Boox Palma 2: první dojmy

Čtečka e-knih s eink displejem, Androidem a ve tvaru mobilu? Palma 2 je nástupce průkopnického modelu z loňského roku a tady jsou moje rychlé dojmy, než bude čas na pořádnou recenzi.

Jak jsem k Boox Palma 2 došel? Už skoro 20 let čtu převážně eknihy. Napřed na Symbianu, pak Androidu a Kindle. Po náhradě za Kindle Paperwhite jsem se začal ohlížet v momentě, kdy jsem zjistil, že eknihy jdou půjčovat v knihovně. To jde pouze v aplikaci PalmKnihy.

A tak začalo hledání čtečky, která má eink displej a Android jako operační systém. Přitom jsem narazil na Boox a byl jsem okouzlený, jako ostatně většina recenzentů.

Čtečka je velmi lehká, taky je celá plastová. Na čtení v ruce na dlouhou dobu ideální. Provedení je kvalitní, povrch zad imituje nějaký přírodní materiál a je mírně zvlněný. Displej je zarovnaný s tělem a nechrání ho tedy žádný okraj. Koupit si můžete obal, zavírací pouzdro nebo jen tvrzené sklo.

Displej je docela srovnatelný s Kindle Paperwhite. Čte se dobře, jas jde nastavit na mnoha úrovních. Boox má správu displeje dost vychytanou. Můžete jej nastavit centrálně, ale taky zvlášť v každé aplikaci. Jen automatický regulace jasu mi přijde trošku slabší.

Displej má vlastní bohaté nastavení. Od jasu až po kvalitu obrazu, intenzitu obou barev a frekvenci plného obnovení. Vše jde nastavit centrálně nebo pro každou jednotlivou aplikaci.

Jak se Palma 2 ovládá. Díky tělu mobilu má na pravé straně dvě tlačítka pro hlasitost a vypínací tlačítko, v němž je čtečka otisku. Na levné straně je další tlačítko, na které se můžete nastavit vlastní akce. Ale i tlačítka hlasitosti jdou nastavit. A to opět jako pro celou čtečku, tak pro jednotlivé aplikace. Boox nad tím opravdu přemýšleli!

A výdrž? Palma 2 může běžet ve dvou režimech. Ve sleep mode běží celý operační systém na pozadí. Výhodou je, že po odemčení vše běží hned. V takovém nastavení mi čtečka vydržela devět dnů a četl jsem každý den určit víc, než hodinu.

Druhý režim čtečku při použití vypínacího tlačítka úplně vypne. Spuštění pak trvá cca 30 vteřin. Výdrž je ale výrazně jinde! Aktuálně má moje Palma 2 75% nabité baterie a plné nabití 3. ledna. Běží tedy osmý den a čtu cca 30 minut denně.

Operační systém u Palma 2 je Android 13. Díky němu strčí Palma do kapsy i Kindle, kde jste uzavření ve světě Amazonu. Verze 13 byla také důvod, proč jsem nekoupil předchozí model.

Ten totiž pohání verze 11 a pro ni už Google nevydá bezpečnostní záplaty. Novější model má mít i rychlejší procesor a navíc má selfie kamerku. Nevím, k čemu tam je. Přední foťák lze využít třeba na skenování dokumentů.

Díky Androidu ve čtečce můžete mít libovolné aplikace z Google Play. Ke čtení tak můžete třeba poslouchat Spotify. Nebo nahodit oblíbenou aplikaci na sledování přečtených knih.

Není vše ale sluncem zalité. Nedostatků pár je a tady jsou. Systém samotný neumí dark mode alias noční režim. Jednotlivé aplikace ano, je to rušivé, když přepínat v noci mezi aplikacemi a systém samotný svítí jak na lesy.

Displej není úplně matný, bez podsvícení za dne při špatném úhlu vrací odlesky. Při refreshi vykreslení vždy problikne světlý režim, i když máte v aplikaci tmavý, je to dost rušivé a zasloužilo by si opravu.

A to je vše. Na podrobnou recenzi Boox Palma 2 si musíte ještě chvíli počkat. Máte ke čtečce nějaké dotazy? Rád odpovím!

Více na téma ➡️

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo