Pioneer CDJ-800: první dojmy

Dorazil mi domů objednaný přehrávač Pioneer CDJ-800 a posledních pár hodin, co jsem vzhůru, jsem se věnoval jen mu. Zatím převažují veskrze pozitivní dojmy. Pokud vás to zajímá, čtěte dál.

Přehrávač dorazil v celkem velké bílé krabici, unitř přístroj samotný, nějaká kabeláž (napájení, propojení k mixu a řídící kabel pro propojení s dalšími výrobky od Pioneeru), manuály a záruční list. Docela mě překvapila velikost, i když člověk vidí obrázky a přečte si míry v technických specifikacích, není nad reálný obraz. Pro komfort ovládání je vetší velikost potřeba. Váha 4 kg.

Zapojení je jednoduché, kabely správnou barvou do patřičných vstupů, přidat napájení a zkontrolovat nastavenou voltáž na přepínači v zadní části. Pak už stačí přístroj jen zapnout.

Co probouzí otázky, je provedení přehrávače – je totiž celý z plastu, a to třeba včetně držadla pitche. Takže to bude chtít trošku opatrnosti při ovládání a zároveň ideálně brzy zakoupit přepravní kufr. Nicméně se prostě jedná o levnější variantu kvalitnějšího bratříčka CDJ-1000, tudíž úspory musí být.

CDJ doma

Ovládací prvky jsou dost přehledné a oddělené od sebe, zatím se mi nepovedlo náhodou něco vypnout nebo zapnout, když jsem to neměl v plánu. V horní části umístěný displej je přehledný, v různých režimech ukazuje buď odehraný čas tracku nebo čas, který zbývá do konce. Časová osa je i barevně provedena červenou linkou, ukazující zbývajíí nebo proběhlý track. Oproti gramofonu (a i CDJ-1000) nemá CDJ-800 grafické znázornění průběhu sklady (u vinylů lze pozorovat drážky), takže pozice off-beat pasáží si musím pamatovat. Asi bude ideální si poznačit potřebné časové údaje na obal k CD k jednotlivým trackům.

Samotné ovládání tracku je luxusní. Přístroj má dva mody – CDJ nebo Vinyl. První je klasická obsluha CD pomocí CUE pointů, tj. vyznačení místa, odkud chcete track pustit. Oproti tomu v modu Vinyl je možné s horční části ovládacího talíře pracovat jako s vinylovou deskou. Osobně jsem až do včerejška přišel do styku jen s prvním z CDJ přehrávačů od Pioneeru ze série CDJ-100, takže jsem byl na styl obsluhy hodně zvědavý. A ten je prostě skvělý. Prakticky vůbec se neliší o práce s vinylem, hned první puštěnou věc jsem dokázal s přehledem namíchat. I kdyby CDJ-800 už neuměl nic dalšího, jsem spokojený.

CDJ doma
Ale osmistovka umí víc. Reverse play nemá cenu komentovat, zajímavější věcí jsou smyčky. Jejich vytvoření je opět velice jednoduchá záležitost, buď stačí jedním tlačítkem zvolit začátek smyčky a v místě, kdy chci skončít, stačí zvolit délku smyčky, anebo nastavit jiným tlačítkem konec manuálně a pak smyčku aktivovat. Pokud člověk není úplně hluchý a trefí správně dobu, výsledná smyčka je dokonalá. Využití smyček vidím asi dvoje. Buď mi končí track a propadám panice, s vinylem prostě musím pustit další kousek z druhého gramofonu. S CDJ-800 udělám smyčku a získám čas. Jako druhé využití mě napadlo použití smyček pro situaci, kdy třeba v půlce tracku nastupuje motiv, který už v mixu nechci nebo se mi úplně nehodí do mixu.

Další povednou vychytávkou je Master Tempo. Při běžném zrychlování nebo zpomalování tracku dochází k deformování tónové výšky skladby. Při aktivovánem Master Tempo tlačítku přehrávač sám dopočítává do všech rychlostí původní tónovou výšku. Nehrozí tak tzv. šmoula efekt při větším zrychlení.

A propos rychlosti – CDJ-800 má při citlivosti 0,05% rozsah pitche asi 10% do obou směrů. V případě přehrávání wavů/CD lze aktivovat fukci Wide, která zvýší rozsah na 100%. Tatéž fukce u mp3 souborů zvýší rozsah na 16%. Při nastavení Wide se samozřejmě snižuje citlivost pitche a to na 0.5% pro wav/CD anebo 0.1% pro mp3. Citlivost je podle mě v pořádků, s mícháním na přesno i pro delší mix není naprosto problém.

Poslední zajímavou funckí je Quick Return. Při jeho aktivaci se po dotyku talíře vratíte okamžitě k poslednímu uloženému Cue pointu.

CDJ-800 lze při spojení s dalšímu výrobky od Piooneru ovládat ještě jednodušeji, například je možno kabelem spojit dva přehrávače, ketré pak mohou dle nastavených Cue pointu samy kontinuálně hrát. Po propojení s Pioneer mixpulty je zase možné spusti přehrávání tracku pouhým vytažením faderu.

Docela by mě zajímala odolnost přístroje k jiným než stabilním domacím podmínkám. Vzhledem k tomu, že se jedná o digitální zařízení, bych to asi neviděl nějk slavně. Taktéž zvýšená prašnost bude asi veký problém. Tady nejspíš jednoznačně vítězí gramofony. Když to ale vezmu kolem a kolem, jen těžko momentálně hledám nějaký důvod, proč mít doma dále gramofony. Ano, vinyl má styl a kouzlo a i sílu analogového zvuku (frajeři, co vlastním uchem rozliší 320 kbps kompresi mp3 od plného wavu a? mi napíší na mail:), ale jinak podle mě vše začíná hrát do karet tomuto přehrávači, případně jinému digitálnímu ovládání. Ostatně ne nadarmo sám Pioneer označuje dva kousky z nejvyšší řady CDJ za digitální gramofony.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz