NAS Synology DS112j – stručná recenze

Po dlouhém zvažování jsem se rozhodl pořídit domů NAS server. Máme už hodně zařízení, mezi nimiž cirkulují data, že nějaký centrální bod byl už potřeba. Po menším zkoumání moje volba padla na NAS Synology DS112j. Proč právě tento model?

Proč Synology

Značka Synology je respektovaným leaderem mezi výrobci datových úložišť na síti a tento model, byť pouze s pozicí na jeden disk, byl v rozumné cenové hladině. Vybavuji domácí síť, nikoliv firmu.  Dovnitř jsem pořídil Western Digital RE4 500GB s 64MB cache, a i když číslo revize nebylo mezi ověřenými disky, funguje bez problémů.

Aplikace a podpora

Důležitá pro mě byla i podpora pro operační systém Android. Synology dále nabízí 46 aplikací, které můžete snadno nainstalovat a provozovat na domácí síti, ale i s přístupem z internetu, pokud máte pevnou IP adresu. Najdete zde namátkou aplikaci pro správu IP kamer, CRM systémy jako vTiger nebo SugarCRM, diskusní forum phpBB, publikační systémy WordPress, Joomla a různé mediální systémy pro přehrávání audio či video souborů přímo z úložiště.

NAS synology ds112j

Instalace

Samotná instalace HW je poměrně jednoduchá. Odklopit víko, namontovat disk, dát víko zpět a použít šroubky zvládne průměrný muž bez problémů. První zádrhel nastal i instalací. Instalátor se dožadoval souboru s operačním systémem, na přiloženém médiu soubor nebyl. Naštěstí je podpora Synology příkladná a ke stažení DSM pro DS112j se lze proklikat.

Přehled Android aplikací pro Synology

Závěr

Myslím, že běžný uživatel bude mít nejvíce problémů s nastavením sítě a napojením na další domácí zařízení. Nastavit veškeré parametry chvíli zabere a najít příslušné podklady online je nutné. Výrobce má naštěstí opravdu skvělou podporu, takže jediné, co budete potřebovat, je čas a trpělivost, než si NAS odladíte k obrazu svému. Například návod na propojení DS112j s televizory podporujícími DLNA je špičkově provedený.

Synology DS112j lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

Komentujte jako první!

      Leave a reply

      GeekLife.cz