Měsíc s tabletem SlateBook x2 od HP

Skoro celý měsíc jsem testoval zajímavý tablet z produkce Hewlett-Packard. Uhlopříčka 10,1″ v kombinaci s pohodlnou HW klávesnicí a dvěma bateriemi by mohla zaujmout každého, kdo nemá tablet pouze nástroj ke konzumaci obsahu na internetu. Navíc je aktuálně za velmi atraktivní ceny.

Náhrada netbooku! To byl můj první dojem, když jsem se doslechl o SlateBooku x2. Podobná velikost i hmotnost, ale konečně výkonný hardware, který odstraní hlavní slabinu v základu dobré myšlenky netbooků. Slaboučké komponenty zaměřené na výdrž činily z užívání většiny malých netbooků spíš utrpení.

Tablet na testování zapůjčil HP Market.

Hardware a software

SlateBook x2 ale běží na Androidu, poslední dostupná aktualizace byla na verzi 4.3. Dostatek výkonu mu dodává čtyřjádrová Tegra 4 s frekvencí 1,8 GHz doplněná 2 GB RAM. To je velmi slušná kombinace, byť už nově nastupují zařízení s 3GB o od nového Nexusu se očekávají dokonce 4 GN. K tomu si přidejte rozlišení 1920×1080 pixelů na IPS displeji a disk o velikosti 32 GB (25,8 GB dostupných pro uživatele), k němuž můžete přidat navíc SDHC kartu.

SlateBook-x2-HP-1

Foto a video

Nechybí ani dvě kamerky, přední 1 Mpix a zadní s 2 Mpix a možností točit full-HD video. Bohužel výkony té zadní kamery jsou přímo tragické a pokud by v zařízení nebyla, nic z se nestalo. Navíc nejsem typ, který by vůbec kdy chtěl fotit nebo točit s 10,1″ tabletem.

Displej

Full HD rozlišení tabletu trošku kazí to, že barvy jsou laděné do velmi teplého odstínu a bílá je tak vždy mírně nažloutlá, aniž byste měli možnost to změnit. To považuji za největší nedostatek tabletu a nevím, jak mohl takový displej projít interním testováním. Subjektivně se mi zdá, že s jasem nastaveným na maximum problém mírně ustupuje, ale je to za cenu snížené výdrže, která je jednou z hlavních předností celého zařízení.

Dotyková vrstva mi přijde až zvláštně jemná na omak, na žádném z mnoha telefonů a tabletů, co mi prošly rukama, jsem podobný vjem neměl. Otisky jsou naopak zachytávány v míře obvyklé.

SlateBook-x2-od-HP

Ovládací prvky

Líbí se mi řešení ovládacích prvků na těle tabletu. Tlačítko pro zapnutí i kolébka hlasitosti jsou umístěny v zadní částí těla tabletu přesně tam, kde máte prsty a adaptace na toto řešení je otázkou chvilky. Zde HP zabodovalo. Sympaticky je vyřešeno i propojení tabletu s klávesnicovou částí. Tablet jednoduše nasunete na dva konektory umístěné v kloubovém prvku klávesnice. Strašit vás ovšem bude vůle, kterou po spojení tablet má při pohybu směrem do stran. Nicméně ji pocítíte hlavně při přenášení tabletu, což se v kombinaci s otevřenou klávesnicí zase tak často neděje. Maximální úhel otevření je sice omezený, ale plně dostačující pro psaní na stole, nebo s tabletem položeným na nohou.

Baterie

Díky dvěma bateriím by měl tablet vydržet až 12 hodin provozu s vypnutou wifi. Baterie v těle klávesnice funguje tak, že neustále dobíjí samotný tablet. Tohle řešení se mi líbí a absence baterie v těle externí klávesnice mě například odrazuje od úvah o pořízení podobných tabletů s Windows od Lenova. Dobíjení je bohužel řešeno přes proprietární konektor, takže se připravte na nutnost vozit s sebou další nabíječku. Ta se navíc rozměry příliš neliší od těch notebookových.

Konektivita

Zajímavá je i sestava konektorů. Nechybí HDMI, 1x USB 2.0 a dva konektory pro sluchátka. K internetu se připojíte pouze přes wifi, verze s 3G modulem výrobce nedělá. Tento nedostatek na cestách lze obejít tak, že si nasdílíte připojení z mobilu, který současně necháte dobíjet z baterie v těle klávesnice. Sice nouzovka, ale postačí.

Bohužel chybí GPS, což je docela škoda a klidně mohlo být namísto tragické zadní kamery.

Klávesnice

Jednoznačnou přidanou hodnotou SlateBooku je klávesnice. Je sice poněkud menší, ale psaní se dá velmi rychle naučit. V HP navíc přidali celou řadu funkčních tlačítek pro samotný Android. Jakmile si na ně zvyknete, dost omezíte matlání po displeji. Samostatnou kapitolou je trackpad. Je sice maličký, na ovládání však stačí. Citlivost je dobře nastavená a pokud zapomenete, že máte dotykový displej, dá se používat i jako primární ovládací nástroj. Například lišta v admin rozhraní WordPress instalací mě v mobilním Chrome zlobila, pokud jsem ji obsluhoval dotykem. S kurzorem přes trackpad bylo vše OK.

Česká klávesnice je pouze v nastavení QWERTY a nepřišel jsem na to, jak ji změnit. Pro místní trh docela nedostatek a pro HP určitě body dolů.

SlateBook-x2-HP-2

Operační systém

SlateBook loni vstupoval na trh s Androidem ve verzi 4.2.2. a  nyní je k němu k dispozici update na 4.3. Jestli budou další, netuším. Obecně bývá podpora většiny výrobců v tomto směru omezená a krátkodobá a může se tak jednat o poslední aktualizaci.

Aplikace

V tabletu naleznete i nějaké aplikace přímo od HP nebo jejich partnerů. Jedná se třeba o přehrávač videí, aplikaci pro focení nebo správce souborů. Upřímně, v Google Play za ně naleznete lepší alternativy.

Abych otestoval výkon, zkoušel jsem i různé hry (Dead Trigger 2, FIFA15, Real Racing 3) a zde se tablet předvedl velmi dobře. Kromě práce bude tedy i fajn herním společníkem.

Čemu naopak větší displej nesedí, jsou aplikace sociálních sítí. Klient pro Facebook je v této velkosti doslova tragédie. A myslím, že ani nový Material Design od Google se k volnému prostoru chová dosti rozmařile. Nicméně jsem nenarazil na nic, co by mi  nefungovalo jako na mobilu nebo menším tabletu Nexus 7.

SlateBook-x2-HP-3

Závěr

Kombinace tablet a klávesnice je jedna z možností pro můj další HW upgrade. Jsem zvyklý na 7” Nexus a 10,1” už je pro mě docela hodně, od klávesnice jsem tablet odpojoval jen minimálně. Zato jsem na něm zvládl napsat pár článků včetně velké části této recenze, což bych s malým Nexem určitě nedokázal. Pokud bych se dokázal přenést přes nažloutlý displej, asi by mi nakonec vadila absence připojení přes SIM kartu. Jestliže jsou ale vaše požadavky jinde a rádi například hrajete hry a sem tam chcete psát, pak je SlateBook dobrá volba a s aktuální cenou 6 999,- bez DPH nemá konkurenci.

SlateBook x2 od HP je povedené zařízení a rád bych viděl jeho nástupce, který by hlavní nedostatky odstranil. Máte čas do února, kdy si budu nový stroj nejspíš nadělovat, tak se ukažte!:)

Ještě jednou velké díky patří za zapůjčení tabletu HP Marketu, kde najdete i další HP tablety jak s Androidem, tak i Windows 8.1.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

2 komentáře
  1. Dobrý den,
    Koupil jsem tento tablet dceři. Prosím jak jste vyřešil psaní české diakritiky u velkých písmen přes klávesnici?
    Děkuji za vaši odpověď.

    Leave a reply

    GeekLife.cz