Jakou technologii tisku zvolit, pokud kupujete tiskárnu?

Na českém trhu je aktuálně k dispozici cca 10 000 druhů tiskáren různých značek, velikostí a schopností. Co se týká samotných technologií pro tisk, existují v zásadě dvě, které nyní převažují.

Inkoustový tisk

Inkoustové tiskárny se na trhu objevily jako výsledek snahy nahradit tehdy již nevyhovující jehličkové tiskárny. Zhruba od počátky 90 let se díky snížení nákladů a vyřešení technických problémů prosadily I na masovém trhu.

Existují celkem tři různé druhy inkoustových tiskáren:

 • Termální
 • Piezoelektrické
 • Voskové

K nim patří dva různé druhy inkousku:

 • Homogenní
 • Pigmentový

Hlavní výhodou inkoustového tisku jsou nízké pořizovací náklady, vysoká kvalita tisku fotografií, meněší spotřeba energie a nižší úroveň hluku. Všechny tyto výhody jsou pak v protiváze vysokým provozním nákladům způsobeným častým doplňováním inkoustů do tiskáren.

Laserový tisk

Historie laserového tisku začíná v roce 1971 ve společnosti Xerox. V současnosti jsou laserové tiskárny řešením, které zákazníci vybírají pro velké tiskové objemy, kdy laserové řešení šetří čas díky velké rychlosti tisku a odpadajícím problémům se zasychající tiskovou cestou. Nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady a samozřejmě I vyšší odběry elektrické energie.

Co tedy vybrat?

Inkoustové řešení je vhodné tam, kde se nepočítá s častým využitím zařízení a není velký tlak na rychlost tisku. Typicky tak inkoustové tiskárny pořizují spíše domácnosti a menší firmy. S laserovými tiskárnami se častěji setkáte ve firmách s mnoha uživateli, ale I I menších společnostech, které musejí tisknout mnoho dokumentů pro úspěšný chod svého byznysu. Pokud si nejste jistí, může si nechat poradit od odborníků například z webu TisknuLevne.cz.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

7 komentářů
 1. Pro domácnost jedině inkoust. Mám taky jednu doma a protože netisknu moc často a převážně jen černou, tak jsem naprosto spokojený,

 2. Souhlasím, doma mám taky inkoustovou, ale i do malé firmy mohu nějakou slušnější inkoustovku doporučit. Kvalita tisku je pak srovnatelná i s laserovými tiskárnami.

 3. Ja by som skor bral laserove..sice je drahsia ,ale pokial vela tlacite, vrati sa to casom..

 4. Řekl bych, že je to podle toho jak tisknete když tisknete hodně tak laserovou tiskárnu. Já osobně mám Brother a jsem spokojen.

 5. Studium na vysoké školy zvýšilo mé nároky na tisk v obrovské míře. Přešla jsem na laser a naprostá spokojenost 🙂

 6. Laser pro velký objem, inkoust pro lepší kvalitu. Tedy i laser může být kvalitní, ale pro tisk fotografií už ne cenově dostupný.

 7. Též mohu doporučit laser, pokud se tiskne větší množství papírů. Inkoust je fajn (kvalitní tisk), ale sakra drahý.

  Leave a reply

  GeekLife.cz