Stabilizace obrazu s Niceboy Gyro a kamerou VEGA 4K

Dnes se podíváme na zoubek jednomu z nejlevnějších gimbalů pro sportovní kamerky na trhu. Jde o zařízení Niceboy GYRO, které se v České republice neprodává příliš dlouho. A jako bonus zde najdete také zmínku o sportovní kameře VEGA 4K.

První dojem

První dojem dělá balení a to se firmě Niceboy povedlo. V černé krabici z tvrdého papíru najdete kromě stabilizátoru také nabíječku a ne jednu, ale hned dvě sady baterií. Za to si výrobce zaslouží pochvalu. Zatímco točíte, můžete druhou sadu dobíjet. Už na první pohled potěší i kovová rukojeť gimbalu, která se drží opravdu dobře a na jejíž spodním konci je stativový závit.

K čemu stabilizovat?

Než se ale pustíme do natáčení, nejprve si řekněme, proč se vůbec stabilizací zabývat. Jednak samozřejmě takové video na člověka lépe působí (na velkých projekčních plochách může třesoucí se obraz působit citlivým lidem až nevolnost). Především ale v době digitální komprimace vylepší celkový obraz. Jak? Každé video má takzvaný datový tok, číslo, které značí, kolik dat musí každou sekundu zpracovat zařízení, které ho přehrává (internetová linka, grafická karta). Udává se v MB/s a i proto potřebujete pro natáčení 4K videa paměťové karty, které umí zapsat až 90 MB/s (zatímco sestříhaná a zkomprimovaná 4K videa na internetu si běžně vezmou už jen něco kolem 10 MB/s).

NICEBOY™ GYRO 3-osý stabilizátor pro akční kamery

NICEBOY™ GYRO 3-osý stabilizátor pro akční kamery

Je také dobré si připomenout, jak se vlastně většina videí do souboru ukládá. Vše se odvíjí od takzvaných klíčových snímků. Ty jsou ve videu uloženy jako obrázek ve formátu JPEG. Další snímek je ovšem v souboru již uložen jen jako změny oproti snímku klíčovému. Pokud máte obraz třesoucí se, logicky zde dochází k více změnám a aby se video vlezlo do daného datového toku, musí více komprimovat, což je potom znát na kvalitě obrazu (ve skutečnosti je to o dost složitější, do hry vstupují také předpovědi pohybu objektů a více si o tom můžete přečíst třeba v článku o kodeku H.265.

Natáčení s gimbalem

Gyro jsem měl zapůjčené na dva týdny a vzal jsem ho na několik akcí. Manuál přístroje je bohužel docela strohý a tak jsem šel cestou pokusů a omylů. První zjištění je ostatně i v manuálu.

Kameru nesmíte nechat v gimbalu volně. Pokud není pevně přichycena, dochází k jakési zpětné vazbě a celý gimbal vám náhodným vibrováním naznačí, že něco není ok. Kamera by měla být v gyroskopu ideálně co nejlépe vyvážena, aby se motorky stabilizátoru nemusely příliš namáhat a nevybíjely tak baterie víc, než je nutné.

Druhou věcí, která mi vrtala až do vrácení přístroje hlavou, byl microUSB konektor v držáku kamery. Zatímco o spodním microUSB v rukojeti vím, že slouží k aktualizaci firmware, o tom druhém konektoru se mohu pouze domnívat, že vzhledem k umístění jde o nějaký druh  propojení s kamerou. Asi na externí mikrofon. V manuálu o něm bohužel není ani čárka.

Manuál se ani nezmiňuje o tom, jak zařízení převážet (dražší stabilizační zařízení mívají pouzdra nebo zámky na jednotlivých motorech pro převoz), vozil jsem ho v oddělené kapse batohu. Při jednom takovém převozu začalo být zařízení o něco hlučnější než dosud. A vrzání motorku bylo slyšet i ve videu. A od té doby se motorek stabilizátoru jednou za čas pohyboval  pár sekund sekaně. Mohl tím ale taky naznačovat blížící se konec baterie nebo špatně vyváženou a upevněnou kameru, nevím.

Na svém těle má stabilizátor pouze dvě tlačítka. Jedno slouží k zapnutí a druhé podsvícené k volbě režimu. V první režimu se snaží stabilizátor vyrovnávat pohyby a natáčení doleva a doprava kolem svislé osy rukojeti. Při druhém režimu se “uzamkne” směr kam kamera míří a vy s ním pak můžete volně pohybovat. V třetím režimu jde nastavit a uzamknout náklon kamery nahoru a dolů.

V jakém režimu se Gyro nachází, se dozvíte podle toho, kolikrát problikne LED pod nastavovacím tlačítkem. Nemusíte mít strach, při zaclonění tlačítka druhou rukou, to zjistíte i na ostrém slunci. No a pokud vás zajímá kvalita výstupu, určitě si pusťte sestřih videí.

O gimbalu se dá říct, že s trochou cviku výrazně vylepšuje stabilitu kamery a tím docela zásadně i kvalitu záznamu, jak můžete vidět ve videu. Pokud jste si pořídili některou z dražších kamer typu Go Pro Hero 4 Silver, pak vám investice do gimbalu nemusí připadat zas tak velká. I když je aktuálně asi nejlevnější možností na trhu, jeho cena může při zakoupení levnější akční kamery převýšit její cenu i více než dvakrát. A co se týká kvality a míry stabilizace, tak ji rozhodně na videu poznáte, ale dražší stabilizátory na trhu mají referenční videa ještě o dost víc stabilizovanější (o kvalitě stability videa z DJi Osmo X3 v ceně 17 tisíc si nechte zdát).

Sportovní kamera VEGA 4K

Spolu s gimbalem jsem od firmy Kamerov dostal k testu i kameru VEGA 4K, tu jsem ale již krátce po odzkoušení nahradil kamerou GoPro HERO 4 Silver. Hlavním důvodem byl fakt, že VEGA má na rozdíl od GoPro pouze jednu šířku záběru a to 170°, což znamená silně širokoúhlý záběr, který se po krajích výrazněji deformuje (to není chyba kamery, to je prostě vlastnost širokoúhlého objektivu typu rybí oko). VEGA pak kromě volby úhlu záběru postrádá oproti GoPro HERO 4 i dotykový displej.

Je samozřejmě poměrně drzé srovnávat kameru VEGA v ceně kolem 3 tisíc korun a téměř 4x tak dražší GoPro HERO 4 Silver. Výrobce kamery Niceboy VEGA ale nutno pochválit za bohaté příslušenství. V ceně dostanete nejen vodotěsný obal, náhradní dvířka s průduchy (kvůli lepšímu zvuku), různé úchyty a popruhy jako u své dražší konkurence, ale také dálkové ovládání, které si lze pomocí opasku nasadit na ruku. Pokud si takovou kameru pořizujete kvůli natáčení pohybu a sportovních aktivit, pak vám velká šířka záběru vadit nemusí, nicméně já se s tím nesrovnal.

Závěr

Niceboy Gyro díky ceně přibližuje možnost stabilizace videa opravdu všem a může sloužit jako dobrý první krok k tomu, aby se vaše videa posunuly dál. Jak už to bývá, cenově dostupnější produkty většinou v kvalitě nebo provedení trošku ztrácejí na vedoucí hráče segmentu, ale ztráta není naprosto zásadní.

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo