Komunikaci slovenských vědců vylepší projekt Telepresence

Celkem 192 konferenčních místností vybaví univerzitám a ústavům Slovenské akademie věd nejmodernější komunikační technologií česká firma Barclet. Slovensko si od projektu slibuje lepší spolupráci a tím i výsledky výzkumných týmu rozmístěných po celé zemi.

Jedná se přitom o možnost komunikace jak minimálním počtu účastníků, tedy dvou, tak i hromadnou. Akademická obec dostane novou techniku: čtrnáct aul, které pojmou až 100 účastníků. Nejvíce jsou ale zastoupeny komunikační centra pro deset účastníků. Celkový počet instalací telekonfereční techniky se zastavil na 192 bodech pro šest různých typů místností, přičemž veškeré systémy a související nábytek zabral 25 plně naložených kamionů.

Výhodou systému má být jeho centrální řízení, které bude umístěno v Košicích. To přinese pořádek k do rezervací a plánování kapacit, stejně jako snadnou obsluhu uživatelům. Bude stačit si objednat místnost, poslat pozvánku a poté spustit vybraný kanál. V případě dlouhodobých projektů je možné vytvořit trvalé komunikační uzly. Hovory je možné i ukládat, archivovat, vytvářet výuková videa atd.

Mezi další pozitiva patří zjednodušená správa, kdy se o techniku nemusejí starat jednotlivá vědecká pracoviště sama. Některé současné telekonfereční místnosti se podařilo do nového systému integrovat.

Použitý systém umí sám regulovat hlasitost a přepínat obraz podle toho, který z účastníků konference právě hovoří.

Investice do tohoto systému mají Slovensku pomoci snížit náklady na cestování u věděckých pracovníků a výrazně tím ušetřit i čas. Systém je tak další podporou výzkumu na Slovensku poté, co v minulosti vznikla Slovenská akademická datová síť (SANET), která s kapacitou 10 nebo 10 GB/s (někde jen 100 Mb/s) připojila zhruba čtvrt milionů počítačů ve více než 330 členech sdružení.

Zájem o propojení s komunikačním softwarem už projevila i česká Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz