Nová hračka: HTC Vox

Díky objevenému zájemci o moje MDA Vario (ať slouží, Hebe!) jsem si pořídil nový mobilní strojček a to  HTC Vox. Jedná se o smartphone osazený novou verzí Windows Mobile  s číslem 6 a označením Standard, což znamená absenci dotykového displeje. Stejně jako Vario  má i Vox výsuvnou HW QWERTY klávesnici, ale zachovává si rozměry spíše klasických mobilů. Větší je oproti tomu váha (140 g dle testů na webu, manuál uvádí pouze 120g), což je při delším držení v jedné ruce poněkud poznat.

Zařízení pohání dnes už relativně překonaný procesor OMAP na frekvenci 201 MHz (papírový údaj, v nastavení se ukazuje hodnota 186 MHz), který bývá často kritizován pro svou pomalost v určitých aplikacích. Nicméně v případě potřeby se dá jednoduše taktovou utilitou třetí strany, u mě stabilně na 256 MHz, dle výpovědí na webu až na 276 MHz, což je opravdu úctyhodný výkon. Ale už i při továrně nastavené frekvenci telefon při delší práci slušně topí do dlaně.

Pamě? zařízení je taktéž standardem, 64 MB RAM, 128 MB ROM, po spuštění zůstává programům na běh cca 20 MB, takže návštěva Task manageru je velmi častá. Windows Mobile totiž i v šesté verzi programy nativně nauzavírají, ale pouze minimalizují. Sice se tím dosahuje rychlejšího opětovného spuštění, ale za cenu postupného zahlcení paměti a ve finále výrazného zpomalení reakcí zařízení. Na ostatní data je nejlepší pořídit kartu ve formátu microSD (2 GB pod 700,- CZK).

HW výsuvná klávesnice obsahuje díky menší velikosti pouze tři řady kláves, psaní je stále relativně komfortní, ale pokud nemáte zlodějské prsty jako jako já, může to být i docela problém.

Součástí dodané SW jsou i mobilní verze prohlížečů dokumentů pro Word, Excel, PowerPoint a pdf soubory. Nechybí ani emulátor Javy nebo MSN Messenger. Pro svoje potřeby jsem nainstaloval ICQ klient Prelude, Mobipocket Reader, Operu Mini ve verzi 3.1 a zakoupil jsem za pouhých 17 USD aplikaci Facade, která se stárá o export úkolů a zápisů z kalendáře na hlavní obrazovku zařízení.

O komunikaci s okolím se postará buď Bluetooth, wi-fi anebo datové přenosy s podporou EDGE. Fo?ák v mobilu mi nikdy k srdci nepřirostl, ale snímky z 2 MPix fotoaparátu ve Voxu vypadají poměrně použitelně.

Osobní zkušenosti s delším používáním zařízení dodám až později, po pár dnech je na soudy brzo. Každopádně Vox se zdá být velice sympatickým zařízením, které nabízí poměrně dost funkcí a přitom zachovává velikost bežného mobilního telefonu.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz