Práce s jedním monitorem? No way!

Dodnes nechápu, jak jsem někdy mohl pracovat pouze s jedním monitorem. Samozřejmě, zpětně se to dá vysvětlit několika důvody. Grafické karty nepodporovaly více výstupů a pokud ano, byly drahé. Monitory také nebývaly levné. Dnes mám na stole 2×23″ IPS monitory od LG a jsem spokojený a výrazně výkonnější.

Mám doma počítače dva, u druhého volnočasového mám pouze starší 19″ monitor s poměrem stran 4:3. Občas na něm zkouším i pracovat odpoledne nebo večer a je to opravdové utrpení. Zoufale bloudím mezi otevřenými záložkami prohlížeče, přepínám programy a připadám si jako hlemýžď.

V předchozím zaměstnání se na mě kolegové dívali zvláštně, když jsem měl k notebooku připojený další monitor. Ale zkuste opravdu efektivně něco udělat, pokud celý den sledujete poštu, SAP a do toho třeba ještě Excel. Vlastně byl zázrak, že mi firma druhé zobrazovací zařízení dovolila. Měl jsem pověst IT podivína, jako čtvrtá osoba ve firmě s 1000 zaměstnanci jsem si vydupal smartphone, abych měl na cestách přístup k mailu (rok 2009). Předchozí tři byli ředitelé a ti měli drahý HW nejspíš jako doplněk image k funkci. Firma totiž preferovala nízké náklady před spokojeným a výkonným pracovníkem.

Proto jsem si jako první věc při přechodu k podnikání pořídil 2 monitory. Neztrácím čas a náklady investované do hardware se mi dávno vrátily. Pokud trávíte u počítače hodně času, zkuste se zamyslet, jestli byste dva monitory také  nevyužili.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

5 komentářů
 1. Když to tak čtu, zvažuji nad tím jaký by byl pro mě přínos. Je pravda že mám otevřeno X oken prohlížeče, mail, Word, Excel atd. Možná by se pak hodil nějaký návod na práci se dvěma a více monitory.

 2. Pepane, nevím, jestli je na to třeba návod. Zkus popsat nejčastější činnosti, co děláváš.
  Já třeba v jednom okně vybírám data z webů a v druhém je ukládám do tabulek, když dělám prospecting. Dobře se tak pracuje se screenshoty, co dávám do pošty. Placení faktur je taky pohodlnější s dvěma monitory. A tak dále.

 3. Já osobně si nedovedu představit nemít svoje dva 24 palcové monitory. Asi bych se zbláznil dělat jen na jedné obrazovce. Zdeňku, dobrý článek, dávám palec nahoru.

 4. Mám teď druhý monitor v opravě a jsem úplně vyřízenej :-(, prima článek.

 5. Naprostý souhlas. V práci dělám na dvou 22′ monitorech a nedovedu si představit je nemít. Opravdové peklo pak je, když potřebuju udělat něco z domova a tenhle pracovní prostor se mi pak smrskne do jednoho 15′ displaye u notebooku.

  Leave a reply

  GeekLife.cz