NFC – pokus č.1

O NFC jste nejspíš slyšeli. Technologie Near Field Communication má podle svého názvu sloužit k  k bezdrátové komunikaci mezi elektronickými zařízeními na krátkou vzdálenost. Pro laiky něco jako Bluetooth, který dle mého názoru velkého využití nenašel zvláště díky nutné párování zařízení. NFC by mělo být jednodušší a chystá se na masové rozšíření. Možná jste právě dostali novou platební kartu, která už NFC podporuje, například v prodejnách Albert nebo Lídl už NFC terminály mají.

NFCOPEN1000Já jsem svoji novou kartu ještě nezkoušel. Chtěl jsem ale NFC otestovat na tabletu. Bratr na návštěvě u rodičů udělal nějaké foto a chtěl mi je nasdílet. Díky špatnému signálu nemohl foto sdílet online (mailem, G+),  tak jsme se rozhodli zkusit NFC. On má Samsung SIII, já Nexus 7.

Jak to probíhá  v praxi? Obě zařízení musíte přiložit zády k sobě. Abyste viděli, co je na displeji, musíte to udělat ve výšce očí, úvodní poloha je tedy pro oba účastníky dost romantická. Bratr měl na displeji foto, záda našich strojů se dotkla, NFC cinklo a … můj Nexus se místo stažení fotky přesměroval do Google Play. Ani po deseti pokusech jsme fotku nezvládli poslat. Nastavení jsme prověřili, výsledek negativní. Takže tolik k první zkušenosti s NFC.

Jiný zážitek mám s NFC zprostředkovaně. Byl u mě kamarád, platební kartu už taky má a nefunguje. Prodavačky ho stále nutí, aby ji použil a prostě nefunguje. Tak nevím, jestli to NFC nebude mít těžké.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

4 komentáře
 1. Kluci od Applu ví proč to zatím nedávají do iphonů

  • U karet mi to funguje bez problémů, teď jsme to zas zkoušel s bráchou v kombinaci S3 a Nexus 4 a výsledek byl stejnej, tedy žádnej:)

   Apple to přidá do telefonu, až zjistí, jak by na tom vydělal.

 2. Reply
  Michal Kleiner 3.2.2014 at 0.51

  Platebni karty na NZ v pohode. Mistni “bus karta” (Snapper) je taky NFC (provedeni karta/privesek) a vse v pohode.
  Existuje tady i aplikace pro Android telefony s NFC, kterou se da “bus karta” nahradit. Je zajimave platit za mhd telefonem 😉

  • NFC už mám taky na platební kartě a tam je to OK. Zrovna v pátek jsme zkoušeli přes NFC přenést data z Nexus 4 do Nexus 5, to šlo bez problémů, stejně jako načtení webové stránky z NFC štítku.

  Leave a reply

  GeekLife.cz