Jaký je vodní vysavač Hyla v praxi? Měl jsem ho měsíc doma

Naskytla se mi možnost vyzkoušet vysavač s vodním filtrem Hyla. Dostal jsem jej na otestování přímo od českého distributora, a protože jsem s vysavači s vodní filtrací neměl žádné zkušenosti, byl jsem hodně zvědavý. Většinu funkcí jsem otestoval docela důkladně, vlastně jsem nikdy nevysával tak často, jako s Hylou:)

Jak Hyla vysává?

Základní a klíčová funkce mě u výrazně drahého stroje zajímala nejvíc. Všichni máme zafixované, že vysavače musejí mít výkonný motor (než zasáhl Brusel). Hyla vysává při 800 W a na další činnosti výkon dokonce snižuje na 500 W. Je to ale dáno tím, že klasické vysavače ženou tah přes pevné filtry a na výsledku papírově slabší výkon Hyly naprosto poznat nebyl.

Současná generace Hyly s vodním filtrem

U Hyly to funguje tak, že přes hadici jde tah do nádrže s vodou. Nečistoty a prach po výstupu z vody odchytává i rotační separátor a ven jde pouze čistý vzduch. To byla i první věc, které jsem si při používání Hyly všiml. Necítíte žádný zápach. U našeho domácího vysavače je vždy něco málo nelibé vůně ve vzduchu.

K Hyle jsme navíc dostali i elektrický vibrační kartáč, který samotné vysávání posunul ještě na vyšší úroveň. Nečistoty ze země totiž vytahuje rotující kartáč, který navíc vibruje. Efektivita tohoto řešení vynikla zvláště na koberci v ložnici. Ten si zachycené nečistoty drží za každou cenu a náš standardní vysavač si s ním poradí jen obtížně. Pro Hylu to byla hračka, v ložnici jsem strávil o 2/3 méně času. Třešničkou na dortu je pak dvojice LED světel na kartáči, které mi napřed přišly docela úsměvné, ale teď mi chybí, jak prakticky z nich proudící světlo upozorňovalo na drobná smítka, které jsem třeba přehlédl.

K testování jsem měl i kompletní sadu příslušenství k Hyle. Nejvíc jsem asi ocenil nástavec původně určený pro vysávání záclon, s nímž jsem hezky očistil známé papírové lustry z IKEA. Jinými kartáči jsem utíral prach, jak jsem zvyklý s naším původním strojem.

Do nádrže s vodou se vlezou myslím 4 litry vody, kterou jsem měnil po vysání jedné místnosti. Je docela depresivní vidět všechny nečistoty a barvu vody, když ji vynášíte. Vysávání přes vodní filtr má ale ještě jednu docela zásadní výhodu. Pokud vysajete něco, co jste nechtěli – prstýnek, nějakou malou hračku – jednoduše ji z nádrže vytáhnete. U sáčkového vysavače vás čeká kuchání pytlíku plného prachu.

Konstrukce

Hyla se skládá z několika dílů. Hlavní částí je korpus s motorem, k němuž se zespodu připíná nádrž na vodu s praktickým madlem. To celé připnete na vozíček s celou řadou úchytů pro příslušenství. Vadila mi nutnost ručně navíjet napájecí kabel. Prý je tam ruční navíjení kvůli větší životnost, Hyla by vám měla sloužit i 15 let a tak dlouho údajně mechanické navíjení nevydrží.

Co umí navíc

Hyla se označuje sloganem “víc, než vysavač” a je to pravda. Poměrně robustní tělo s váhou 10 kilogramů při plné vodním filtru mimo samotného vysávání nabízí i obrácený chod, který lze využít při údržbě vysavače nebo třeba čistění klávesnice či celého PC. V takovém případě zapojíte hadice dvě, jedou foukáte nečistoty ven a druhou – tou sací – je zachytíte.

Hylu lze využít i jako čističku vzduchu. Prostě jen nezapojíte sací hadici, Hyla sníží výkon motoru a stahujte prach a nečistoty z místnosti. U této funkce jsem byl poněkud na vážkách. Sám distributor říká, že výsledky čištění v podobě sníženého množství prachu v místnostech se projeví až a několik týdnů. Čističku vzduchu jsem zapnul několikrát na 60 minut, ale ruku do ohně za to dát nemůžu (proto má v hodnocení níže méně bodů).

Hyla - všechny modely

Úplně na konci jsme otestovali i mytí oken. Na mě to dojem udělalo, okno klasicky “namydlíte”a poté setřete stěrkou, která je na pojena na sací hadici. Veškerá voda z okna včetně přípravku tak spolehlivě zmizí a nic si nepokapete. Moje přítelkyně sice výkon Hyly v mytí oken také ocenila, dokonalý podle ní ale nebyl a i umyté okno by si zasloužilo ještě drobně doladit. Časově to prý vyjde nastejno, jako ručně.

Cena

Tohle část je podle mě deal breaker pro většinu lidí, kteří o Hyle někdy uslyší. Může se pohybovat i v úrovni rodinné dovolené u moře. Hyla by ale měla vydržet minimálně třikrát déle, než obyčejné sáčkové vysavače. Tím se rozdíl v ceně redukuje a musíte sami posoudit, jestli jeho výše stojí za ty další funkce. Minimálně alergici rozhodě ocení čistý vzduch na výstupu vysávání a možná, že při troše tréninku leckomu ušetří i hodně času při mytí oken (tato činnost není u nás doma určena mě:). Alternativou pak může být starší model, který může být okolo 30% levnější, než aktuální verze.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

6 komentářů
  • Reply
   Jaroslav Richter 11.9.2015 at 15.27

   Vyzkoušejte si Hylu také, ať můžete porovnávat vlastní zkušenost a ne jen domněnky.

 1. Předražený krám. Za ty prachy to nestojí. Čištění vzduchu a jiné ptákoviny použijete tak maximálně na začátku pro vyzkoušení. Jediná výhoda je že opravdu nemusíte kupovat žádné filtry. Po cca 20 letech pouzivani motor dělá pěkný kravál, na rozdíl od mnohem starší sáčkové Rowenty. Takže životnost určitě nebude delší. Mluvím z vlastní zkušenosti!

  • Takže 20 let bezchybná funkce ,po které jste nemusel kupovat ani filtry ani sáčky a používal jste ho na všechno. myslím, že to je excelentní

 2. Takže 20 let vysáváte hylou bez nákupu filtrů a sáčků a jediná stížnost je hlučnější motor po 20 letech intenzivního používání ? To je paráda – děkuji vám za tip.

 3. My máme vysávač Hyla 10 rokov a sme maximálne spokojní. Vzduch čistý, madrace a koberce super vysávanie s dyzou- elektrická kefa k hyle. A nepoužívam handre na utieranie prachu. Odporúčam každému. Do vody môžete dat dezinfekčný prostriedok pri chorobe, alebo kvapky napr. Eukaliptove a prevoniate dom prírodne…

  Leave a reply

  GeekLife.cz