
Sférické fotografie, chcete-li panoramata 360 x 180°, mě baví už nějaký ten rok. Možnost otestovat instantní řešení v podobě modulu Insta360 Nano, který funguje samostatně nebo po připojení k mobilnímu telefonu, jsem proto uvítal. Jaká je tato kamera pro iPhone?
Balení
Balení je podřízeno ve všech ohledech stylu Apple. Jen místo telefonu si domů odnesete modul sférického fotoaparátu Instal360 Nano. Krabici lze zároveň použít jako VR cardboard, což je vlastně velice chytré a není třeba ji kupovat samostatně.
Dále v balení už naleznete pouze manuál, rychlý návod, USB kabel nečekaně s feritem. Nechybí a potěší důležitá věc, totiž ochranné pouzdro v podobě pytlíku. Sférické fotoaparáty jsou přeci jenom při přenášení náchylnější na poškrábání a hrozí poškození optických částí, které jsou vystouplé po obou stranách zařízení. Optiku je tak třeba chránit a výrobce dostává pochvalu za to, že ochrana je již v ceně.
Insta360 Nano pro iPhone
Funkce a ovládání
Insta360 Nano je primárně určený pro připojení k mobilním telefonům iPhone, kde díky aplikaci Insta360, dostupné na Apple Store, je k dispozici správa zařízení, pořízených fotek a videí.
Hlavní funkcí je samozřejmě jednoduché a pohodlné pořizování sférických fotografií a videí bez nutnosti následného zpracování v podobě skládání jednotlivých snímků. To za Vás obstará Insta360 Nano zcela automaticky. Pořizování sférických fotografií se tak stalo naprosto jednoduchou záležitostí, kdy vše spočívá pouze ve stisknutí tlačítka. A to zní dobře, že?
Díky dvěma širokoúhlým objektivům pořídí zařízení dvě fotografie o šířce záběru 180° a ty následně spojí do výsledných 360 x 180°. Tím je zajištěno kompletní zachycení scény, ve které se následně můžete libovolně rozhlížet do stran, nahoru a dolů po sebe.
Jak se Insta360 Nano používá bez mobilu?
Ovládání je zcela jednoduché. Při použití samotného Insta360 Nano bez mobilního telefonu stačí stiskem jediného tlačítka modul zapnout. Následuje krátké rozsvícení modré LED a následně trvalé rozsvícení LED zelené.
Krátké stisknutí pořídí sférickou fotografii, to je indikováno bliknutím zelené LED. V případě focení bez mobilního telefonu, je nepříjemné, že tlačítko spouště je na jedné straně a stavová LEDka na straně druhé. Když se použije palec pro stisknutí, tak není kontrola, jestli focení proběhlo nebo ne. Je možné modul otočit a fotit nepřirozeně ukazováčkem, nicméně pouze tak je vidět na stavovou LED diodu.
Focení není doplněno o žádný zvuk. Bohužel se mi několikrát stalo, že zařízení zamrzlo a musel jsem ho restartovat.
Když u focení vše obstarává automatika, výsledek nemusí být vždy ideální. To se bohužel v testu potvrdilo a nelze to nijak ovlivnit.
Preferoval bych minimálně dva režimy, automatický a manuální s možností nastavit si základní parametry jako ISO, expozici, čas, vyvážení bílé, HDR, atd.
V momentě, kdy se Insta360 použije bez telefonu a nelze zkontrolovat pořízený výsledek, tak je ve hře pouze automatika, které mě ale nepřesvědčila a z výsledných sférických fotografií jsem byla hodně zklamaný. Spojení v místě dvou fotografií je ale bez výhrad.
Další pro mě nepochopitelná věc je, že fotky se na MicroSD kartu ukládají ve vlastním formátu .insp. Pro prohlédnutí a úpravu nutno použít pouze originální SW dostupný na webu https://www.insta360.com/ v sekci Download.
Insta360 Nano s připojeným iPhone
Podařilo se mi u kolegy krátce půjčit iPhone, a měl jsem tak možnost propojit modul do kompaktního celku s telefonem. Celková koncepce je v tom momentě promyšlená a má zcela jistě potenciál.
Ihned jsem také provedl upgrade firmwaru s očekáváním zlepšení výsledné kvality pořízených sférických fotek. To se bohužel nestalo. Nový firmware přidal zejména možnost HDR a aplikaci filtrů.
Mobilní aplikace ale není vůbec špatná, nabízí povedený design, pohodlné ovládání a prohlížení nasnímaných výsledků. Přeci jenom zde už jsou alespoň základní možnosti nastavení v podobě kompenzace expozice, vyvážení bílé, timer. A asi nejlepší vychytávkou je vkládání vodoznaku. Pro ilustraci jsem pořídil několik snímků obrazovky.
Nainstaloval jsem si Insta360Player a natěšený na výsledky jsem si prohlédnul několik sférických fotek. První, co mě doslova praštilo do očí je výrazná chromatická aberace prakticky na všech fotkách. Bohužel nechybí také neostrost a podivné rozmazání.
Chápu, že použitý čip je malý a jsou zde limity optiky, ale výsledný výstup je pro mě zklamáním. Při prohlížení v rámci mobilních zařízení nebude výsledná kvalita tak patrná a pro mnohé to bude plně dostačující. A to zejména pro svůj efekt se „rozhlédnout“.
Co ale s formátem, ve které se fotky ukládají? Moje myšlenka byla ta, že nainstaluji originální editor, mrknu na jeho funkce, možnosti a za optimálního stavu půjde fotka exportovat například do standardního formátu .jpg.
V rámci instalace ale zakročil antivir (používám řešení od Bitdefender) a celou akci stopnul s tím, že se může jednat o kryptovir, tedy třeba nějaký ransomware. To se jednalo o instalaci pod Windows. Na Mac OS byl pro shodnou instalaci editoru detekovaný vir. Tím moje celá snaha o instalaci skončila. U kryptoviru tomu tak být nemuselo, nicméně aplikace měla snahu měnit soubory. Ale detekovaný virus při instalaci na Mac OS už je dostatečné varování, že tady nebude něco v pořádku. Celý problém může být ale zaviněný jen Bitdefenderem, Kaspersky Lab ani ESET nic podobného nehlásí a program označuje jako důvěryhodný (pozn. editor).