Lenovo ThinkPad T14 Gen 1: Povedený business model s důrazem na ochranu soukromí i dat

Profi business notebook, to je Lenovo ThinkPad T14 Gen 1. Co nabídne a čím vás může zaujmout? Na dva týdny jsme měli laptop k testování a mohli si vyzkoušet, v čem je dobrý, v čem je skvělý nebo co výrobce nedotáhl do úspěšného konce. Rovnou prozradíme, že na první pohled zaujal displejem, který sám o sobě je šikovným uchovatelem soukromí, i v době, kdy si s notebookem sednete třeba v kavárně. Čím ještě ThinkPad T14 zaujal a komu by se mohl hodit?

Obsah recenze

Balení

Jde o profi laptop s dotykovým displejem určený do kanceláře a pro business, ovšem nedisponuje elektronickým perem v balení. Samotné balení obsahovalo pouze notebook Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 a k němu nabíječku, stručný návod na zprovoznění. Papírová krabice byla dostatečně vyztužená pěnovými formami, ve kterých je zařízení spolehlivě zaklesnuté.

Lenovo Thinkpad T14 19

Design a konstrukce

Design kombinuje nové povrchy a lehké provedení s klasickým logem ThinkPad, včetně červené LEDky, která svítí nebo bliká, když notebook uspíte zavřením. Povrch je pogumovaný příjemně sametovým materiálem, díky kterému laptop z ruky neklouže, ani když po něm chmátnete jen v rychlosti.

Lenovo Thinkpad T14 11

Jedinou nevýhodou povrchu je přímo vsakování otisků prstů. Pokud budete chtít notebookem reprezentovat, je nutné na to myslet a nosit s sebou vlhčené ubrousky určené k čištění jemných povrchů, třeba ty na brýle. Na fotce vidíte, jak vypadalo víko po 14 dnech putování notebooku po celé rodině, samozřejmě se to neobešlo bez patlání ne úplně čistýma rukama (prostě děti), ale je dobré vědět, že povrch bude lapat otisky víc, než to na první pohled vypadá.

Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 je laptopem s příjemnou velikostí 14 palců (tedy úhlopříčky displeje), nemá číselník, ale za to se odmění rozumnými rozměry a nižší hmotností. Nejde sice o ultrabook, i přesto je tenký a lehký. Velikostní parametry jsou následující:

  • rozměry (v x š x h): 227 x 329 x 17,9 mm
  • hmotnost: 1,51 kg
Lenovo Thinkpad T14 10 1

Tělo je v plastovém provedení, což ale poznáte v podstatě až tehdy, když notebook potěžkáte a hlavně otevřete, Svrchní pogumovaná vrstva nenechá na první pohled poznat, z čeho že je. Malinko zklamáním mohou být velké rámečky displeje, ale nutno dodat, že je v nich zabudovaná jak kamera se šoupátkem (pro její zablokování), tak několik mikrofonů, aby hovory byly snímány co nejlépe.

Displej je antireflexní (něco mezi lesklým a matným), dotykový a hlavně nastavitelný tak, aby se na něj nedalo ze strany dívat, ovšem k tomu se vrátím až v samotném psaní o displeji. Spodní část šasi nese na svrchní straně samozřejmě klávesnici, ale také proslulá červená kolébka TrackPoint, se kterou se po displeji pohybujete svižně a přesně (když se nechcete spoléhat na touchpad nebo dotykovou vrstvu).

TrackPointu je uzpůsoben i touchpad (nebo clickpad), ona dotyková ovládací ploška pod klávesnicí, která nahrazuje myšku. Má ovládací tlačítka jak z horní, tak ze spodní strany, abyste mohli pohodlně využít právě to, které máte blíž.  Vedle touchpadu vpravo je umístěna čtečka otisků prstů a logo modelové řady, vlevo pak nálepky s informace jak o procesoru (Intel CORE i5 vPRO, 10. generace), tak o možnosti nastavení displejetak, aby chránil vaše soukromí i při práci na veřejných místech.

Odolnost má být poměrně vysoká, jak Lenovo na svých stránkách uvádí, prý i proti vodě, kterou byste na klávesnici vylili, či při pádech. Hledala jsem odtokové otvory, ale nenašla, takže vodu pak asi vylít otočením celého zařízení. Raději jsem však nezkoušela…

Laptop Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 dostal do vínku spoustu konektorů, díky kterým je široce využitelný v jakékoliv firemní praxi, nechybí dokonce ani slot na SIM kartu, který najdete na zadní straně.

Lenovo Thinkpad T14 17 1

Levá strana nabízí následující konektory: USB-C pro nabíjení notebooku, další USB-C, tentokráte ale v provedení Thunderbolt 3 (připojíte externí monitor se 4K), hned vedle něj je boční mechanický dokovací port, který nabídne rozšíření o Ethernet, dále klasické USB 3.1 Gen 1, HDMI, 3,5 mm kombinovaný audio jack a jako poslední je tu čtečka paměťových karet MicroSD. Dokování je možné následovně:

  • ThinkPad Thunderbolt Dock Gen 2
  • ThinkPad Basic/Pro/Ultra Dock
  • Boční mechanický dokovací port.
Lenovo Thinkpad T14 15 1

Pravá strana už není tak bohatá, ale jistě je také využijete. Najdete tu čtečku chytrých (čipových) karet, USB 3.1 Gen 1, který je trvale napájený (allways on), takže z něj i při zavřeném notebooku nabijete vše, co budete potřebovat, RJ45 Ethernet a slot pro zámek Kensington. Vedle těchto portů je zde ještě průduch chlazení. Proč je vpravo a nikoliv vzadu? Možná kvůli obchodním jednáním, aby chlazení nefunělo na obchodního partnera, kdo ví. Nicméně, o chlazení se ještě zmíním, zrovna u tohoto modelu jistě bude velkým tématem.

Lenovo Thinkpad T14 16 1

Zadní strana nabídne jen výše zmíněný šuplíček na SIM kartu (možná už byla mohla stačit eSIM…), přední pak šoupátko pro otevření notebooku, který se díky němu otevírá snadno, nemusí se nikam strkat nehty, aby se víko trochu nadzvedlo. A co víc, do běžné polohy pro čtení se dá víko otevřít jednou rukou, odpor začne víko klást až tehdy, když ho chcete vyklopit do roviny.

Přestože má ThinkPad T14 Gen 1 dotykovou obrazovku, nejde o konvertibl, otevřít ho lze jen do 180 stupňů. Panty jsou však pevné, bytelné, celkově je konstrukce slícovaná, precizně provedená, nic se neprohýbá, nevrže, a to ani při otevírání jednou rukou, při dotykovém ovládání se displej příliš nehoupe, a to beru za velkou výhodu. Obecně se po displeji notebooků pohybuju nerada, dokud nepřetočím konvertiblem na „tablet“, ale tady jsem dotykovku upřednostňovala před touchpadem.

Hlavní tlačítko zapnutí, vypnutí, uspání a probuzení je umístěno nad klávesnicí, výrobce jej včlenil do reproduktorů, ty jsou mezí oběma panty na spodní desce šasi. Prostoru pro ruce je okolo touchpadu dost, designově i konstrukčně jde o povedený kus.

Lenovo Thinkpad T14 24

Ještě jsem nezmínila kameru umístěnou nad displejem, je vybavena automatickým zaostřováním a nastavením světelnosti, rozlišení klasické, tedy 720 p, což pro business calls jistě bude stačit. Notebook celý je zaměřen na business cílovou skupinu, a tomu je přizpůsoben jak po stránce HW, tak SW.

Lenovo Thinkpad T14 18

Displej

Kouzelný dotykový a hlavně antireflexní displej s bezpečnostními prvky. Já osobně jsem se s ním setkala poprvé. První dojem byl tedy dost rozpačitý, protože obrazovka vypadá jak ze starých notebooků přelomu století, ovšem jen a pouze na první pohled. Je potřeba se s ní trochu sžít a vytáhnout z ní všechny vychytávky, kterými ji výrobce počastoval. Nejprve ale obecné parametry:

  • typ displeje: antireflexní, dotykový IPS
  • úhlopříčka displeje: 14 palců
  • rozlišení displeje: 1920 × 1080 px
  • poměr stran: 16:9
  • jas displeje: 250 nitů
Lenovo Thinkpad T14 4

Dotykovost je samozřejmě kapacitní, až pro 10 prstů, lze přepnout do režimu tabletu a hrát si s virtuální klávesnicí, i v běžném PC režimu je dotykový panel aktivní. Pero však v balení nebylo, jak už jsem zmínila, zda půjde použít, netuším, povrch displeje je přeci jen hodně jiný.

Obrazovka reaguje na dotyky okamžitě a přesně, neměla jsem problém se trefit do nabídky menu v různých aplikacích, a to ani, když byla drobným písmem. Vše frčelo v dotykovém ovládání, jak mělo, každé gesto bylo zaznamenáno – a to mám poměrně suché ruce.

Lenovo Thinkpad T14 20

A teď k tomu hlavnímu kouzlu, tedy vlastně dvěma. Jak vidíte na fotkách, displej je matný, ale přitom dotykový. Doposud pro mě dotykový displej znamenal lesklou plochu, se kterou já se moc nekamarádím, i proto dotykový laptop nemám. Odlesky mě obtěžují a nutnost myslet na správné nastavení obrazovky (směru notebooku) také. U antireflexního displeje však tohle všechno odpadá. Je matný, dokonce při vypnutém displeji ještě matnější než můj Lenovo Ideapad V330-15IKB s matnou obrazovkou.

A to druhé kouzlo tkví v jeho schopnosti udržet vám soukromí. Kdokoliv se bude vyskytovat ve vašem bezprostředním okolí, i když vás třeba bude míjet ve vlaku v jídelňáku nebo si kousek od vás sedne v kavárně, na obrazovku neuvidí, ale vy na laptopu přesto budete pohodlně pracovat.

Lenovo Thinkpad T14 23

Na fotce základny notebooku můžete vidět informační nálepku, že pokud stisknete Fn+D, obrazovka se přepne do privátního módu. Co to znamená? Nejlépe to asi vysvětlí následující fitografie. Fotka z čelního pohledu na displej a fotky trochu ze strany bez aktivovaného módu ochrany soukromí a s ním. Snižuje pozorovatelné úhly na cirka 40 stupňů, možná ani to ne. Na obrazovku zkrátka uvidíte jen vy, kdo budete přímo před ní. Dokonalé.

Daní za tuhle vychytávku je ne příliš jemné rozlišení a trochu „3D“ displej, ale bez 3D brýlí, což vyžaduje od uživatele trochu zvyku. Zobrazení není tak pohodlně čitelné jako na klasickém displeji, musíte se trochu přizpůsobit dojmu hloubky, ostatně je tomu nastavena i domovská tapeta, která  3D dojem ještě umocňuje. Privátní mód tuto „nevýhodu“ znásobí, displej se stane jakoby ještě hlubším, nicméně zase jde jen o zvyk očí, jak se dívat.

Lenovo Thinkpad T14 29 2

Možná to popisuju příliš hystericky, ono to tolik strašné není, jde spíš o první dojem. A za výhodu soukromí, kdekoliv s laptopem jste, to rozhodně stojí! Dodejme jen, že pro ochranu soukromí a bezpečnosti dat je tu i spousta SW vychytávek, včetně Windows hello nebo trezoru.

Obrazovku, resp. laptop lze odemknout mnoha způsoby, včetně IR snímání obličeje, v business modelu nesmí chybět šifrovací technologie, zde TPM 2.0 (Trusted Platform Module). Celý systém nabíhá extrémně rychle, protože se běžně zcela nevypíná. Ještě zmiňme jas obrazovky – nedosahuje moc vysokých hodnot, ale díky antireflexu to venku ani není potřeba. V noci se dá ztlumit na příjemnou intenzitu, zde se antireflex též stává výhodou.

Konektivita a úložiště

V konstrukci jsem popsala ohromné množství slotů, kterými Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 disponuje. Vedle nich je tu pro spojení s okolím také Wi-Fi 6, konkrétně 802.11ax, Bluetooth 5.0, samozřejmě 4G/LTE. O přítomnosti NFC není nikde zmínka, takže tohle bude nutné oželet. V této modelové řadě jej sice můžete mít, ale v mnou recenzovaném kousku osazen není.

Business modely sice nejedou na úložištích, přece jen se více spoléhá na firemní sítě, ale když vycestujete, může se větší paměť ROM hodit. Zde je k mání:

  • typ úložiště: SSD (PCIe NVMe)
  • kapacita úložiště: 512 GB
Lenovo Thinkpad T14 6

Díky SSD a díky velké RAM, která se dá dokonce ještě rozšířit, je práce s laptopem rychlá. Vše nabíhá téměř okamžitě, spousty otevřených aplikací ničemu nebrání, ukládání i načítání větších souborů je prostě hned hotové.

Výkon a výdrž, nabíjení

Po stránce výkonu jsme zvyklí hned mezi prvními ukazateli hledat takt procesoru. Ale tady moc vysoký není (v základu), jak si za chvilku přečtete. Jaktože teda píšu, že výkon laptopu patřím k těm lepším? Samozřejmě jde o souběh s dalšími „lepšími“ součástmi, jako je velká operační paměť v provedení DDR4 nebo SSD disk. I díky nim si může procesor dovolit nižší takt, což umí ušetřit energii a vydávané teplo, ovšem odsud posud. Podívejme se na samotný procesor:

Lenovo Thinkpad T14 7
  • typ procesoru: Intel Core i5, Comet Lake – 10. generace, model 10210U
  • frekvence procesoru: 1,6 GHz, s turbo boostem až 4,2 GHz
  • členění procesoru: 4 jádra, 8 vláken
  • operační paměť RAM: 16 GB LPDDR4 (s možností rozšíření)
  • grafika: integrovaná Intel UHD Graphics

Když tedy potřebujete, aby si opravdu mákl, tak si laptop Lenovo ThinkPad T14 Gen 1mákne, až na 4,2 GHz. Napálili jsme mu (přestože to není herní notebook) nejvyšší nastavení ve hře World of Tanks. Všechno na maximum.

Samozřejmě, že na displeji jsme si ono maximum neužili, ale chtěla jsem vidět, jak se s tím notebook popere, jestli se bude laggovat, zkrátka co bude. Hra jela poměrně hezky, ale milý laptop se neskutečně zahříval, až byl na kolenou nepříjemný, zahřál se během několika desítek vteřin.

Větrání na pravé straně nebylo moc fajn, když jsem měla připojenou myšku a pracovala s ní (jsem pravák), nožky notebooku jsou ploché, takže odvětrávání spodem, když sál na stole, taky nic moc. Při běžné činnosti nebylo teplo nepříjemné, jen na každé straně klávesnice jinak intenzivní, ale v příjemných hodnotách. Jakmile začal boost, honem s notebookem z kolen.

Lenovo Thinkpad T14 5

Baterie vydrží průměrnou dobu. V obchodech se setkáte se dvěma údaji, konkrétně 16,5 h u MM14 a 10,5 hodiny u MM18. Já měla k testování MM18, na těch cirka deset hodin běžné práce jsem se dostala. Nabíjení zajišťuje 65 W nabíječka s USB-C, která má však (i dnes) velkou koncovku do zásuvky, s neohebným přívodním kabelem.

U business notebooku bych čekala něco pohodlnějšího, než starou cihličku a tlustý kabel. USB-C pro nabíjení chválím (to to trvalo), ale adaptér mohl být dotažen do pohodlnějšího a elegantnějšího modelu. Tady se nepředpokládá, že bude notebook sedět doma v obýváku… Ale nabíjení naštěstí frčí celkem dobře, za cirka hodinku a půl je hotovo.

Ovládání

Laptop Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 se dá v základu ovládat dotykovou obrazovkou, touchpadem a s využitím trackpiontu, samozřejmě klávesnicí. Pak je tu hlavní tlačítko zapnutí a vypnutí a ještě čtečka otisků prstů. Lenovo ale do ovládacích prvků přidalo i váš hlas. Podívejme se na ně postupně.

Lenovo Thinkpad T14 28

O dotykové vrstvě už jsem se zmínila, funguje skvěle, bez zpoždění a hlavně je snadné se na ní trefit, kam je právě potřeba. Trackpoint je otázkou zvyku a cviku. Kdo jej používá pravidelně, zejména ve spojení s větším objemem psaní, kdy ruce pohodlně setrvávají na klávesnici, a přesto se po obrazovce cestuje myší, ten si trackpoint nastaví na nejvyšší rychlost a naučí se jemné nuance v pohybech s kolébkou trackpointu, které je potřeba postat do prstu.

Podotýkám, že trackpoint neslouží ke klikání, pouze k přemístění myši nebo kurzoru tam, kde je právě potřebujete mít. Kliknete pak na touchpadu, ten je tlačítky vybaven na obou stranách právě proto, aby byla pohodlně dosažitelná jak z klávesnice a trackpointu, tak při běžném použití touchpadu. Tlačítka v horní části se mačkají trošku ztuha, ale to se možná „ochodí“.

Samotný touchpad je stabilní a není zcela hladký, ale ani nijak nedráždí prsty, pokud se po něm jezdí častěji (mylar). Reaguje rychle, i na ovládání více prsty najednou, prostě tak, jak jsme u novějších touchpadů už celkem zvyklí, dost se tady ovládání podobá gestům na obrazovce, která běžně děláte na mobilu, když se chcete posunout po stránce, zvětšit ji, zmenšit apod. Nicméně, už jsem potkala i touchpady přívětivější.

Lenovo Thinkpad T14 22

Klávesnice má podsvícení, i zde se dvěma stupni. V šeru oceníte tu vyšší intenzitu, v noci spíše nižší. Podsvícení sice prosvítá i okolo písmen, ale nijak extrémně. Samotné klávesy mají o něco hlubší stisk, než jsem zvyklá z mého notebooku. Je to jen minimální rozdíl, ale lidé píšící po paměti to jistě ocení, protože odezva klávesnice je pro prsty skvělá.

Trochu potíž byla s rozložením kláves Fn a Ctrl, jsou totiž postavené opačně, než jsem zvyklá, vlevo dole první klávesou je Fn. Asi půjde jen o sílu zvyku, přes Fn se ovládá dost drobností a hlavně Privacy Mode, který je zde želízkem v ohni, takže toto rozložení možná uvítáte.

Lenovo Thinkpad T14 27

No a vzhledem k tomu, že si můžete do laptopu vložit SIM kartu, přibyla tu tlačítka pro zahájení nebo ukončení hovoru a také pro napsání SMS. Najdete je na funkčních klávesách F9-F11. Čtečka otisků prstů je v podstatě už samozřejmostí. Počítač může sdílet více lidí, lze nechat načíst více otisků. Čtečka vždy reagovala celkem rychle a vždy naše prsty poznala.

No a jak je to s ovládáním hlasem? Wake on Voice, to je funkce, kterou jsou T14 vybaveny a která vám umožní ovládat je hlasem přes celou místnost – když bude v režimu spánku, stačí promluvit a laptop se rozjede, umí se okamžitě připojit k internetu. Než k němu dokráčíte nebo se otočíte na židli, je ready.

Lenovo Thinkpad T14 25

Postřehy z používání

Postřehů je v souvislosti s laptopem Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 spousta a mnohé z nich už jsem zmínila v textu. Je to notebook, na který si musíte zvyknout, ale který se vám za to má čím odměnit. Zacílení na skupiny v  business je patrné hned při registraci k notebooku, kdy na vás vykoukne Windows 10Pro s Windows Hello a později i mnoho bezpečnostních vychytávek přímo od Lenovo Vantage, což je vzdálená podpora v každém notebooku, v tomto profi modelu o něco širší, než známe z laptopů pro domácnosti.

Skvělá je široká nabídka portů. Chybí sice optická mechanika, nicméně, v business variantě mi fakt přijde lepší mít čtečku čipových karet a místo pro další kapacitu RAM, než pro optiku. Pro business mluví i elegantní povrch šasi, který je jemně pogumovaný, což jednak vypadá skvěle (dokud to neopatláte otisky prstů), jednak se takový povrch bezpečně uchytí v rukou, neklouže.

Notebook Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 je příjemně lehký, přitom však nejde o ultrabook provedení. Dotykový displej nabízí místo pro pohodlné ovládání, obrazovka se pod dotyky příliš nehoupe, přitom se dá snadno odklopit i jednou rukou. Antireflexní povrch nedovolí nikomu, aby vám nenápadně nahlížel přes rameno, protože na plochu displeje je v Privacy módu vidět je z polohy přímo proti obrazovce, ze strany nikoliv.

Pracuje tohle zařízení opravdu dost rychle, i ve sdíleném prostředí, jen se při vyšším výkonu umí dost nepříjemně zahřát, chlazení pak trochu nestíhá, navíc vyfukuje napravo, kde mnoho uživatelů mívá ruku s myškou. Většinou ale funguje v naprosté tichosti, větráček je nutný až při vyšším zatížení.

Na klávesnici byla radost psát. Neumím sice všema deseti a mám datlovský styl, ale tady jsem se nemusela ničemu moc přizpůsobovat, prstům nic nevadilo. Trochu mi trvalo, než jsem si zvykla, že první klávesou vlevo dole je Fn místo Ctrl, ale tohle rozložení má své opodstatnění jednak pro Private Mode, jednak třeba pro podsvícení klávesnice a kancelářské funkce.

Lenovo Thinkpad T14 26

Nicméně tlačítka End, Home, PgUp, PdDn, která bývají u laptopů pro domácnosti dostupná jen při kombinaci s Fn, jsou tady (pro mě nečekaně) samostatná. Zajímavá jsou tlačítka pro hovory a textové zprávy skrze mobilního operátora, ale nenajdete tu tlačítka k přehrávání videí, jako mívají laptopy pro domácnosti. Klávesnice je klasická česká.

Zjistila jsem, že co model této řady, to jiné umístění reproduktorů a také jiný výkon. Ten náš hrál poměrně dobře, ale na notebook to úplně špička není, přestože Lenovo použilo Dolby technologii. Na film super, ale hudbu spíš do externích repráků. Takže pokud prezentaci s hudebním podkreslením, pak raději nic žánrově náročného.

Lenovo ThinkPad T14 Gen 1
Zjistit cenu
Offer smarty.cz
Lenovo ThinkPad T14 Gen 1
Last update was on: 16.4.2025 16.39

Hodnocení

9.5 Naše hodnocení
Lenovo ThinkPad T14 Gen 1

Povedený business model s velkým důrazem na ochranu soukromí i business dat, na snadné ovládání, i na slušnou výdrž na jedno nabití. Tenhle laptop s antireflexním dotykovým displejem a 16 GB RAM, která se dá ještě rozšířit, má co nabídnout. Klávesnice je pohodlná a dobře podsvícená, trackpoint nabízí pohodlí a rychlost všem, kdo tráví hodně času právě na klávesnici, pro ostatní je tu touchpad a samozřejmě dotyková vrstva displeje. Skvělý je Privacy Mode, kdy nikdo nahlížející ze strany neuvidí, co na obrazovce právě máte. Po vložení SIM karty nebo s využitím Thunerbolt 3 z něj uděláte plnohodnotnou pracovní stanici s profi operačním systémem a pokročilým šifrováním.

PRO
  • antireflexní dotykový displej
  • Intel Core i5 10. generace
  • pevná, ale přitom lehká konstrukce
  • vysoký výkon 16 GB RAM s boostem procesoru na až 4,2 GHz
  • spousta konektorů, vč. Thunderbolt 3
  • trackpoint a tomu přizpůsobený touchapd
  • ochrana dat i soukromí ladící s business zaměřením
  • pohodlná klávesnice s hlubším stiskem
  • nabíjení přes USB-C
PROTI
  • cena
  • na displej je nutné si zvyknout
  • přehřívání při zvýšeném výkonu
  • starý styl nabíječky (na straně „do elektřiny“) - velká a těžká cihlička, s trojzubcem do zásuvky

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo