Brain.fm po třech měsících. Funguje neurální hudba? Video uvnitř!

Službě s hudbou generovanou tak, aby podpořila mozek v různých scénářích, jsem dal šanci už podruhé. Nyní je čas na hodnocení po prvním kvartálu.

V kostce
U hudby s nastaveným středním a vyšším neurálním efektem opravdu pozoruji větší ponoření do práce. Musím si ale předem vybrat žánr. Některé mi totiž nesedí. Výběr je ale snadný. Část efektu přikládám i možnosti nekonečného hraní, kdy se smyčky velmi natahují, až přestanete vnímat.

Podloženo studiemi

Že mají zvukové vlny vliv na mozek nejspíš nebudete pochybovat. Autoři Brain.fm ale tvrdí, že jejich hudba umí cíleně podpořit hluboké soustředění, relaxaci nebo i spánek. Dlouhodobě a pečlivě to dokládají studiemi u sebe na webu.

Třeba tato studie prokázala, že hudba s výraznou amplitudovou modulací zlepšuje schopnost udržet pozornost, zejména u lidí s příznaky ADHD. Její výsledky ukazují, že beta-frekvenční modulace v hudbě nejvíce pomáhá těmto posluchačům, což naznačuje možný oscilační neurální mechanismus, jak hudba podporuje kognitivní výkon [zdroj].

Jiná ze studií ukazuje, že modulace v pozadí hudby má vliv na trvalou pozornost, kde hlavně modulace v beta pásmu zlepšuje výkon účastníků s vysokou úrovní symptomatickosti ADHD.

Experimentální nastavení s využitím hluboké a rychlé amplitudové modulace poskytuje lepší výsledky v úkolech soustředění. Výsledky naznačují, že optimalizace modulačních parametrů v hudbě může efektivně podporovat kognitivní funkce v běžném použití [zdroj].

Ovládání a nastavení

Jak vlastně aplikace funguje? Natočil jsem krátkou ukázku, po ní si můžete přečíst detaily.

Funguje na počítači prostřednictvím webového prohlížeče nebo jako mobilní aplikace. Po spuštění si vyberete z následujících čtyř oblastí, kterým chce věnovat pozornost:

  • Soustředění
  • Relax
  • Spánek
  • Meditace

Stačí kliknout na požadovanou oblast a spustí se příslušná hudba. I když to na první pohled vypadá jednoduše, nastavení nabízí další možnosti pro pokročilé uživatele. Lze například nastavit intenzitu neurálního efektu, což ovlivní míru modulace v hudbě nebo zvukových efektů, které budou znít jako vibračně filtrované zvuky, někdy více, jindy méně výrazné.

V nabídce jsou různé hudební žánry, jako:

  • Grooves
  • Electronic
  • Piano
  • Cinematic
  • Underwater
  • Drone

a další. Každý žánr má specifický zvukový charakter, který lze intuitivně rozpoznat z názvu. Libovolné žánry nebo skladby můžete odstranit z výběru, pokud vám nevyhovují.

Některé skladby mohou znít jako obyčejná hudba, například z žánru chill out, která by se mohla hrát na pláži nebo v obchodním centru. Zajímavější jsou ale složitěji propracované skladby z žánrů jako cinematic nebo více ambientní skladby jako underwater nebo drone. Najdete zde ale i tanečnější věci z oblasti house nebo i tvrdšího techna.

Hudba může hrát nepřetržitě nebo se po určité době sama vypnout. Aplikace Brain.fm také využívá gamifikační prvek, který uživatelům ukazuje, jak dlouhou poslouchací sérii (tzv. streak) mají.

Osobně aplikaci Brain.fm pouštím, když se potřebuji opravdu soustředit a jiná hudba by mě mohla rušit. Funguje to skvěle například ve vlaku, kde tříhodinová cesta s prací na notebooku opravdu uteče.

Rád bych, aby aplikace přidávala novou hudbu rychleji. Po vypnutí stylů, které mi nevyhovovaly, se mi občas stane, že slyším skladby, které jsem poslouchal nedávno.

Výhodou je, že ji můžete vyzkoušet na 14 dnů zdarma.

Hodnocení

foto brain fm
Brain.fm
Shrnutí
Poměrně funkční hudební aplikace nejen pro ty, co mají problém se soustředěním.
👍 Pro
Neurální efekt funguje
Rozumná roční cena
👎 Proti
Skladeb by mohlo být více

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo