchnete na zdroj energie, a to pomocí USB kabelu. Takže můžete využít jak prodlužku s USB konektory, tak třeba PC.

Nabíjet můžete i po napíchnutí nabíječkou vašeho telefonu. A abyste mohli pak nabíjet i telefon, je na základně USB konektor, do kterého můžete váš telefon připíchnout, a bude se nabíjet také.

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Svítidlo MiPow Playbulb Sphere ovládáte intuitivně. Dotykově pomocí poklepem prstů na skleněný povrch (dotykem zapnete, přepnete mezi několika barvami a také vypnete), dálkově z vašeho chytrého telefonu, do kterého jste si předtím stáhli aplikaci Playbulb X. Ta je samozřejmě zdarma.

Aplikaci otevřete a zadáte spojení se svítidlem (samozřejmě pomocí Bluetooth). Otevře se vám základní ovládací panel v podobě kruhu s různými barvami. A vy je pomocí posunu prstem měníte. Výsledná barva světla překvapivě odpovídá tomu, co v barevném kruhu navolíte.

Pod kruhem máte možnost zvolit čtyři základní barvy – červenou, zelenou, modrou a bílou. Anebo efekty (viz níže). Nastavovat můžete i intenzitu světla. V horní části displeje pak najdete dvě přepínací ovládání. První z nich s názvem „Shake“ přepne barvu světla po každém rychlém pohybu s vaším telefonem. To druhé, nazvané „Color“ buď přepne svítidlo do základní bíle barvy anebo zapne možnost měnit barvy podle vašeho přání.

Ovládání má i vymakaná přednastavení efektů. Těch je pět.

 • „Flashing“ zajistí rychlé přepínání barev, přičemž konkrétní rychlost si sami přizpůsobíte.
 • „Pulse“ pomalinku přechází z jedné barvy do druhé podle zvoleného pořadí barev.
 • „Rainbow“ je efekt, který přepíná mezi barvami duhy, přepínání jde střední rychlostí, tedy něco mezi Pulse a Flash.
 • Při „Rainbow Fade“ se barvy postupně přelévají jedna do druhé a tvoří to zajímavý barevný vzhled koule.
 • Poslední, „Candle“ efekt by měl zapnout blikání světla, jako je tomu v případě zapálené svíčky. Ale zatím nikomu z uživatelů se nepodařilo Candle efekt zaznamenat.

Při nákupu MiPow Playbulb Sphere nemusíte zůstat pouze u jedné koule. Pokud si jich pořídíte více, nadefinujete si je do ovládací aplikace v možnosti „Group“ (skupina). A ovládání díky tomu bude stále snadné.

Pokud máte nějakou vytouženou barvu, které se má světlo vaší MiPow Playbulb Sphere přiblížit, vyfoťte si ji. Fotku dostanete do aplikace pomocí volby „Scene“ a koule se pokusí se jí přiblížit – konkrétně barvě v tom místě fotografie, na které najedete prstem. Nebude to sice zcela přesné, ale barva se fotce opravdu přiblíží. Jde díky tomu o zajímavou možnost nastavení vhodného osvětlení třeba pro designovou party, kde chcete doladit světlo přesně do barvy hlavního prvku interiéru, na který se mají všichni soustředit.

zpět do menu článku ↑

Programování

MiPow Playbulb Sphere (vyberte nej cenu na Heuréce) si můžete dopředu naprogramovat – kdy má začít svítit, kdy vypnout, jak má po celou dobu svítit. Takže může sloužit třeba jako uspávací světýlko pro děti, které třeba po hodině začne pomalu zhasínat, až se nakonec samo vypne. Nebo se s ním naopak můžete nechat probudit, s postupným rozjasňováním. Jen pozor na modrou LED na podstavci, svítí v noci nepříjemně modře, což je to poslední, co pro spánek potřebujeme. Do ložnice tedy raději jen kouli samotnou.

Oblíbená nastavení si můžete uložit i do záložky „Preference“. Aplikace nabízí i některá další využití pro osobní nastavení.

zpět do menu článku ↑

Video

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

8 Total Score
Nejlepší cenovka s mírnými neduhy

Designově velmi povedené světlo s vychytanými možnostmi osobního nastavení a s možností využití v exteriéru. Skleněný materiál mu propůjčuje efekt luxusu, ale přitom jde o jedno z nejlevnějších světel ve své kategorii, a to i mezi plastovými kousky. Pokud oželíte efekt svíčky (Candle), který asi opravdu moc nefunguje, můžete si dosyta užívat ostatních efektů a příjemného osvěžení, doplnění nebo dokonce utlumení (pro spánek) atmosféry okolo vás. Světlo si můžete vzít i ven, a pokud ho tam zapomenete, nic se neděje, může zmoknout. Kupte teď na Alze nebo vyberte nejlepší cenu na Heuréce.

PRO
 • Dobrá cena
 • Skleněná koule
 • Možnost osobního naprogramování
 • Ovládání i dotekem na kouli
 • Indukční dobíjení
 • Překoná svou mnohem dražší konkurenci
PROTI
 • Efekt „Candle“ v podstatě nefunguje
 • Nepříjemně modře svítí dobíjecí základna
 • Nedosáhne takové svítivosti jako jiná smart svítidla

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz