Lenovo Yoga Slim 7 Pro – skvělý výkon na cesty, ale bez dotykového displeje

Čím dál výkonnější stroje, které sbalíte do větší kabelky, se na trhu objevují stále častěji. Jedním z nich je i novinka od Lenovo: cestovní notebook s velmi tenkou konstrukcí Lenovo Yoga Slim 7 Pro. Na tři týdny jsme si mohli užívat suprového výkonu varianty 82MS0012CK s procesorem AMD Ryzen 7 5800H. Že nás výkon nezklamal, je z těchto vět patrné. Ale co ostatní aspekty? Hned se to dozvíte.

Rychlé shrnutí 👇

Malý kovový notebook s dostatkem výkonu, paměti a IPS displejem. Výdrž 12 hodin. Aktuální cena na Alza.cz.

Balení

Tentokráte jev balení jen notebook a nabíječka (žádné elektronické pero, jako měl Lenovo Tab P11 Pro). Ale samotný design a pevnost, s jakou je notebook zabalen, jsou klasicky Lenovovsky skvělé. Výrobce sáhl po černém víku a modro-růžovém dně krabice, aby vše bylo dokonale unisex.

Lenovo Yoga Slim 7 Pro 1

Design a konstrukce

Tenké a lehké hliníkové tělo je základem toho, proč se Lenovo Yoga Slim 7 Pro docela dobře hodí k cestování. Vejde se do větší kabelky či menšího batohu a nijak vás nezatíží. Celkově působí luxusním dojmem, je tu znát, že nejde o stroj za pár korun. Nic nevrže, všechno sedí perfektně, navíc je tělo opravdu pevné – nebála jsem se s touto Yougou pravidelně cestovat vlakem přes půl republiky. Jediné, co mě trochu zarazilo, bylo orámování displeje. Ale k tomu se dostaneme.

Vzhledem k tomu, že jde o 14palcovou obrazovku a klávesnici bez číselné části, jsou rozměry příjemně skromné. Hlavně hmotnost a hloubka více než potěší:

  • rozměry: 312.4 mm x 221.4 mm x 14.9 – 16.9 mm (hloubka se postupně mění)
  • hmotnost: 1,4 kg

Víko notebooku nese tradiční leštěný nápis YOGA a značku výrobce, na spodní části najdete větrání a info o přístroji. Co se slotů týká, příliš jich není – ale to je spíš tím, že už jde o kombinované konektory, navíc se s tímto notebookem počítá víc do terénu než jako s pracovní stanicí na stole v kanceláři.

Na levou stranu výrobce umístil 2 x USB-C (konkrétně jde o USB 3.2 Gen 2/PD 3.0/DisplayPort™ 1.4). Ten horní slouží i k nabíjení notebooku – ano, hurá, žádný speciální konektor k nabíjení, na druhou stranu může někdy nabíječkou obsazení port chybět. Pravá strana nabídne tlačítko zapnutí a vypnutí, USB-A 3.1 Gen 2 (klasické USB) a ještě kombinovaný 3,5 mm audio jack na sluchátka (super, nepotřebujete redukci nebo bezdrát).

Když se posuneme k panelu s displejem, nadšení z konstrukce nás trochu přejde. Proč? Pro nezúčastněného člověka totiž ohraničení displeje plastovou linkou, která do sebe v rozích nezapadá, vypadá divně. Pravděpodobně to nemá na kvalitu samotné konstrukce žádný vliv, ale vypadá to zkrátka zvláštně, nedodělaně, nedomyšleně. Lenovo to umí lépe. Fotka ukazuje detail, který mám na mysli.

Ještě zbývá touchpad a klávesnice: tady nemám nejmenších výhrad. Klávesnice je nejen podsvícená, ale i reaguje na okolní světlo, takže se podsvítí více a méně, kdykoliv se změní intenzita světla ve vašem okolí. Skvěle vymyšleno, velmi pohodlné.

Klávesnice má nový design tlačítek pro pohodlné psaní. Musím říct, že tejně jako vždycky se mi na klávesnici psalo skvěle, tentokrát byla ale ještě o kousek příjemnější, s možností jistějšího dopadu prstů na klávesnici. Kláves jsou trochu více zvýrazněné, ale stále s velmi nízkým stiskem, a tak velmi pohodlné.

A co touchpad? Příjemné je, že se rozšířila oblast, kam lze kliknout tak, aby to touchpad vzal (u starších je na klikání citlivá jen levá část touchpadu). Reagoval vždy skvěle, rychle. Je hlaďoučký a neměla jsem pocit „obroušených prstů“ ani po několikahodinové práci s noťasem bez myšky.

Lenovo Yoga Slim 7 Pro 10

Reproduktory jsou na první pohled těžko viditelné, neb je Lenovo vložilo na hranu spodní desky, kde je propojení s monitorem. Na fotce je v náznacích uvidíte. O co méně jsou vidět, o to lépe jsou slyšet. Jde o 2 x 2W reproduktory Harman s technologií Dolby Atmos. Prostorově je zvuk (na takto malé zařízení) dostatečný. Je i příjemný, žádná „plechařina“.

Zapomenout nesmím ani na kameru a mikrofony. Lenovo sáhlo po HD/IR/ToF kameře s rozlišením 720p, která je zabudovaná tak, aby mírně „trčela“ nad okraje horního víka. O to lépe se pak notebook otevírá. Mikrofony jsou klasicky tři, s běžným rozmístěním tak, aby snímaly zvuk ze všech směrů, což velmi usnadňuje online hovory a vysílání – nemusíte totiž u notebooku během vysílání sedět, lze se pohybovat.

Displej

Samotný displej v modelu, který jsme měli k dispozici, je pouze IPS. A je to znát. Sice je velmi jemný a moc dobře se na něj dívá, ale jen v tmavších prostorách. Tato řada notebooků nabídne i variantu s OLED – a po ní bych sáhla raději. Jak jsme se přesvědčila u Lenovo Tab P11 Pro, umí Lenovo moc pěkný a velmi kontrastní OLED. Ten se na cestování hodí mnohem lépe. A co si budeme povídat, tohle prostě je cestovní verze PC.

Lenovo Yoga Slim 7 Pro 20

Pojďme ke konkrétním parametrům obrazovky:

  • typ displeje: IPS
  • úhlopříčka: 14 palců
  • formát: 16:10
  • rozlišení: 2,8K (2880 x 1800 Px)
  • jemnost: 243 PPI
  • obnovovací frekvence: 90 Hz
  • zobrazovací technologie: Dolby Vision a HDR
  • jas: 400 nitů
  • barevná škála: 100% sRGB

Poměr obrazovky k celkové ploše panelu je příjemných 91 %. No, ale tím u příjemných dojmů končíme. Velmi mě totiž zarazilo, že cestovní notebook nemá dotykový panel. Kdo přece cestuje s myškou, že? A co si budeme povídat, pohyb po obrazovce jen s touchpadem rozhodně nelze nazvat ani rychlým a ani pohodlným.

Touchpad se sice suprově používá, ale v momentech, kdy potřebujete obsluhovat různá místa na obrazovce rychle za sebou, je to touchpad pravdu málo. Dotykový displej by se zkrátka hodil. Vhod by přišla i antireflexní úprava nebo prostě OLED technologie. Jak vidíte na fotkách, není zobrazení na sluníčku zrovna z nejlepších. Ale v interiéru je skvělé.

Konektivita a úložiště

Vedle zmíněných konektorů, které najdete v kapitolce „Design a konstrukce“ se Lenovo Yoga Slim 7 Pro umí propojit se světem i bezdrátově. K mání tu je Bluetooth 5.1 a samozřejmě Wi-Fi, zde ve formátu 2 x 2 AX WiFi 6. To je pro současnost více než dostačující.

Úložiště je velmi milým překvapením. 1TB M.2 PCIe SSD. Celé tera (1 000 GB) v čistě SSD provedení. Nic se nevrtí, netočí, zkrátka žádný harddisk. Pro někoho důvod k panice, neboť SSD disky mívají někdy rychlo smrt bez možnosti včas vytáhnout uložená data, na druhou stranu i SSD se zdokonaluje. Navíc jde o profi model, který pravděpodobně stejně budete používat v propojení s online úložištěm, ať ve firmě, nebo i vy sami ve vámi využívaném cloudu.

Lenovo Yoga Slim 7 Pro 21

Výkon a výdrž, nabíjení

S přítomností SSD disku a též s poměrně velkou operační pamětí, která je 16 GB, souvisí i skvělý výkon. Při rozjezdu běžných aplikací to samozřejmě není až tolik znát (i když se otevírají bleskovou rychlostí). Ale stálý vysoký výkon ocenil hlavně syn, který si nainstalovat hru o velikosti více než 100 GB. A jela mu vždycky svižně, žádné laggování, na nic nečekal.

Na tom se dost podílela i grafika, zde v provedení AMD Radeon Graphics. Procesor byl v námi zkoušeném modelu AMD Ryzen 7, Zen 3 – 5. generace s 8 jádry. Model procesoru je 5800H. Teď ještě přehledně do odrážek:

  • velikost paměti RAM: 16 GB
  • typ procesoru: AMD Ryzen 7
  • frekvence procesoru: 3,2 GHz a boostem na 4,4 GHz
  • počet jader/počet vláken: 8/16

Baterie má výdrž, která na běžný cestovní provoz rozhodně stačí. Videa zvládne přehrávat až 15 hodin, s běžnou prací v dokumentech plus web jsem se dostala na cca 12 hodin. Otázkou je, jak dlouho vydrží v takové kondici, ale to za tři týdny nepoznám. Samotná baterka je 4článková se 61Wh.

Maximální výkon napájecího zdroje je nastaven na 95 W. Ale velikost trafa mě trochu zaskočila. Čekala jsem něco vstřícnějšího, praktičtějšího. Tohle provedení na cestování moc není (když chcete vyjet na více dní a potřebujete dobít).

Lenovo Yoga Slim 7 Pro 22

Ovládání

Používání klávesnice i touchpadu už jsem zvládla popsat výše v Konstrukci a designu, zde jen zkratkou: Inovovaná a zase velmi pohodlná klávesnice s měnitelným podsvícením (podle toho, kolik světla je v okolí notebooku). Touchpad skvěle reaguje a má příjemný hladký povrch, byla zvětšena plocha, na kterou lze klikat (jakoby levým tlačítkem myši).

Díky zabudované IR kameře je bezpečné nastavit si odemykání s Windows Hello na snímek obličeje. Obyčejnou fotkou tuto kameru (snad) ošálit nejde.

Postřehy z používání

Samé dobré postřehy, vyjma chybějící dotykové obrazovky a někdy většího zahřátí šasi – i při běžné práci. Malinko hlučnější větrání, ale to až u velkého zatížení při hraní náročných her. Lenovo Yoga Slim 7 Pro je kompaktní a snadno přenositelný notebook určený na cestování a práci v terénu.

Ale k dokonalosti mi tu chyběla dotyková obrazovka (abych nemuslea cestovat s myškou)  OLED panel, abych dobře viděla i venku na slunci. Lenovo tohle všechno umí, ale tento konkrétní model byl navržen s pár omezeními. Nicméně v řadě Slim 7 Pro je k mání právě i ten OLED.

Lenovo Yoga Slim 7 Pro 25 2

Notebook se dá otevřít poměrně snadno, ale musela jsem si chvilku zvykat na vyvýšený prostor okolo kamery, kam právě je nutné pro snadné otevření sáhnout. Zároveň nejsem příznivcem tlačítek zapínání na straně notebooku, ale pravděpodobně je to daň za velmi ploché tělo. Kdybych si mohla vybrat, přesunula bych toto tlačítko nad klávesnici. To je ale čistě osobní názor.

Velmi příjemné je přizpůsobivé podsvícení klávesnice. Velikost tak akorát na rozumné zobrazení dokumentů i videí, šla i práce ve dvou oknech vedle sebe, stále se dalo pohodlně číst i psát. Díky Wi-Fi 6 a výkonu jsem vždy měla na obrazovce vše, než jsem stihla mrknout. A grafika zvládla i náročnější verzi GTA (Grand Theft Auto 5 o velikost 107 GB), kde už to chvilkama vypadalo jako ve VR – ve smyslu reálně vyznívajícího zobrazení prostoru.

Hodnocení

9 Naše hodnocení
Lenovo Yoga Slim 7 Pro

Malý, tenký, lehký, a přitom kovový notebook na cesty, který nabízí skvělý výkon a dost velkou paměť na to, aby se do něj vešlo všechno, co potřebujete s sebou, když jste offline, ale řešíte pracovní věci. Yoga Slim 7 Pro se nezastaví ani před náročnými hrami. Baterie vydrží dvanáctihodinovou směnu a dobíjí se celkem rychle. Zamrzí absence dotykového displeje a také fakt, že obrazovka je pouze IPS, což venku může být pro oči nepohodlné. Skvělá je klávesnice s přizpůsobujícím se podsvícením a s novým designem kláves. Tradice velmi pohodlné klávesnice nebyla porušena. Právě naopak. Aktuální cena na Alza.cz.

PRO
  • design i konstrukce
  • výkon
  • velikost úložiště
  • velký poměr obrazovky k povrchu panelu
  • jemné rozlišení displeje
  • klávesnice s adaptivním podsvícením
  • IR kamera
PROTI
  • cena
  • chybí dotyková obrazovka
  • jen IPS panel (prostě OLED by byl lepší), takže na slunci hůře vidět
  • plastové ohraničení displeje nebudí důvěru

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

2 Komentáře
  1. Dobrý den,

    je opravdu OLED lepší na cestování? Já se momentálně rozhlížím po novém notebooku a co jsem si všiml, všechny OLED byly lesklé, což se ven vůbec nedoporučuje. Alespoň antireflexní se hodí, což jsem našel pouze IPS.

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 25.6.2023 at 14.12

      Václave, hodně to bude o osobních preferencích. Pokud csestováním myslíme jízdu autem (v pozici spolujezdce), busem aj., pak je lepší OLED. Spotřebuje méně energie, nabídne větší kontrast. Jestli vám jde o psaní venku, na přímém světle, pak může být IPS displej dobrou volbou, ale jen s antireflexní a matnou úpravou. IPS totiž mívá vyšší jas, ale nižší minimální svítivost (pro práci v šeru).

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo