Řešil jsem na začátku roku výběr tiskárny, která měla sloužit v kanceláři a zároveň pro domácnost. Podle čeho jsem vybíral a jak jsem spokojený, to popíši v tomto článku.
Požadované parametry
Prvním kritériem bylo použití více uživateli, kteří ale nesdílí stejnou místnost. K tomu jsem si, jako fanda technologií od Google, přál i možnost tisku z cloudu. Tím bylo dáno že nová tiskárna musí být bezdrátová a výběr se zúžil.
Rozhodně jsem si přál multifunkční řešení. Fax je podle mě prakticky mrtvá záležitost, alespoň v oboru, kterému se věnuji. Nicméně skenování je potřeba čím dál častěji, například sbírka starých fotografií by si digitalizaci zasloužila, občas nějaká ta papírová smlouva nebo faktura převod potřebuje. Druhá podmínka tedy byla definována.
Zásadní pro výši nákladů je volba mezi laserovou a inkoustovou tiskárnou. Rozdíly jsou jasné. Buď zaplatíte víc peněz při nákupu a poté máte levnější tisk laserem, nebo ušetříte za vstupní hardware a pak platíte za tonery. Důležité je vědět, jak často a co budete tisknout. Protože jsem nepředpokládal velký objem tisku, zůstal jsem u inkoustové verze.
Dál jsem chtěl snadnou obsluhu s přehledným nastavením. Pod tím si představují nějaký panel se zobrazováním informací.
Zbývaly drobnosti. Nechci zapínat počítač, když potřebuji něco naskenovat. Takže nový kus musel umět skenovat na paměťové médium, ať už USB, nebo paměťové karty. A poslední požadavek byl oboustranný tisk.
Jaký je vítěz?
Vítězem selekce podle těchto parametrů se stala v titulku uvedená Canon PIXMA MX895. Jedná si sice o poněkud větší kousek s rozměry 47 x 50x 20 centimetrů a vahou 12 kilogramů, ale místo pro ni bylo nachystané, i když jsem původně počítal s menším modelem. Leský povrch je sice efektní, ale jen do chvíle, kdy na něj napadá prach. Mám ho jako měrku, že by kancelář potřebovala úklid:)
Skenování dokumentů nabízí velmi pěkné rozlišení 2400×4800 dpi. Zatím jsem nevyužil skenování na skleněné desce, vše hrnu přes horní podavač.
Dobře je řešený přístup k inkoustům. Horní část tiskárny je totiž vybavena systémem pomalého zavírání, pokud ji tedy otevřete, nemusíte se bát, že se vám samovolně zavře a rozbije. Inkoustů je celkem 5 v samostatných nádobách a při mé úrovni tisku – cca 10 barevných stran a cca 100 černobílých – mi po šesti měsících pomalu dochází modrá barva. V ceníku nejlevnějšího obchodu, co jsem našel – TisknuLevne.cz – stojí originální cartridge pro Canon od 300,- výše, neznačkové pak krásných 162,- za kus.
Zatím mě zlobí spárování s počítačem. Směrem z PC do tiskárny vše šlape, jak má, ale obráceně se mi zatím vůbec nedaří. Pro nedostatek času a malou frekvenci skenování jsem se to ale rozhodl zatím neřešit. U inkoustových tiskáren běžné automatické čistění trysek po spuštění mi nevadí, tu chvíli klidně počkám.
S aktuální cenou mírně pod 4 000,- Kč je PIXMA MX895 rozhodně povedeným zařízením a pokud máte podobné požadavky, jako já, můžu vám její koupi doporučit.