Flic Smart Button – ovládejte chytrou domácnost tlačítky

Počet chytrých zařízení pro domácnosti neustále narůstá. A i chytrá zařízení musí někdo ovládat. Většinou pomocí mobilu, ve kterém máme staženy odpovídající aplikace. Tohle však jednak bere čas a jednak je to někdy i dost nepohodlné, resp. mohlo by to být pohodlnější. Právě této skutečnosti si všiml i výrobce tlačítka Flic Smart Button a nabídl nám alternativu k aplikacím v mobilu.

Tlačítko Flic naprogramujete, co má udělat, když na něj kliknete. A na jeden váš klik ono zařídí povely třeba pro deset aplikací deseti vašich chytrých domácích zařízení. Připomíná slavný Dash Button do Amazonu, ale neomzuje se jen na něj.

Nakolik je tato věcička užitečná a jestli má smysl ji pořizovat, to jsou otázky, které jsme si před recenzí také pokládali.

Co v recenzi najdete?

Balení

Balení tlačítka Flic Smart Button je velmi elegantní. Pokud si jej objednáte, dostanete čtvercovou krabičku v barvě odpovídající vaší objednávce – tlačítko Flic Smart Button totiž můžete mít v barvě bílé, černé, tyrkysové, žluté a světle zelené.

Uvnitř balení najdete jak samotné tlačítko, tak kulatou baterii ve tvaru mince. Ale i sponu pro připevnění tlačítka na oblečení, případně na kabelku, batoh nebo jiné zavazadlo.

zpět do menu článku ↑

Design a konstrukce

Tlačítko je kulaté, o rozměrech 2,8 cm v průměru, zatímco na výšku měří 0,7 cm. Takže opravdu drobné zařízení, které nebude nikde překážet. Povrch je silikonový a velmi příjemný na dotyk.

Navíc můžete tlačítko kamkoliv přilepit. Je totiž vybaveno samolepkou, kterou lze opakovaně používat. Takže tlačítko umístit je tam, kam zrovna potřebujete a rozhodně se neztratí mezi ostatními drobnými předměty v domácnosti (kdo má děti, jistě ví, o čem mluvíme).

Tlačítku můžete kdykoliv sundat a znovu přilepit. Pokud by se stalo, že by se povrch samolepky ušpinil a už by nelepil, není nic jednoduššího, než vlhkým hadříkem samolepku otřít a bude znovu plně funkční.  Jak jsme zmínili, tlačítko můžete nosit kamkoliv s sebou připevněné na oblečení či na kabelce, batohu.

Proč ho nosit sebou? Protože jednak je schopné například sdílet vaši polohu, jednak s ním můžete ovládat chytrá zařízení nejen doma ale i třeba ve vaší kanceláři. Tlačítek si totiž můžete koupit a do telefonu nainstalovat, kolik chcete. Nemusíte se bát venkovních podmínek. Tlačítko je odolné jak proti dešti, tak proti prachu.

zpět do menu článku ↑

Výkon a výdrž

Tlačítko Flic Smart Button je vybaveno baterií ve tvaru mince. Baterie má velmi dlouhou výdrž – až 18 měsíců. Přitom je jednoduché se k ní dostat. Stačí pootočit spodní částí tlačítka, čímž sundáte jeho základnu a baterii můžete vyjmout.

Tlačítko je vybaveno technologií Bluetooth, která má dosah až 50 metrů a s její pomocí také komunikuje s chytrým telefonem.  Také ať necháte telefon kdekoliv v bytě, můžete si být jistí, že Flic Smart Button se s ním úspěšně zkontaktuje.

zpět do menu článku ↑

Ovládání

Flic Smart Button je kompatibilní s iOS(8.0 nebo vyšší) i Android(4.4 nebo vyšší). Je bavrženo prvotně pro Androidy, proto i jeho využitelnost je zatím i pro Androidy vyšší, ovládání je přesnější a v aplikaci přehlednější.

Flic Smart Button ovládáte tak, že naprogramujete jednu až tři možnosti. Jaké možnosti? Jeden klik na tlačítko, dvojklik a také klik s následným podržením (resp. dlouhý klik). Programujete samozřejmě pomocí aplikace v mobilu či jiném chytrém zařízení. A jak?

Vlastně jen k jednotlivým možnostem klikání přiřadíte příkazy, co má Flic Smart Button ve vašich aplikacích, kterými ovládáte další chytrá zařízení, udělat. A nastavit můžete mnoho po sobě jsoucích příkazů k jedné možnosti kliknutí. Logika jde v systému IFTTT (If This Then That). A dokonce si do vaší Flic aplikace můžete stáhnout i předprogramované sekvence z webovek IFTTT.

Abychom byli konkrétnější, tak se podívejme například na večer v chytré domácnosti. Jdete spát, takže zhasínáte chytrá světla, vypínáte hudbu, měníte teplotu topení či klimatizace, možná zapínáte jinou hudbu, u které rádi usínáte, nastavujete si budíka atd. atd.

Ano, toto lze naprogramovat předem na určitou dobu. Ale chcete být stroje a chodit spát denně ve stejný čas? Pravděpodobně ne, takže vždy před spaním pomocí mobilu odťukáváte příkazy v jednotlivých aplikacích.

S Flic Smart Button vám na to bude stačit jeden klik. Naprogramujete si ho totiž tak, že když kliknete jednou, nastaví se noční chod domácnosti – tedy Flic ve vašich aplikacích sám „nakliká“ to, co jsme popsali o odstavec výše.

 

Na dvojklik a na dlouhé zmáčknutí naprogramujete zase jiné sekvence. Například odchod z domu, kdy se vše vypne a také se upraví teplota v domě. A třetí možností může být příchod do práce. Anebo něco zcela jiného, fantazie není v tomto případě nijak omezena. Počet po sobě jdoucích operací na jeden příkaz (jeden druh kliknutí) totiž není omezen.

My si jen musíme zapamatovat, co máme pod kterým příkazem a ve kterém Flic tlačítku naprogramováno. Trochu výzva, že?

Nicméně, je potřeba zmínit, že je složitější naučit se dvojklik tak, aby jej Flic za dvojklik považoval. Mnoho uživatelů s tím docela bojovalo a bojuje. A také, jednoduchý klik musí být velmi krátký. Jinak bude vyhodnocen jako dlouhé zmáčknutí. Z počátku je to trošku sázka do loterie, ale časem se klikání snad poddá.

V případě iOS je ovládání a přehled o naprogramovaných aplikacích trošku horší, ale u Flic Smart Buttonje vidět vývoj vpřed v podstatě každý měsíc.

Ještě stojí za to zmínit, že Flic Smart Button je super vychytávka pro seniory. Pokud totiž na dlouhé zmáčknutí naprogramujete volání o pomoc a babičku či dědu naučíte, že mají mít Flic stále u sebe, můžete si být jistí, že i když upadnou nebo se jim náhle udělá nevolno, pomoci se dovolají. Jedno dlouhé kliknutí totiž zvládne každý.

zpět do menu článku ↑

Video

zpět do menu článku ↑

Hodnocení

Kup na Alza.cz Vyber na Heuréce Kup na Patro.cz

7.5 Total Score
Chytré kliknutí v chytré domácnosti

Jednoduché a snadno použitelné udělátko do opravdu chytrých domácností, kde jste doposud trávili dlouhé minuty přepínáním chytré elektroniky pomocí mobilu. Tlačítkem Flic to bude na jedno, dvě či jedno dlouhé kliknutí. Tlačítko si naprogramujete na několik (i mnoho) po sobě jdoucích úkonů a vše bude vyřešeno během vteřiny. Navíc tlačítko kamkoliv opakovaně přilepíte nebo vezmete s sebou na oblečení či na tašce. Když si budete přát, zahájí hovor s přáteli, sdělí vaši polohu nebo zalarmuje pomoc. Ovšem klikání z počátku nebude jednoduché, je nutno získat grif. Podívejte se na ceny Flic Smart Button na Heuréce nebo na Alze

PRO
 • zjednodušení ovládání chytrých zařízení v domácnosti i v kanceláři
 • velký dosah BlueTooth – až 50 m
 • jednoduchá programovatelnost
 • univerzální design
 • vysoká odolnost vodě i prachu
PROTI
 • problémy s dvojklikem
 • ještě nedořešené prostředí v iOS

Chytrá elektronika mě baví, fascinuje a stále nechává napjatou, co nového zase dokáže. Můj zájem o smart technologie podnítil Zdeněk, se kterým v téhle branži spolupracuju od roku 2017. Pozornost věnuju i chytrým hodinkám, které testuju. Najdete je na webu Nejchytřejšíhodinky.cz.

Komentujte jako první!

   Leave a reply

   GeekLife.cz