
Binaurální hudba, binaurální beaty. Možná už jste oba pojmy slyšeli, možná se s nimi dnes setkáváte poprvé. Co znamená binaurální, právě ve spojení s hudbou a rytmy? Jak můžeme tento druh hudby využít, odkud čerpat a jak vybírat binaurální rytmy? Jaké jsou s ní zkušenosti, včetně realizovaných studií? Podíváme se i na dostupné platformy nebo aplikace a poradíme s praktickými aspekty poslechu speciálních rytmů tak, abyste snáze dosáhli kýženého efektu.
- Co jsou to binaurální rytmy (beaty)?
- Technická struktura
- Jak fungují binaurální beaty (rytmy)?
- Zvukové vlny a frekvence
- Studie a výzkumy binaurálních rytmů
- Používání binaurálních rytmů proti stresu
- Použití binaurálních rytmů pro meditaci
- Vedlejší účinky poslechu binaurálních rytmů
- Jak najít a poslouchat binaurální hudbu
- Dostupné platformy a aplikace
- Doporučené sluchátka a zařízení
- Praktické tipy pro poslech
- Jaké jsou s binaurálními rytmy zkušenosti?
Co jsou to binaurální rytmy (beaty)?
Jde vlastně o iluzi. Ale cíleně vyvolanou. Pokud náš mozek poslouchá dva současně dva tóny s různými frekvencemi, ve výsledku vytvoří nový výsledný tón (iluzi tónu) s frekvencí zcela odlišnou. Oba poslouchané tóny, které si pouštíte do sluchátek (do každého ucha jiný) se sladí s vašimi mozkovými vlnami. Výsledkem je beat/ binaurální rytmus s odlišnou frekvencí. Konkrétně s takovou, jaký je číselný rozdíl mezi frekvencí obou tónů, vyjádřený v hertzích (Hz). Ale za podmínky, že tóny posloucháte odděleně, jeden přes každé ucho.
Technická struktura
Binaurální hudba kombinuje dva tóny v jednom okamžiku. Přitom se skrze sluchátka dostává do jednoho ucha jeden tón o jedné frekvenci a zároveň, ve stejný čas, putuje do druhého ucha jiný tón s jinou frekvencí. Mozek si je vždy interpretuje jako rozdíl mezi oběma frekvencemi.
„Fígl“, respektive celý účinek binaurálních rytmů na mozkovou aktivitu je založen na tom, že mozková aktivita v době poslechu binaurálních beatů odpovídá poslouchanými beaty nastavené frekvenci (rozdílu mezi frekvencemi poslouchaných tónů).
Za léta výzkumů mozkové aktivity už je zjištěno, na jaké frekvenci se pohybuje při různých činnostech, včetně studia, relaxace, spánku nebo analytického myšlení. A tak známe i rytmy pro zlepšení úrovně aktivity.
Jak fungují binaurální beaty (rytmy)?
Zvukové vlny, které přicházejí do ucha, se pomocí vláskových buněk v hlemýždi přeměňují na elektrické impulsy. Prostřednictvím kochleárního nervu jsou přenášeny do mozku, zde dále zpracovávány. Za to, že dokážeme vnímat zvuk, nejen vibrace, vděčíme sluchové části mozku. Ta se skládá z pěti převodních jader.
Elektrické impulsy vyvolané tóny a hudbou se zpracovávají především v mozkové kůře, resp. v její části – sluchové kůře. Sídlí v obou hemisférách, konkrétně ve spánkovém laloku. Zatímco bílý šum (obecný zvuk o všech frekvencích) aktivuje jen primární sluchovou kůru, tóny a hudba jdou do hlouběji. Pro jejich interpretaci zapojuje mozek i sekundární sluchovou kůru, tzv. Wernickovu oblast.
V některých článcích se dočtete, že zvuk se interpretuje v prodloužené míše, či v mozkovém kmeni, v oblasti zvané oliva. Jde sice o důležitou oblast odpovědnou za naše základní reflexy (dýchání, kašlání, kýchání, polykání, zvracení, srdeční aktivitu a další mimovolní činnosti těla, ale sluchovou funkci jí vědci nyní nepřisuzují.)
Ale k samotné funkci binaurálních beatů: pomáhají mozku, aby díky „dráždění“ správnými tóny o správných frekvencích snáze přešel do aktivity, již si právě přejeme a která má své specifické mozkové vlny: relaxace, analytické myšlení, spánek, meditace, kreativita, zmírnění stresu, energizace a aktivizace myšlení i těla, snižování bolesti, zlepšování paměti atp.
Zvukové vlny a frekvence
Vzhledem k tomu, že každá z mozkových aktivit se odehrává za jiné frekvence mozkových vln, je nutné nastavit binaurální rytmy tak, aby ve výsledku vytvořily zvukovou iluzi o správné frekvenci, odpovídající zamýšlené aktivitě/stavu.
Frekvence, kterou mozek nakonec zavnímá a interpretuje, bude rozdílem mezi frekvencemi obou simultánně poslouchaných tónů binaurálních rytmů. Proto když chceme, aby mozek vytvořil iluzi tónu o frekvenci 10 Hz (stav alfa), musíme do jednoho ucha pouštět binaurální beaty s frekvencí o 10 Hz vyšší než do druhého. Například 440 Hz do levého a 450 Hz do pravého. Slyšitelné jsou tóny do 1 000 Hz a s rozdíly do 35 Hz.
Zde je výčet základních mozkových vln a aktivit, respektive hladin, v řazení podle frekvence v hertzích:
Delta: 1 – 4 Hz
Delta je stav s nejnižší frekvencí a souvisí s:
- hlubokým spánkem – nejhlubší fáze spánku bez REM
- meditací
- léčbou a s úlevou od bolesti
- zpomalováním stárnutí
- přístupem k podvědomí
Théta: 4 – 8 Hz
Stav théta je vyvolán frekvencemi o málo vyššími než u delty. I proto souvisí théta s:
- meditací
- hlubokou relaxací
- kreativitou
- spánkem ve fázi REM
- zpracováním nových (epizodických informací)
Alfa: 8 – 14 Hz
Běžný stav aktivní a produktivní bdělosti. Díky alfa frekvencím můžeme:
- zlepšovat svou schopnost učit se
- snižovat stres a aktivně relaxovat
- soustředit se (za současného uvolnění se od okolních podnětů)
- udržovat pozitivní myšlenky
- snáze se zapojit do různorodých aktivit v rozličném prostředí.
Beta: 14 – 30 Hz
Vysoce aktivní stav soustředění, práce a analytického, racionálního přístupu ke všemu, co právě děláme. Tak se dá ve stručnosti popsat stav Beta. Souvisí nejvíce s:
- dlouhodobější pozorností a soustředěností
- analytickým myšlením a řešením problémů
- stimulací energie a aktivity
- hloubkovým poznáváním a učením se
Pozor: úsek okolo 25 – 30 Hz (cirka poslední třetina intervalu) může u některých osob zvyšovat úzkost (pravděpodobně z přemíry mozkové aktivity v určitém čase).
Gama: 30 – 100 Hz
Nejvyšší frekvence pomáhají při:
- snaze o navýšení kognitivních schopností mozku
- rozpomínání se
- soustředění se na detaily
- teoretickém studiu
- tréninku čehokoliv
- alternativních přístupech k myšlení (kreativní řešení problémů)
- vzrušení z práce a aktivity, vstupu do flow a jeho delším udržení.
Studie a výzkumy binaurálních rytmů
Binaurální beaty jsou v počátcích pravidelnějšího výzkumu, přestože byl princip objeven již v roce 1839 německým fyzikem Heinrichem Wilhelmem Dovem. Autoři studií do současných výzkumů, pro lepší prokazatelnost výsledků, zapojují nejmodernější zobrazovací a diagnostické technologie. Nejčastěji autoři studií využívali EEG (elektroencefalogram).
Ten zaznamenává časové změny elektrického potenciálu způsobeného mozkovou aktivitou. Přesto jsou výsledky studií různé, velká část z nich připouští vliv binaurálních rytmů na stav mozkové aktivity. Přesto se často liší v jeho způsobu.
Ze studií věnujících se binaurálním rytmům zmiňme především dlouhodobý výzkum ve spojení s pomocí pacientům, kteří zažívají předoperační úzkosti následně ovlivňující výsledek podané krátkodobé anestezie. A kterým se autoři snaží pomoci právě binaurálními rytmy právě k příznivějšímu spánkovému cyklu před operačním výkonem i po něm. Poprvé byla studie publikována studie publikované v roce 2005, poslední zatím známá aktualizace tu byla provedena v roce 2018. Její autoři zaznamenali úspěchy, které tu i zdokumentovali.
Na opačné straně (výsledkového) spektra stojí například studie z roku 2017, kde autoři uvádějí, že binaurální terapie neovlivňuje mozkovou aktivitu ani emoční stimulaci (a to ani na EEG). Výzkumníci sledovali i srdeční frekvenci a vodivost v kůži jakožto základní ukazatele případného emočního vzrušení.
Další studie z roku 2022 ukazuje, že binaurální rytmy sice mohou mít efekt na mozkovou aktivitu jedince, ale nejde o efekt stejný pro každého člověka. Tak, jak jsme každý jinou osobností, i naše mozky fungují často odlišněji, než se čekalo. U některých osob se totiž prokázaly kombinace stavů jako jediná cesta k dosažení konkrétní mozkové aktivity. Jiné osoby (resp. jejich mozky) naopak jednotlivé stavy striktně oddělují. Z toho lze vyvodit, že efekt binaurálních rytmů je pravděpodobně vyšší tam, kde si mozek vystačí s jediným stavem v daném čase, nebo kde se stavy prolínají na podobných frekvencích.
Oblast BB (binaurálních beatů) jistě čeká ještě mnoho let výzkumu, než je dokážeme doladit přesně na míru pro každého člověka a každou situaci. Mnoho uživatelů binaurálních rytmů si však už našlo skladby a frekvence tónů, které jim vyhovují a pomáhají s prací, či naopak s odpočinkem. Že je BB slibným odvětvím, prokazují i bakalářské a magisterské práce českých studentů a absolventů vysokých škol, například Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Používání binaurálních rytmů proti stresu
Jako podporu relaxace a snížení stresu si vybírejte binaurální rytmy vyvolávající iluzi hudby s frekvencí 8 až 14 Hz. Odpovídají hladině alfa, která je pro eliminaci stresu a úzkostí tou nejpříhodnější. Často se binaurální rytmy zaměřené na snížení stresu označují jako „beaty štěstí“.
Použití binaurálních rytmů pro meditaci
Meditační beaty jsou na frekvencích o něco nižších než ty antistresové. Při meditaci si pusťte binaurální beaty s výslednou frekvencí 4 – 8 Hz. Samotné binaurální beaty však meditaci nenavodí (tato frekvence stojí i za jinými aktivitami). Navození meditace proto podpořte i klasickou cestou: pohodlná poloha, bez rušivých vlivů.
Vedlejší účinky poslechu binaurálních rytmů
Vedlejších účinků se pravděpodobně netřeba obávat, prozatím nebyly žádné prokázány. pokud by nějaké vznikly, souviset mohou spíše s poslechem hudby příliš nahlas, nebo s dlouhodobým setrvání sluchátek v/na uších. Tyto účinky jsou však spjaty s čímkoliv, co posloucháme právě prostřednictvím sluchátek.
Jak najít a poslouchat binaurální hudbu
Binaurální rytmy jsou jak volně dostupné na mnoha místech internetu, tak si můžete objednat dokonce binaurální skladby na míru vašemu stavu, situaci a cíli. Pro volně stažitelné skladby zadejte do vyhledávače například: podprahová hudba, binaurální rytmy, relaxační a meditační hudba. Pokud k vyhledávání rovnou zadáte i stav, o který vám jde (například studium, takže napíšete „binaurální rytmy studium“), rovnou se zobrazí výsledky se správnou iluzorní frekvencí. Ale kontrola frekvence je vždycky namístě.
Dostupné platformy a aplikace
Specialistou na binaurální beaty na českém trhu je Relaxhudba.cz, kde si můžete poslechnout jak volně dostupné nahrávky, tak si nechat sestavit audionahrávky na míru, podle záměru, k jakému mají sloužit. O binaurální hudbě a jejím využití se můžete více dozvědět i v online kurzech.
Pro zastánce mobilních aplikací uveďme především skladby na Spotify, YouTube. K nejvyužívanějším specializovaným aplikacím patří
- Atmosféra – beaty pro 18 kategorií, určeno spíše začátečníkům
- Brain Waves – především pro experimenty již zkušenějších uživatelů binaurální terapie
- Binaural Beats Therapy – patří k nejstarším, poslechnout lze v 7 kategoriích, až s 20 kombinacemi pro specifické situace
- myNoise – všestranná aplikace pro vytváření zvuků, včetně inhibitoru tinnitu
- Binaural Beats Generator – tvorba vlastních beatů skrze tři posuvníky. Průvodce ukazuje, jaké frekvence poslouží k jakému účelu
- Brain Waver – obvyklá témata binaurální hudby, cirka 20 nastavených beatů, plus generátor vlastních
- Binaural Beats – patří k nejlépe hodnoceným, 19 přednastavených rytmů, plus možnost tvorby dalších, umožňuje import beatů vytvořených v desktou v programu Gnaural
- BrainAural – offline fungující aplikace, se čtyřmi relacemi a 14 konkrétnějšími cíli. Nechybí ani generátor.
- Brain.fm – placená aplikace. Autoři uvádějí, že mění stav vašeho mozku pomocí hudby. Tak na vás bude působit jinak než jakákoli jiná hudba.
Z deskotopových generátorů zmiňme zejména Gnaural, který patří k nejvyužívanějším. Alternativami mohou být Endel, Generative.fm, Focus@Will, GetWorkDoneMusic, Brainstate nebo Lulaj 1.
Doporučené sluchátka a zařízení
Při poslechu binaurální hudby se neobejdete bez sluchátek. Hudba je nahrávána tak, aby respektovala head-related transfer function (HRTF, neboli lidské faktory, lidské vnímání zvuku). Pravá binaurální hudba se zaznamenává na mikrofony umístěné do uší figuríny, která má tvar i hustotu lidské hlavy.
Vzájemná vzdálenost mikrofonů je cirka 18 cm, tedy běžná vzdálenost uší. I při následném poslechu je pak nutné dodržet dva zdroje hudby, v podobné vzdálenosti. Tedy sluchátka. Kvalitní, stereofonní sluchátka, nejlépe se schopností tlumit zvuky z okolí.
Moderní digitální a generované nahrávky fungují na principu digitálního zachování těchto podmínek. Ani zde nelze poslouchat bez sluchátek. Potřebujeme zachovat příjem jiného beatu s jinou frekvencí v každém z obou uší.
Praktické tipy pro poslech
Nic speciálního pro poslech binaurální hudby netřeba podnikat. Stačí si vybrat správnou frekvenci podle záměru, který sledujete. Nasadit sluchátka a pustit hudbu na takovou hlasitost, jaká vám právě vyhovuje. Dbejte bezpečnosti poslechu ze sluchátek, stejně jako při poslechu čehokoliv jiného.
Abyste záměr binaurálních beatů podpořili, vyvíjejte stejnou aktivitu (při relaxaci opravdu odpočívejte, při studiu se opravdu učte a při usínání opravdu buďte v posteli, se zhasnutými světly a s provedenými veškerými kroky před spaním, které běžně děláte).
Jaké jsou s binaurálními rytmy zkušenosti?
Zkušenosti jsou velmi individuální. Stejně jako u všeho, co ovlivňuje psychiku nebo lidské tělo. Setkat se můžete s reakcemi typu: „Dobře se s tím pracuje, když nechceš ticho.“ nebo „…se u mě výrazně snížil stres, a to ještě, když jsem studoval na vysoké škole, a také došlo ke zlepšení kvality spánku“ (Relaxhudba.cz).
Pokud si budete chtít k binaurální hudbě najít svou cestu, prostě jen zkoušejte, s myslí otevřenou a s podporou aktivity, po níž i prostřednictvím poslechu těch správných beatů právě toužíte. Vaše hlava může reagovat hned napoprvé.
Ale možná si bude nějakou dobu zvykat. Jisté je jediné: poslechem binaurálních rytmů nic nezkazíte. Ba naopak, otevřete si dveře do obrovské oblasti experimentů, s nimiž můžete svou hlavu nebývale podpořit i uklidnit.
Zdroje:
- https://www.webmd.com/balance/what-are-binaural-beats
- https://www.medicalnewstoday.com/articles/320019#how-do-binaural-beats-work
- https://www.sanquis.cz/index2.php?linkID=art3349
- https://www.nzip.cz/clanek/1507-ucho-sluch-rovnovaha
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Binaur%C3%A1ln%C3%AD_nahr%C3%A1vky
- https://is.muni.cz/el/med/podzim2016/AFYZp/um/Morfologie_a_funkce_prodlouzene_michy_mozecku_Gumulec.pdf
- https://theses.cz/id/yl8hf1/Efektivita_binauralnich_rytmu_pro_navozeni_relaxa_nich_st.pdf
- https://www.researchgate.net/publication/362054258_Potential_of_binaural_beats_intervention_for_improving_memory_and_attention_insights_from_meta-analysis_and_systematic_review
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5694826/
- https://www.semanticscholar.org/paper/Beneficial-subliminal-music%3A-binaural-beats%2C-and-Filimon/2e6826f81125866f20f0befe61a6a95972097fc0?p2df