Instax SHARE SP-1 – recenze přenosné tiskárny od Fujifilm

Přenosnou bateriovou tiskárnu s názvem Instax Share SP1 ukazoval David Lechner z Fotoeshop.cz na Facebooku a mě napadlo se ho zeptat, jestli by mi ji na zkoušku půjčil.

Instax Share SP1 oficiální logo

Balení a aplikace

Tiskárna je opravdu prcek a ukrývá se hráškově zelené krabici. Mimo ní v balení najdete kazetu s Fujifilm Instax Mini pro 10 fotografií a sadu manuálů. Zařízení funguje na baterie, pokud jste na cestách, doma ji můžete napájet kabelem. Tady je Fujifilm poněkud vychcaný a napájecí kabel si musíte koupit samostatně. Na dvě lithiové baterie CR2/DL CR2 by tiskárna měla zvládnout 100 fotografií. K tisku fotografií budete pak potřebovat ještě smartphone, k němuž si stáhnete aplikaci zdarma (pro Android a iOS), majitelé minoritních operačních systémů mají smůlu.

První fotka z Instax Share SP1 od Fuji

První fotka z Instax Share SP1 od Fuji.

Technické informace

Ještě se zdržím u technických specifikací. Rozměr výsledných obrázků je 62mm x 46mm. Jsou tedy dost malé a výsledek je tak vhodný třeba do peněženky, na ledničku nebo na nějakou nástěnku. Dobře by mohly vypadat i koláže z mnoha snímků. Tiskové rozlišení je 254 dpi a podporovány jsou pouze obrázky ve formátu JPG. Rozměry tiskárny jsou 101,6mm x 42mm x 122,5mm, je tedy dostatečně kompaktní, aby vám nezabírala místo. Film by při cestování neměl procházet rentgenovými rámy, nevím tedy, jak by se dala tiskárna přepravovat na dovolenou třeba letecky. Tisknout holt musíte doma.

Jak to funguje?

Po stažení aplikace zdarma se stačí k tiskárně připojit přes wifi. Můj Nexus 4 se připojil automaticky, ale u iPhone 4S jsme museli vybrat síť ručně. Tiskárna totiž vytváří, pokud jsem to dobře pochopil, vlastní bezdrátovou síť. Přístup si můžete, ale také nemusíte zaheslovat. V aplikaci si poté vybíráte fotky buď se zařízení, nebo přes ni můžete rovnou fotit, či po schválení přístupů vyberete z fotek na Facebooku nebo Instagramu.

Instax Share SP1 ukázka šablon

Instax Share SP1 – ukázka šablon.

Fotku před tiskem můžete ještě editovat. K dispozici jsou 4 filtry, které jsou opravdu základní a pokud chcete jít touto cestou, raději si fotku upravte v nějaké pokročilejší aplikaci předem. Dále můžete fotku zvětšit či zmenšit a otáčet. Poslední možností je pak nasazení definovaných šablon, které k fotce přidají text nebo různé doplňkové informace vytažení z Facebooku či Instagramu. Z vlastních dojmů doporučuji vyhnout se doplňování textu, většina šablon je dost infantilní, případně jsem už moc starý. Doplňkové informace navíc zabírají místo samotné fotce, která je pak příslušně zmenšena.

Jakmile máte fotku vybranou (a upravenou) odešlete ji do tiskárny. Ta začne bzučet a zhruba do minuty z ní vyleze snímek. Ještě ale musíte počkat, než se na filmu obrázek objeví. Nejsem technik, jak to funguje by popsal lépe někdo jiný, prostě to vypadá jako u Polaroidu. S fotkou se doporučuje přes ustálením netřepat, výsledek pak ani nijak neořezávat či stříhat. Víc vám napoví obrázky  v článku

Výsledek

Vzhledem k velikosti fotek a kvalitě není Instax Share určitě použitelný jako hlavní zařízení pro archivaci fotek v papírové podobě. Využití najde spíše doplňkově, jak jsem už zmiňoval, pro tvorbu koláží, oživení ledniček nebo zaplnění peněženky fotkami blízkých. Dobrým zpestřením může být na kulturních akcích nebo parties. Nevím, jaké jsou aktuálně ceny tisku fotografií z digitálních zařízení, jedna fotka z Instaxu vyjde na cca 24 korun, pokud nebudete počítat náklady na pořízení tiskárny, které se nyní pohybují okolo 4500 Kč s DPH. Instax je pak spíše zábavnou hračkou, než seriózním nástrojem. Zda je to dobře, neb špatně, to už je na vás. Milovníci filtrů a lo-fi by ji mohli určitě ocenit.

Elektronické hračky, technika a počítače mě vždycky zajímaly. Jako většina pánů jsem ani já z této záliby nevyrostl a ve volném čase píšu Geek Life. Odebírejte RSS kanál Geek Life.

3 komentáře
  1. Přijde mi, že ta cena to naprosto zabíjí. A to jak cena fotky tak cena tiskárny. Přitom taková blbost co? 😉 Podle toho jak jsi to popsal je to prostě polaroidová tiskárna doplněná jen o wifi čip a digitální převodník co převede JPG na analog a vytiskne. Jen přemýšlím o co je to lepší než normální Polaroid, na kterém jeho obdivovatelé mají rádi, že je fotka jedinečná a nereprodukovatelná (což tady je v neomezeném množství). A za tuhle cenu se případně dá tisknout A4. Takže kromě hodně extrémních využití, typu vyfotím se při cestování po světě všude se svou fotko a podobnými blbostmi, mě přijde mnohem praktičtější buď vzít s sebou do auta lehkou inkoustovku, co projde i na letišti, vytiskne v lepším DPI a za lepší nebo stejné peníze v lepší kvalitě. Nebo prostě zajít s mobilem/SDKartou do nejbližšího copycentra a nechat si obrázek vyjet z jejich tiskárny, nebo ve fotolabu, podobné blbiny snad umí taky na počkání a bude to na fotopapíře. Nedá se to za pár dolarů koupit v číně, nebo něco podobného? Pak by to jako hračka na blbiny dávalo spíš smysl i při té ceně za 1 fotku.

  2. Mazéc, asi si tu tiskárnu koupím..
    Papíry do tiskárny už nebudou třeba..

    Leave a reply

    GeekLife.cz