HbbTV: Co je Hybrid Broadcast Broadband TV

Už jste někdy slyšeli pojem HbbTV?  Pod tímto názvem se neukrývá konkurence HBO, jde o průmyslový standard, který propojuje televizory s širokopásmovým internetem a na obrazovky tak dostává online obsah v podobě videa, sociálních sítí nebo her.

Zrod HbbTV se datuje k únoru 2009 a vychází se spojení francouzského H4TV a německého projektu HTML profil, přesné specifikace nového standardu pak byly publikovány v červnu 2010 pod značkou ETSI TS 102 796. Poslední aktualizace (1.2.1) pak proběhla v listopadu 2012 a na celou věc dohlíží HbbTV Asociace, která má velké množství členů.

Podpora HbbTV se mezitím rozšířila do většiny moderních televizorů a svojí “troškou” do mlýna přispěla i Česká televize, když loni v létě spustila svůj archiv iVysilani.cz s více než 70 tisíci hodinami videa právě v HbbTV. Mimo ČT u nás ještě experimentuje Óčko, její aplikace je ale momentálně mimo provoz a i tak byla v podstatě pouze katalogem pro snadný prodej hudby. Premiantem v našich končinách ale bylo UPC.

HbbTV Česká televize

Na našem Samsungu UE40ES6300 jsem si aplikaci pro HbbTV musel nejdřív najít v online katalogu a stáhnout.

Jak po instalaci HbbTV spustit? Nabídka na příslušném kanálu se automaticky připomene na obrazovce výzvou ke stisknutí červeného tlačítka, které je univerzální volbou na televizorech všech značek. Paradaxně u Óčka je tato výzva zobrazena ve velkém žlutém kruhu. U ČT se mi někdy stává, že výzva je stisku tlačítka někdy z obrazovky nezmizí po pár vteřinách, jak je obvyklé.

Aplikace České televize mimo již uvedeného iVysilání nabízí teletext, nabídku televizního programu a lištu se zprávami z ČT24. Pro mě doma je nejpřínosnější právě to iVysílání, protože většinu pořadů, které by mě zaujaly, nestíhám v čase, kdy by mě v Kavčích horách chtěli přilepit na gauč a právě díky HbbTV se můžu dívat na kvalitní obraz v čase, který vyhovuje mně. V minulosti ČT připravila i speciální aplikace pro různé příležitosti, jako byla například olympiáda v Londýně a Soči nebo MS v hokeji.

Mám docela radost, že se s televizorů čím dál více stává pouze obrazovka, a co na ní poběží, je pouze vaše volba. Po video a DVD přehrávačích, následovaných externími a NAS disky je tu i slušně nastupující Chromecast, nebo právě HbbTV.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz