ClickAndGrow OU SmartGarden: mikro zahradničení pro geeky

To nejpohodlnější domácí zahradničení, jaké jste doposud zažili. To je jedno z tvrzení výrobce o ClickAndGrow OU SmartGarden, tedy chytré interiérové zahrádky. No, o pěstování bylinek a kytiček v domácích podmínkách víme své. Jsou momenty, kdy to zrovna pohodlné není. A když párkrát zapomenete rostliny zalít anebo je naopak pravidelně přeléváte, brzy vám dají sbohem.

Je ClickAndGrow OU SmartGarden řešením pro ty, co chtějí pěstovat vlastní bylinky, ale buď to neumějí, nebo na to prostě nemají čas a myšlenky?

Co v recenzi najdete?

Balení

Pokud si ClickAndGrow OU SmartGarden objednáte, přijde vám poměrně malá (oproti očekávání), ale designově velmi povedená krabička s bílým podkladem a mnoha motivujícími výsledky domácího pěstování – rozumějte: s mnoha fotkami bylinek té v malé domácí zahradě.

Krabičku jednoduše rozbalíte rozložením, vyndáte ClickAndGrow OU SmartGarden, včetně manuálu a zabudovaného připojení do elektrické sítě. Ano, zahrádka musí být neustále zapojena v síti.

ClickAndGrow OU SmartGarden: mikro zahradničení pro geeky

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Domácí zahrádka ClickAndGrow OU SmartGarden je designově vydařená. Její podoba je nevtíravá, zahrádka je převážně bílá a hodí se opravdu do kteréhokoliv interiéru. A je docela drobná, takže pro ni nemusíte vyhrazovat nijak velký prostor.

Skládá se z několika základních částí, konkrétně:

 • zásobníku na vodu s plovákem,
 • vlastních květníků se zeminou, semínky a ochranným krytem,
 • výkonné 4W LED lampy,
 • elektrického kabelu s adaptérem.

A to je vše. Plovák na okraji zásobníku s vodou ukazuje, kolik vody v něm je. Zajímavá je zemina, která je v balení dodávána. Je inspirovaná poznatky NASA ohledně pěstování rostlin v interiéru. Takže je schopná jednak udržet správné pH, dodávat rostlinám živiny postupně a také pravidelně uvolňovat kyslík, aby kořeny byly v dobré kondici.

LED lampa svítí 16 hodin denně velmi intenzivním světlem. Pokud je v zásobníku kriticky málo vody, lampa začne blikat. Po dolití vody má blikání ustat, ale najdeme i ohlasy uživatelů, kteří se stěžují, že blikání po dolití vody neustalo, a tak museli zahrádku odpojit od zdroje a znovu zapnout. Systém se tím restartoval a blikání se pak neobnovilo.

ClickAndGrow OU SmartGarden: mikro zahradničení pro geeky

zpět do menu článku ↑

Výkon a výdrž

Ohledně výkonu a výdrže se přímo hovořit nedá, protože zahrádku musíte mít v elektřině neustále. Zmiňme se však o délce pěstování bylinek. Bazalka, jejíž semínka jsou součástí balení, vám naroste během několika týdnů. Ale pěstovat ji můžete mnohem déle, stačí dodržet základní pravidlo: sestřihnout ji tak, aby na ní zůstaly alespoň dva listy. Ona znovu obroste.

Když život pěstované rostliny skončí, můžete si objednat další balení s dalšími semínky, na výběr je jich poměrně hodně, včetně drobné zeleniny a kytiček. Zmiňme například roketu, chilli papričky, rajčátka, měsíční jahody, koriandr, pažitku, yzop nebo například petunie.

ClickAndGrow OU SmartGarden: mikro zahradničení pro geeky

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Co se ovládání týká, není v podstatě co řešit, a o to výrobci jde. Rozbalíte, sloupnete ochranné kryty z květníků, překryjete víčky, která urychlí klíčení, nalijete vodu, zapnete do elektřiny a máte hotovo. Tedy, pardon, cca jednou za 2 – 3 týdny doplníte zásobník vody. A pak už jen sklízíte. Dokonalé pro ty, co chtějí domácí bylinky nebo interiérové kytičky, ale nemají pro ně čas. Už méně pro ty, co se rádi o své výpěstky starají a chtějí být s nimi, když rostou.

K dispozici je samozřejmě i aplikace, ale ta je jen informační. Můžete seto dozvědět o vámi pěstovaných nebo o výrobcem nabízených rostlinkách mnoho zajímavého. A když si nastavíte interval dolévání vody, aplikace vás na nutnost jejího doplnění bude upozorňovat, dokud na ní neodkliknete, že jste to udělali. O nedostatku vody vás však dokonale informuje sama LED lampa, jejíž blikání opravdu nepřehlédnete. Hlavně v noci.

Až budete vodu dolévat, je potřeba si dávat pozor. Plovák pokrývá téměř celou plochu volné hladiny (což je logické – aby se do vody nedostávaly nečistoty a voda se pak nekazila). Proto nalévat musíte pomalu a být připraveni okamžitě přestat, jakmile plovák stoupne. V opačném případě vás čeká lokální potopa.

Na co je ještě potřeba si dát pozor, je příliš velký vzrůst rostlin. Pokud se totiž dostanou do příliš velké blízkosti světla, spálí se. Ne teplotou, ale světlem samotným. A vzhledem k tomu, že zahrádka ClickAndGrow OU SmartGarden [ceny Na Heuréce) je docela malinká, přerostou ji některé rostlinky (zejména bazalka) poměrně brzy.

zpět do menu článku ↑

Video

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

5 Hodnocení
Drahá zahrádka pro lenochy

Jak ClickAndGrow OU SmartGarden ohodnotit? Jako dobře vymyšlené udělátko pro ty, co chtějí domácí bylinky, ale jejich schopnosti pěstování jsou mizivé. Naopak lidé, kteří jsou schopní jednou za tři dny jít okolo okna a své bylinky zalít, tenhle systém asi nevyužijí. K velkému mínusu z naší strany přispívá i neskutečně vysoká cena nejen zahrádky jako takové, ale i výměnných květníků s ostatními nabízenými semínky.

Výhody
 • zcela bezstarostné zahradničení
 • péče o pěstované rostliny jednou za 2 – 3 týdny
 • upomínky v aplikaci
 • intenzivní světlo pro rychlejší růst
 • speciální zemina pro intenzivní pěstování v interiéru
Nevýhody
 • nutnost neustálého zapojení do elektřiny
 • vysoká cena
 • nepohodlné nalévání vody
 • intenzivní světlo i večer či brzy ráno – může nepříjemně rušit
 • malé rozměry zahrádky – přiložená bazalka ji brzy přeroste.

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

Komentujte jako první!

Komentujte

GeekLife.cz