Lenovo Moto G5s: super kauf v nižší střední třídě

Vybrat si mobilní telefon, který vám sedne nejen svým designem, ale hlavně vybavením, to je docela oříšek. A mnohdy s tvrdou skořápkou. Část této skořápky vám pomůžeme rozlousknout – tedy pokud se poohlížíte po mobilu střední třídy, s kvalitním zpracováním,  velmi dobrou výbavou, foťákem s opravdu vysokým rozlišením, čistým Androidem a hlavně: s přijatelnou cenou. Všechny tyto parametry totiž splňuje Lenovo Moto G5s (special edition).

Tento telefon prošel již první zkouškou na trhu, kdy byl uveden pod označením Moto G5. Výrobce udělal malé úpravy, které odpovídají současným požadavkům trhu, přidal do označení písmenko „s“ coby special edition a výsledek se opravdu povedl.

Obsah recenze

Balení

Motem mobilů páté generace od Lenova (Motoroly) je peří. Ono lesklé a všemi barvami hrající peří, které v plné kráse dokážeme my lidé vnímat pouze v polarizovaném světle. Proto na obalu zelené a obdélníkové krabičky najdete jednak symbol Moto, označení modelu, ale hlavně onoho papouška, na horní straně zachyceného v letu. Na straně boční je pak detail jeho per. Ten se objeví i jako základní tapeta po prvním spuštění telefonu.IMG 20171212 114916902

V balení kromě telefonu najdete i nabíjecí USB kabel, nabíjecí adaptér s výstupem 3 A, základní pokyny k používání telefonu a také jehlu k vysouvání zásuvky pro SIM kartu a paměťovou kartu.

Design a konstrukce

Design Lenovo Moto G5s je nenápadný. Ale promyšlený do detailu. Vyhovovat jistě bude všem věkovým kategoriím, protože nese jak klasické, tak moderní prvky. My jsme měli k dispozici model v šedé barvě, která však měnila barevný tón podle světelných podmínek – od šedé až po měděnou.IMG 20171212 111817892 DEPTH

Telefon je poměrně kompaktní a ovládání jednou rukou není ani na úhlopříčce 5,2 palců nejmenší problém. A pokud přece jen máte menší ruku, můžete si pomocí jednoho z tzv. „Povelu Moto“, konkrétně přejetím palcem po displeji směrem k pravému nebo levému dolnímu rohu, zmenšit ovládanou obrazovku. Zmenšení obrazovka má asi poloviční velikost a práce na ní jednou rukou je pak snadná i pro dítě.

Co se samotné konstrukce týká, je na první omak pevná. Když telefon držíte v ruce, rozhodně nemáte pocit, že byste drželi nějakou hračku. Tělo telefonu je kovové. A telefon je i docela těžký. Při používání nijak neskřípe, tělo prostě drží pevně. Hrany telefonu jsou zaoblené, rohy také. Díky tomu se velmi pohodlně drží. Má tyto velikostní parametry:

  • rozměry (v x š x h): 150 x 73,5 x 8,2 mm
  • hmotnost 157 g.

Telefon je opravdu pěkně tenký a do kapsy (díky kovové konstrukci a zaobleným hranám) zajede pohodlně.

Na zadní straně najdete fotoaparát, tentokrát s rozlišením 16 Mpx, což je o 3 Mpx více, než měla původní verze G5. Fotoaparát vystupuje z těla telefonu, je doplněný o blesk. Na zadní straně najdeme pak už jen mikrofon sloužící pro natáčení videí. A profilované logo Moto. Záda jsou efektně dozdobena broušenými proužky v horní a dolní části.

Vystouplý fotoaparát způsobuje, že telefon neleží na podložce celými zády. A pokud jej chcete ovládat, když jej máte položený na stole, může se stát, že při výraznějším tlaku na boční partie displeje se telefon rozhoupe. Ale vzhledem k tomu, že výraznější tlak potřebovat nebudete, protože displej reaguje i na nejjemnější dotek, nemusí vás vystouplý fotoaparát nijak trápit.IMG 20171210 123738260 HDR

Telefon Moto G5s sice není bezrámečkový, ale boční okraje telefonu jsou velmi úzké. Jen asi 3 mm. Horní a dolní okraje jsou o poznání širší, okolo dvou centimetrů. V horní části jsou umístěny sluchátkový repruduktor, čočka fotoaparátu s rozlišením 5 MPx, blesk.

Dolní část je vyhrazena čtečce otisků prstů a dalším senzorům(gyroskop, světelný senzor, senzor přiblížení – proximity). Čtečka slouží nejen k odemykání telefonu, ale můžete si ji nastavit i jako ovládací prvek místo toho virtuálního v displeji. Tím si značně uspoříte místo. Ale je třeba si zapamatovat, jaká gesta slouží místo trojúhelníku, kolečka či čtverečku, tedy oněch ovládacích prvků typických pro Android.

Ještě nám zbývají hrany telefonu. Levá hrana je v horní části vybavena vysouvacím šuplíčkem pro SIM a SD kartu (díky za šuplíček, protože dosavadní sundávání krytů u starších a nižších modelů mi vůbec nevyhovovalo!). Napravo najdeme klasické ovládací tlačítko a kolébku hlasitosti. Horní hrana má 3,5 mm jack pro sluchátka a mikrofon, a ta dolní zase mikrofon, hlavní reproduktor a také microUSB slot.

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?exps=Moto%20G5?idp=6415&banner_id=15571″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://mobilni-telefony.heureka.cz/lenovo-moto-g5s-3gb-32gb-dual-sim/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ]

Displej

Neskutečně citlivý. A dobře probarvený. Jde o kvalitní IPS Full HD displej, který je dobře pozorovatelný z mnoha úhlů. Barvy jsou syté, spíše ve studenějších tónech. Displej nabídne:

  • úhlopříčku: 5,2 palce
  • rozlišení: 1920 × 1080 px
  • jemnost 424 PPI

Jak už jsme zmínili, reaguje velmi citlivě i na nejjemnější doteky, gesta samozřejmě také. Za celou dobu používání se nestalo, že bychom museli gesto opakovat.Screenshot 20171210 135516

Displej je pokrytý tvrzeným sklem. A to je po obvodu i mírně zakulacené, takže žádné nepříjemné hrany se nekonají. K nastavení displeje se dostanete velmi jednoduše – klasicky delším sáhnutím na jedno místo. Hlavní zobrazení displeje se zmenší a vám vyjede nabídka pro tapety, widgety i nastavení displeje. Režim rozdělené obrazovky je také dostupný – a vzhledem k velikosti displeje opravdu využitelný.

Displej má dostačující rozsah jasu jak pro venkovní tak vnitřní použití. My jsme jej sice testovali v prosinci, kdy slunečního svitu bylo málo. Ale když náhodou sluníčko vyšlo a svítilo ze svého nižšího prosincového úhlu, stále jsme na displej viděli dobře a nebylo problém přečíst ani ta nejmenší písmenka (při nastavení displeje na zobrazování v nejmenší velikosti). S trochou snahy – aby se obrazovka od sluníčka neleskla.

Konektivita a úložiště

Telefon je poměrně slušně paměťově vybaven, posuďte sami:

  • interní paměť: 32GB, možno vložit microSD kartu až na 256 GB.

Takže místa pro vaše fotky, hudbu, videa bude prostě dost. Telefon je i vybaven veškerou konektivitou, kterou od současných zařízení očekáváme. Takže nechybí:

  • dvoupásmové Wi-Fi
  • 4G LTE
  • Bluetooth 4.2,
  • GPS a GLONASS, A-GPS
  • NFC

Poslední jmenované už můžete ocenit také v obchodech, kdy lze konečně už platit přímo telefonem. Pokud se tedy vybavíte aplikací Android Pay a pokud vaše banka tuto formu placení již zavedla.IMG 20171210 145845889 HDR

Výdrž a výkon

Model Moto G5s má osmijádrový procesor nižší řady, ale dostatečnou RAM, konkrétně:

  • procesor: Qualcom Snapdragon 430 Octa Core o taktu 1.4 GHz
  • RAM: 3 GB

Velká RAM i vnitřní paměť zajistí, že v telefonu můžete nechávat otevřené aplikace a rozhodně se tím není třeba nijak stresovat. Telefon prostě pojede. Výjimkou jsou jen extra náročné 3D hry, které tento model nedokáže provozovat zcela bez zasekávání. A také grafický čip jim nestačí, v tomto případě jde o Adreno 505. Ale hráči 3D her se jistě poohlížejí po jiných modelech telefonů.

Co se výdrže týká, je telefon osazen baterií s kapacitou 3000 mAh. To není bůhvíjaká kapacita, ale pro běžný život s mobilem stačí tak na 3 dny. Když nejste na telefon nároční, vydrží i týden. Nabíjení je díky adaptéru rychlé, a tak je plně nabito za cca hodinu dvacet. Prvních padesát procent ale naskočí ani ne za půl hodiny.

Telefon celkově reaguje poměrně svižně, i brouzdání po internetu na silné Wi-Fi bylo plynulé. Nijak dlouhé čekání na načtení webovek se nekonalo.

Provoz telefonu je samozřejmě umožněn díky Androidu, v čistém podání. Jde o Android 7.1.1 a Lenovo si sem dodalo jen několik málo drobností, které však používání telefonu neskutečně zpříjemňují, vylepšují, zjednodušují. Ano, samé superlativy, protože Displej Moto a Povely Moto se prostě povedly! Tady je jejich přehled, abyste si mohli udělat představu:

Povely Moto

  • Navigace jedním tlačítkem – již zmiňované ovládání systému pomocí gest přes čtečku otisků – nahradí tři virtuální systémová tlačítka v dolní části displeje.
  • Dvojitým zatřesením zapnout svítilnu – nemusíte nic odemykat, zapínat. Jen zatřesete.
  • Otočením spustit fotoaparát (když dvakrát překlopíte telefonem v ruce, spustí se fotoaparát, stejným gestem pak přepnete přední a zadní čočku).
  • Gestem zmenšit obrazovku (tahem prstu diagonálně dolů zmenšíte obrazovku pro ovládání jednou rukou)
  • Zvednutím ztišit vyzvánění – když vyzvání telefon a vy ho zdvihnete, hned se ztiší. Takže do doby, než přijmete hovor, už nebude zvonit.
  • Otočením zapnout režim Nerušit – pokud otočíte telefon displejem dolů, zapne se režim nerušit (tichý režim).

Displej Moto

  • Noční zobrazení (displej redukuje intenzitu modrých barev – během tmy anebo v zadaném čase),
  • Displej Moto (telefon, i když je zamknutý, zobrazí notifikace, nechá vás na ně odpovědět a zobrazí i případnou delší historii textové komunikace)

Postřehy z používání

V tento moment se musím přiznat, že svůj soukromý mobil mám Moto E4. Takže na ovládání modelu G5s jsem si nijak nemusela zvykat. I přes to jsem byla v mnoha ohledech příjemně překvapená předinstalovanými (pro mne) užitečnými aplikacemi a rozšířenou nabídkou v Moto (displej a pokyny). Moto E4 totiž nabízí jen část z nich. A na rovinu říkám, že mi budou chybět.

Které aplikace? Přednastaveny byly například Dokumenty, Prezentace, Tabulky. To pro mě znamená ušetřený čas s jejich stahováním. Při napojení externí klávesnice je totiž i tato velikost mobilu dobrým pracovním prostředím. Když jste na cestách.

Příjemně lepší je i zvuk. Zatímco svou E4 si pouštím raději do sluchátek, u G5s jsem po nich hned nesahala. Zvuk je překvapivě vyvážený, bez rezonance ani při opravdu hlasitém přehrávání i razantnější muziky. A že to Moto G5s umí hodně hlasitě!

Hudbu (i třeba z Youtube) lze příjemně pouštět na pozadí a během toho dělat cokoliv dalšího. Tuhle možnost samozřejmě nabízí i E4, ale u G5s to zvládnete právě i bez sluchátek.

Fotoaparát na G5s má velké rozlišení. Ve srovnání s Moto E4 vlastně dvojnásobné. Se světelností v automatickém režimu na tom ale o mnoho lépe nebude. V aplikaci fotoaparátu dokonce oproti Moto e4 chybí část nabídky, ale přibyla zase možnost zvolit si focení pomalého pohybu a nastavit si profesionální režim.

A v něm pak předchystáváte mnoho nastavení pro focení ručně. Včetně ohniskové vzdálenosti, barevných tónů fotografie nebo jasu. Jas lze tedy měnit i v automatu, ale ovládání je velmi nepřesné. V profesionálním režimu při nastavování jednotlivých hodnot dokonce slyšíte zvuk, který odpovídá ostření na klasické zrcadlovce.

Bezdrátové nabíjení – tohle mě v nabídce ovládání zvuku trochu překvapilo. Jde totiž vypnout nebo zapnout zvuk bezdrátového nabíjení. Ale jinak jsem o bezdrátovém nabíjení nenašla nikde ani zmínku.

Hodnocení

[maxbutton id=”1″ url=”https://www.alza.cz/search.htm?exps=Moto%20G5?idp=6415&banner_id=15571″ ] [maxbutton id=”2″ url=”https://mobilni-telefony.heureka.cz/lenovo-moto-g5s-3gb-32gb-dual-sim/#utm_source=geeklife.cz&utm_medium=affiliate&utm_campaign=20538&utm_content=Text%20link” ]

8.5 Naše hodnocení
Tutovka!

Tedy pokud se poohlížíte po střední třídě a nechcete úplné zázraky. Prostě pokud jste běžný uživatel. Poměr ceny a výkonu (a samozřejmě kvality) je v tomto případně neskutečně výhodný. Při ceně okolo pěti tisíc rozhodně nešlápnete vedle a peníze nebudete považovat za vyhozené. Mobil vám poskytne celkem širokou nabídku služeb, svižný chod a téměř čistého androida, do kterého si Moto přidalo jen užitečné drobnosti v podobě povelů a displeje Lenovo Moto G5s , které jistě dobře využijete.

PRO
  • kovové tělo a vynikající dílenské zpracování
  • kvalitní displej
  • celkem dobrá výdrž baterie a plynulý chod telefonu
  • opravdu kvalitní zvuk
  • kompletní konektivita
PROTI
  • fotoaparát s horší světelností
  • nižší řada procesoru, který zbytečně bere více energie
  • možnost buď jen dual SIM anebo jedna SIM a SD karta
  • náročnější hry se tu budou sekat

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo