Xiaomi Mi Plant se o kytky sice nepostará, dohlédne však, abyste to udělali vy!

Malý ale chytrý. To je to první, co nás v souvislosti s tímto gadgetem napadlo. Senzor vlhkosti, živin, světla, pH a teploty – tohle všechno je skryto v jednom malém udělátku určeném pro opravdové geeky. Mi Plant je na baterie, s telefonem komunikuje přes Bluetooth. A opravdu je schopen sledovat vše, co jsme tu uvedli. Komu se vyplatí?

Obsah článku

 

Odcházejí vám kytky jedna za druhou? Xiaomi Mi Plant zjistí důvod!

Tohle je jeden ze způsobů možného využití udělátka od Xiaomi. Dokáže analyzovat nejbližší prostředí kytky, včetně množství světla, které kytka dostává. A ano, v aplikaci si navolíte druh kytičky, protože každá přece potřebuje něco jiného.

Xiaomi Mi Plant je tedy perfektní vychytávkou pro každého, kdo s pěstováním kytek teprve začíná nebo chce začít, ale bojí se. Ocení ho i ti, kdo už nějakou dobu kytky doma pěstují, ovšem bez valného výsledku. A chtěli by přitom svým kytičkám dopřát co nejlepší servis.

Aplikace přesně ví, co která kytka potřebuje. A Mi Plant změří, jestli to dostává. Všechny informace pošle do mobilu nebo tabletu. Když projdete poblíž kytky, přes Bluetooth se do telefonu načtou aktuální údaje. Mi Plant funguje na knoflíkovou baterku CR2032, která má vydržet až rok. Stav baterie si můžete nechat zobrazit v aplikaci, v kolonce „Hardware settings“.

zpět do menu článku ↑

Balení

Xiaomi Mi Plant přijde v elegantní bílé krabičce. Uvnitř najdete samotný Mi Plant ve vystlaném hnízdečku. K němu základní manuál. Baterie je vložena přímo v Mi Plant, ale je samozřejmě izolovaná pojistkou, kterou musíte před použitím vytáhnout. Jde to snadno – jen otevřete, tedy jakoby rozloupnete, horní plastovou část a vytáhnete od baterie pojistku v podobě malého kousku folie.

zpět do menu článku ↑

Konstrukce, design

Jednoduché udělátko, s jednoduchým, ale účelným a elegantním designem. Dvounohá placička, kterou jen zapíchnete do květináče. Horní část je tvořena plastovým pouzdrem se senzorem světla, s teploměrem a baterií. Spodní část jsou dvě kovové nožky s analyzéry pH, živin a vlhkosti. Nic víc, protože nic víc ani není potřeba. Tedy, ještě Bluetooth, samozřejmě. Zde ve verzi 4.1.

Xiaomi Mi Plant se prodává pod různými názvy. Najdete jej i jako Xiaomi Mi Flora Monitor nebo Xiaomi Mi Plant Flowers Tester Light Monitor. Případně ještě jiné, podle fantazie prodejce. Nicméně je snadno identifikujete podle vzhledu, jsou typické. Xiaomi Mi Plant je vodotěsné, aby mohlo existovat v prostředí, kam se často lije voda.

zpět do menu článku ↑

Funkce

Hlavní funkcí Xiaomi Mi Plant je analýza prostředí, ve kterém kytka žije. A odesílání výsledků analýzy do spárovaného zařízení. Xiaomi Mi Plant proto

 • změří pH v klasické škále
 • světlo je schopen detekovat od 0 do 100000 lm, přesnost je 100 lm
 • množství živin je detekováno v us/cm
 • vlhkost a teplota jsou měřeny, jak jsme zvyklí.

Aplikace zobrazí jednak číselné výsledky, jednak vám vaši péči ohodnotí jako „good“ nebo „not good“. K tomu přidá tipy co dělat, abyste se z „not good“ dostali na „good“. A ještě vám vypočítá i celkovou míru péče o kytku, v procentech ze 100, kdy stovka je samozřejmě perfektní stav.

zpět do menu článku ↑

Jak používat

Použití gadgetu Xiaomi Mi Plant je zcela intuitivní. Není nutné se učit nic specifického. Stáhnete si z App Store nebo z Google Play aplikaci, se kterou Mi Plant komunikuje. Pokud umíte čínsky, zvolte aplikaci Xiaomi Mi Home. Tam je část určená kytičkám zatím jen v čínštině. Anglickou verzi však najdete v aplikaci Flower Care. S oběma si Mi Plant rozumí.

Jestli se bojíte angličtiny, tak obavy s klidem zahoďte, vše je totiž doplněno piktogramy. Kapka vody, sluníčko, spodní část trubičky nástěnného teploměru a do spirály zakroucené hovínko. Nic z toho vás nenechá na pochybách o tom, jaké údaje právě sledujete.

A jak tedy použít? Nejdříve Mi Plant zapnete tím, že vyndáte pojistku baterie. Pak spárujete s telefonem, najedete do aplikace, aktualizujete firmware. V aplikaci pak vyberete vaši kytku (předtím si její název v angličtině vyhledejte na internetu. Nebo v encyklopedii latinsky – ten anglický nebude o moc jiný).

Až máte spárováno a vybránu kytku, strčte Mi Plant do půdy ke kytce. A chviličku počkejte, než gadget provede příslušné analýzy prostředí, tedy pH, živin, vlhkosti, světla, teploty. Během několika vteřin se vše přenese do vašeho chytrého zařízení.

Kup na Aliexpress

A pak si už jen rozkliknete údaje uvedené pod jednotlivými sledovanými oblastmi. Dozvíte se, jaká je hodnota každého ze sledovaných prvků prostředí, v němž vaše kytka žije. Dostanete i radu, co dělat, abyste údaj posunuli na správnou hodnotu. A to by v tom byl čert, aby vám ta kala konečně nevykvetla!

zpět do menu článku ↑

Zima a léto

Co jsme u Xiaomi Mi Plant nenašli, je schopnost zařízení rozlišit naši zimu a léto, alespoň podle délky dne. A třeba i podle teploty v bytě. V zimě a v létě jsou přece jen nároky kytek na výživu, vlhkost a teplotu zcela jiné. A je nutné se o kytky starat právě podle ročního období. Aplikace sice funguje v režimu kalendáře, ale zda mění nároky na živiny pro kytku během roku, tím si nejsme zcela jistí.

Co bychom ještě mohli tomuto povedenému gadgetu pro svobodné pány vytknout, je komunikace. Tedy Bluetooth. Když se předpokládá, že majitel kytky bude líný zalívat nebo přihnojovat, dá se čekat, že nebude ani příliš okolo kytek chodit a sledovat jejich stav v aplikaci. Bylo by lepší napojit mi Plant na Wi-Fi a nechat jej posílat notifikace. Tehdy by se dalo říci, že by šlo o dokonalého kontrolora péče o kytky.

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

8 Total Score
Xiaomi Mi Plant se o kytky sice nepostará, dohlédne však, abyste to udělali vy!

Zajímavý hlídač stavu prostředí, ve kterém držíte své kytičky. Analyzuje pH, teplotu, světlo, vlhkost a živiny v půdě. O všem vás informuje v aplikaci, se kterou komunikuje pomocí Bluetooth. Nejdříve samozřejmě zvolíme druh kytky, které se analýza týká. Mi Plant funguje na knoflíkovou baterii, kterou vyměníte raz dva. A stav baterie vidíte v aplikaci. Kdykoliv projdete i s telefonem poblíž vaší kytky, hned vidíte, jestli je jako v bavlnce, nebo jestli ji trápíte nedostatkem vody, živin, tepla či světla. Pro neznalce jazyků jsou tu trefné piktogramy. Chybí možná jen komunikace přes internet, protože Bluetooth spojení vyžaduje, abyste se alespoň někdy přiblížili k oné kytce na cirka 10 metrů.

Kup na Aliexpress

PRO
 • jednoduchá analýza péče o kytky, včetně doporučených kroků, co dělat teď
 • intuitivní zacházení
 • vodotěsné provedení
 • roční výdrž baterie
 • piktogramy v aplikaci, takže angličtina nevadí
PROTI
 • cena, hlavně při vyšším počtu kytek
 • Bluetooth není tolik pohodlné
 • chybí rozlišení letní a zimní péče o kytku

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

2 komentáře
 1. Dobry den,chcem sa spytat aka je cena tych cidiel do kvetinacu.Dakujem

  Leave a reply

  GeekLife.cz