Tip na bezdotykový koš: Helpmation OVAL 40 l

Říkali jsme si, že by nebylo od věci udělat recenzi na běžnější a méně smart, ovšem jistě nutnou pomůcku do domácnosti, kterou je samohybný odpadkový koš. Znáte to sami. Během vaření míváme ruce všelijak zapatlané. A když teď hned potřebujeme hodit něco do koše, tak si ten koš upatláme taky. Pohled to pak není vůbec hezký, o množících se bakteriích raději ani nemluvíme.

Dnes již mnoho výrobců nabízí jednoduché řešení hygienického koše – konkrétně koš infračerveným senzorem, který sám otevře víko, kdykoliv se k němu vaše ruce přiblíží na vzdálenost cirka 20 cm. My jsme se zaměřili na výrobek firmy Helpmation s názvem Oval a objemem 40 litrů (ostatní odpadkové koše Helpmation najdete zde, dělají i větší) .

Co v recenzi najdete:

Balení

Vzhledem k velikosti koše vám přijde poměrně velká krabice. Ale jinak není balení ničím zajímavé. Snad jen tím, že neobsahuje baterie, bez kterých ale provoz u tohoto modelu není možný (větší koše mohou mít adaptér a připojení do sítě).

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Koš je vyroben v moderním designu, který kombinuje barvu nerezové oceli těla koše a černé plastové prvky jak na koši samotném, tak na jeho víku. Samotné tělo koše je vyrobeno z poměrně tenké nerezové fólie, která má povrchovou úpravu proti zanechávání otisků prstů.

Víko koše je kombinací stříbrného a černého plastu, přičemž překvapivě je zvedací část víka, která je nejnamáhanější částí koše, vyrobena z poměrně tenkého plastu. Na víku pak najdeme samotný senzor a také tlačítka k otevření a zavření koše. Ano, koš lze ovládat i manuálně. Na zadní straně koše najdete tlačítko k vypnutí a zapnutí.

Koš má vnitřní objem 40 litrů a tyto velikostní rozměry:

 • šířka: 37 cm;
 • hloubka: 30 cm;
 • výška 64 cm;
 • výška při otevřeném víku: 69 cm.

Výhodou jistě je velikost otvoru na vhazování odpadků. Víko je téměř přes celou plochu koše, a tak není problém hodit dovnitř odpad, aniž byste jím kteroukoliv část koše ušpinili. Prostě se trefíte.

Na tomto místě, když se bavíme o designu a konstrukci, je asi vhodné zmínit, že již několik uživatelů si postěžovalo, že víko koše poměrně brzy prasklo právě proto, že je z velmi tenkého plastu. Z domácností, kde jsou děti, se také již ozvaly hlasy, že je velmi snadné tělo koše poškodit například jedoucím autíčkem – konkrétně poškrábat, případně dokonce i promáčknout. Materiál je prostě velmi tenký.

zpět do menu článku ↑

Výkon a výdrž, nabíjení

K provozu potřebuje koš 3 baterie LR20/D. Ty podle zkušeností dlouhodobějších uživatelů vydrží přibližně rok. Tento model nelze zapojit do zásuvky.

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Koš je ovládán mikročipem a to tak, že když se přiblíží cokoliv na cca 20 cm od koše, víko se otevře. Po vhození odpadu dovnitř se zase zavře. Reakce koše je sice poměrně rychlá, ale pro větší pohodlí při častějším vyhazování odpadu (například při škrábání brambor) je lepší koš otevřít stisknutím tlačítka. Ten pak zůstane otevřen až do doby, než jej tlačítkem zase zavřete.

Do koše se formou zavěšení na pojistný límec umisťuje odpadkový pytel. Ten lze do koše zastrčit celý, takže jeho design nebude ničím rušen.  Vzhledem k tomu že koš má objem 40 litrů, je vhodné do něj pořídit pytle větší, tedy 50 nebo 60 litrové. Čtyřicetilitrový pytel na odpadky byste v tomto koši totiž velmi těžce uchycovali.

Je však potřeba si dát pozor na otevírající se víko. Pokud se k němu nešikovně přiblížíte, respektive budete mít ruce přímo nad ním (což je přirozené umístění ruky, když z ní chcete do koše něco vypustit), může vám otevírající se víko onu vyhazovanou věc z ruky vyrazit. Chce to prostě trochu cviku.

Koš musíte vždy umístit do volného prostoru, respektive nesmí být nic nad ním. Pokud jej dáte pod stůl, bude stále otevřený, protože senzor blízkost desky stolu vyhodnotí jako vaše ruce toužící po hygienickém odhození odpadu.

Co jistě oceníte, bude tichý provoz koše. Otevření i zavření víka je stěží slyšitelné, takže se nemusíte bát, že byste jeho použitím třeba probudili ostatní.

zpět do menu článku ↑

Video

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

Kup na Alza.cz Kup na Patro.cz Vyber na Heuréce

7 Total Score
Šikovný pomocník pro ještě čistší domácnost. Ale kapánek chatrný.

Odpadkový koš s infračerveným senzorem je jistě výborným pomocníkem nejen do domácnosti, protože pomůže udržet odpadkový koš čistý a s minimem bakterií na jeho povrchu. Navíc ani nehrozí častý přenos bakterií, protože se koše prostě nemusíte dotýkat. Na druhou stranu je potřeba s ním zacházet velmi jemně, protože je vyroben z relativně tenkých materiálů. V domácnosti s menšími dětmi asi příliš neobstojí. Ale pokud o něm uvažujete jako o koši do ordinace nebo do kanceláře, případně do bytu, kde už děti vyrostly, jistě jeho koupí neuděláte chybu.

PRO
 • infračervený senzor otevírání a zavírání
 • možnost otevřít na delší dobu pomocí tlačítka
 • tlačítko vypnutí a zapnutí je dobře přístupné
 • velké víko
 • tichý provoz
PROTI
 • nutnost umístit do volného prostoru
 • použité tenké materiály
 • provoz pouze na baterie

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz