Kdo chtěl autíčko na ovládání jako malý, může dnes své sny prožívat naplno

Narodil jsem jsem v roce 1979 a vrcholem hi tech hraček byly autíčka na kabelové ovládání. S láskou vzpomínám na atrapu formule F1 z ošklivého plastu a ovladačem, kde byly dvě tlačítka a maličký volant. Doba pokročila a tehdejší kluci s těsně před nástupem středního věku mohou hrát na naprosto jiné úrovni. Sami i se svými dětmi a bez kabelů. Svět RC je tu.

Než si začnete vybírat

Zkratka RC, při hledání „hraček na vysílačku“ důležitá, znamená remote control, tedy dálkové ovládání. Při výběru si dejte si pozor, zda vámi vybraná hračka obsahuje všechno, co je k jejímu provozu potřeba (tedy přinejmenším vysílačku a akumulátory), nebo zda alespoň bude fungovat s vysílačkou, kterou už máte pro nějaký jiný model doma.

Pozor na frekvenci  vysílačky, náš kluk dostal k Vánocům autíčka dvě (aby se podělil se sestrou), ale díky stejné frekvenci jedna vysílačka ovládá auta obě. Spolu si tedy nezajezdí.

RC modely jsou vhodné nejen k neškodnému hraní. Mohou také dobře posloužit jako základ dospěláckých her na vojáky. Jen se schválně podívejte, jak vypadá rekonstrukce Bitvy o Midway v podání lodních a leteckých modelářů, která se každoročně koná na Brněnské přehradě. Kluci všech věkových kategorií musejí jásat. Co všechno si dneska můžete pořídit?

Auto, bagr, náklaďák

Začneme u těch základních RC hraček, které se umí pohybovat pouze po zemi. Vybírat samozřejmě můžete z široké škály autíček všech typů, rychlostí a velikostí. K dispozici jsou ale i stavební stroje. Opravují vám pod okny chodník? Objednejte si RC bagr, a až dělníkům padne, trochu jim přeskládejte hromady štěrku a písku.

Nebo patříte spíš k militantnějším typům, ovšem povinná základní vojenská služba vás minula? Nic vám nebrání pořídit si tank a zrekonstruovat s kamarády na zahrádce vaší tchýně pár slavných tankových bitev. Nebo si vymyslet bitvy vlastní. Mnohé RC tanky umí kromě popojíždění v náročném terénu dokonce i střílet. Nemusíte mít strach, z hlavně létají jen plastové kuličky, i když do úctyhodné pětadvacetimetrové vzdálenosti.

tank

RC tank – Vstank Airsoft German Tiger I

Létám si, ani nevím jak

Létací hračky můžeme rozdělit na tři velké skupiny. Jednak to jsou tradiční vrtulníky, jednak taktéž klasická letadla, do třetice stále častěji využívané drony a kvadrikoptéry.

Vrtulníky se prodávají v outdoorové i indoorové verzi, která se hodí například pro použití v kancelářích typu open space. U vrtulových modelů většinou můžete řídit stoupání a klesání, pohyb dopředu a dozadu a konečně otáčení kolem vlastní osy. Uhlídat všechny parametry tak, aby byl vrtulník stabilní a dělal to, co chcete, však vyžaduje hodně cviku. Pro začátek tedy volte rozhodně model s gyroskopem, který vám s řízením trochu pomůže. A seženete i vrtulníky, které umí střílet, takže můžete svou tankovou bitvu zmíněnou v předchozích odstavcích doplnit o vzdušnou podporu, kterou vaše tchýně nebo přítelkyně jistě ocení.

vrtulník

RC vrtulník – SILVERLIT 84514

Pokud si budete chtít pořídit letadlo, musíte se rozhodnout, jestli chcete věrný model některého konkrétního stroje, nebo se spokojíte s obecně vypadajícím letadlem, které je navrženo pro zábavné modelářské létání. Rozhodně nemusíte mít strach, že s érem havarujete, většina je vyrobena z měkkého polystyrénu, který většinu pádů přečká bez úhony. Zejména letečtí modeláři si často své stroje stavějí samy, dejte proto pozor, jestli kupujete model označený zkratkou RTF (ready to fly), s nímž můžete rovnou létat, nebo například nedodělanou verzi ARF (almost ready to fly), nebo rozsypanou stavebnici (KIT).

elektricky-kluzak-wild-hawkrtf.k205236

RC letadlo – Reely Wild Hawk kluzák RtF

Jestli chcete jít s módou, zapomeňte na vrtulníky i letadla a pořiďte si kvadrikoptéru zvanou též dron. Zjednodušeně řečeno se jedná o čtyři vrtule umístěné na pevném kříži. Letově připomíná vznášedlo či vrtulník, dokáže se dostat do relativně velké výšky a provádět poměrně zajímavou akrobacii. Větší modely zvládnou přenášet náklady, ty menší můžete vybavit alespoň kamerou a natáčet zajímavé průlety nad rodným městem a domy či zahradami vašich sousedů. Pozor ale na ochranu soukromí natáčených osob.

fleg-kvadrokoptera

RC kvadrokoptéra –  Fleg Kvadrokoptéra

Ochočte si vodní živel

Země a vzduch už podlehla vaší hravosti, teď je na řadě pokořit i sedmero moří. Řeč bude samozřejmě o RC modelech lodí a ponorek, které si opět můžete pořídit v různých velikostech a různých podobách. Na výběr máte celou řadu modelů skutečných slavných lodí, pořídit si ale můžete i jen designově jednoduchý motorový člun, se kterým si jistě užijete spoustu zábavy. A samozřejmě se dají sehnat i lodě bojové, které umí kromě běžné plavby také vypouštět zajímavé kouřové efekty, nebo po soupeřích cvičně střílet.

sportovni-clun-reely-wavebreaker-rtr.k275101

RC loď – Reely Wavebreaker RtR

Sám zatím odolávám, jakmile ale bud starší syn trošku větší, určitě si spolu něco pořídíme. A co vy a RC hračky?

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz