Robotický vysavač Lauben Laservac 52BB – dobře naprogramovaný elegán, kterého „na švestkách“ nenachytáte

Využili jsme nabídku vyzkoušet si na skoro tři týdny robotický vysavač od Lauben, zatím nejvyšší řadu: Laservac 52BB. Domů přišel elegantní domácí pomocník, se kterým jsme se opravdu rychle sžili. Především děti, které u nás jinak mají vysávání na starosti. Ale i já jsem jeho pomoc ocenila, protože se dá nastavit spousta drobností, a tím bota dokonale přizpůsobit konkrétní domácnosti. Co mu nastavíte, to dodrží – i když později na původní nastavení vy sami zapomenete a robota vystavíte nepříjemnému dilematu. Však se přesvědčte sami v následující recenzi.

Rychlé shrnutí

Lauben Laservac 52BB Dobře vysává, na světlé podlaze skvěle vytírá a v aplikaci se dá velmi detailně naplánovat úklid včetně zakázaných zón. Vyzdvihneme aktivní používání laserového snímače okolí. Zjistěte si, kolik stojí.

Balení

Robot nám byl doručen ve velké krabici z pevného kartonu, kde byl upevněn do lisované papírové, ale i tak velmi pevné formy. Spolu se samotným robotem tu byla spousta příslušenství:

  • nabíjecí základna
  • dálkové ovládání
  • kartáčky pro smetání prachu pod vysavač a náhradní kartáčky
  • náhradní turbo kartáček uzpůsobený sběru chlupů i z vyššího koberce
  • štětec na čištění filtrů
  • náhradní hepa filtr
  • dvě nádoby – na suché vysávání a na vysávání spojené s mopováním
  • dva mopy

Pro ilustraci příslušenství použiju fotku od výrobce, jemu se podařilo jednotlivé díly naaranžovat mnohem elegantněji, než bych to kdy zvládla já… Naše balení postrádalo červené rotační štětce. Na mé fotce je způsob uchycení robota ve vylisovaném pevném obalu.

Design a konstrukce

Aby se mohl dobře pohybovat v prostoru, otáčet se a objíždět velmi těsně okolo věcí v místnostech, je robotický vysavač Lauben Laservac 52BB kruhový, jako ostatní vysavače. Čím se ale od ostatních liší, je designový plast, velmi pevná konstrukce a poměrně velké sběrné kartáčky s mnoha pevnými a dlouhými štětinami. Nemá displej, ale jeho absence je kompenzována LED diodami, viz níže u povídání o displeji.

Celý robot je vyveden ve velmi tmavé černé barvě, ale jeho povrch se neleskne. Lesklé jsou pouze povrchy u radaru a boční pružné strany, které chrání robota při případném nárazu do překážky, již špatně vyhodnotil. Jaká překážka to typicky je? Například otevřená skříň (s posuvnými dveřmi), do níž se nám pokoušel robot vjet, protože spodní stranu skříně vnímal jen jako práh. Už ale neviděl drátěnou zásuvku, která v ní byla, tak narazil. Tlumení ale zafungovalo skvěle.

Při pohledu seshora je na robotovi jen již zmíněné LED osazení, plus veprostřed radar, kterým se orientuje ve svém okolí. K tomu využívá laser (proto označení Laservac). Senzory (zde infračervené) jsou i po stranách, stejně tak je na straně robota i jeho hlavní vypínač.

Tady pozor, zapíná se posunutím kolébky dolů, vypíná posunutím kolébky nahoru – v podstatě opačně, než by většina z nás asi čekala. Pravděpodobně tím výrobce chtěl zachovat větší pozornost spotřebitele během manipulace s robotem. Robotovi vadí, když není zapnutý, ale přitom parkuje na nabíječce. A že není zapnutý, o tom vás informuje. Požádá vás o zapnutí. Na nabíječce nesvítí stále – po určité době nečinnosti se přepne do stand-by režimu a zhasne. Bohužel nabíjecí stanice nezhasne – a stále svítí protivně modrou diodou.

Lauben Laservac 52BB 5

Podívejme se na velikost a hmotnost robota Lauben Laservac 52BB:

  • rozměry (š x v): 33 x 9,6 cm
  • hmotnost: 3,1 kg
  • objem nádoby na prach: 475 ml
  • objem nádoby na vodu: 220 ml
  • počet bočních štětců: 2

Sběrná nádoba na prach a nečistoty je za robotem, vysunuje se horizontálně směrem vzad, pouze stiskem jediného tlačítka. Nasazení je ještě snazší, jenom zasunout a nechat zacvaknout. Bez nádoby se robot sice rozjede, ale během několika vteřin zase zastaví a oznámí vám, že nemá do čeho vysávat, tak ať to urychleně vyřešíte.

Nejčlenitější je robot samozřejmě zespod. Jsou tu jak dva otočné sběrné kartáčky, tak podlouhlý turbokartáč v úpravě guma a štětiny, nebo jen guma (ten čistě gumový slouží k efektivnějšímu vysávání zvířecích chlupů i vlasů z vyšších koberců).

Lauben Laservac 52BB 27

Vespod je vidět celá plocha nádoby na prach. Pokud byste mopovali, do spodní části druhé přiložené nádoby na prach (s jemnými háčky pro suchý zip a s prostorem pro vodu) se přichytává mop. Voda trvale a pomalu prosakuje do mopu, a díky tomu se vytírá stále čistou vodou. Mop je z funkčního mikrovlákna, které pojme pro mě až překvapivé množství špíny.

Vraťme se ale ještě k výbavě na spodní straně vysavače Lauben Laservac 52BB. Vedle výše zmíněných prvků jsou tu ještě dvě hlavní kola na pohon vpřed i vzad a malé kolečko pro směrování vysavače. Dále dvě násadky na otočné sběrné kartáčky, víko od prostoru s akumulátorem, dvě kovové placičky jako konektory pro nabíjení a ještě snímače, které robotovi řeknou, zda je na tvrdé podlaze, anebo na koberci.

Displej

Sice na vysavači Lauben Laservac 52BB chybí displej, ale zato má dvě ledky, díky nimž vám ukáže vše, co je o něm nutné vědět. Celkový stav se odesílá samozřejmě i do aplikace. Ale kdybyste aplikaci právě nepoužívali – a chtěli vysavač spustit a nadále řídit dálkovým ovladačem nebo ručně, jsou tu kontrolky, díky nimž vidíte, na čem s vysavačem jste.

Menší LED kontrolka slouží k indikaci propojení s vaší domácí wi-fi, velká LEDka indikuje nabíjení nebo třeba komplikaci při úklidu. V mém případě hlásila i komplikaci s aktualizací systému, vysavač byl totiž tou dobou v nevhodném místě (pro wi-fi). Normální stav svítí bíle, jakákoliv nestandardní situace se signalizuje červeně – viz foto.

Konektivita

Už jsem zmínila, že vysavač Lauben Laservac 52BB komunikuje přes wi-fi. Ale přijímá i pokyny z klasického infračerveného dálkového ovládání. Vzhledem k wifi připojení ho můžete díky aplikaci v telefonu ovládat i třeba z práce, z cesty kamkoliv, zkrátka i když nejste doma. A pokud vysává v době, kdy nejste doma, můžete celý proces sledovat v aplikaci. Stále na mapě vysávaného půdorysu kreslí, kde právě je, také ukazuje pruhy, které už má vysáté, případně vytřené). Vidíte i stav baterie, jak dlouho už pracuje apod.

Samozřejmě nahlásí i případnou chybu, takže vy budete vědět, že když dorazíte domů, bude potřeba jej vysvobodit z trablů. Třeba ze sevření papírového kapesníku, který někomu upadl na podlahu – ale nikdo si toho nevšiml včas (ano, robot vás naučí mít skvělý přehled o tom, co máte na podlaze, jestli jste třeba nezapomněli odnést ponožky do koše s prádlem, zkrátka jestli se na zemi náhodou neválí něco, co tam nemá vůbec co dělat, včetně drobných hraček, lega nebo ústřižků z papírových modelů).

Nabíjení a výdrž na jedno nabití

Robotický vysavač Lauben Laservac 52BB se nabíjí autonomně. Kdykoliv potřebuje, zaparkuje si v nabíjecí základně. A to klidně i během úklidu – když mu baterie nevyjde na celý proces. Jakmile se dobije, jde pokračovat v naplánovaném (nebo v mimo plán manuálně přikázaném) úklidu. Dobití celé kapacity baterie zabere necelých 5 hodin. Po téhle době nabíjení vydrží robot vysávat přes 3 hodiny. Výrobce uvádí 200 minut – a pokud se vysává na plovoucí podlaze nebo na dlaždicích, tak výrobce rozhodně nepřehání. Výdrž robota opravdu je takto dlouhá.

Poměrně dost se výdrž zkracuje, pokud robot vysává na koberci – a vy jste mu navíc nastavili, že má na koberci zvýšit výkon. Úplně nejmenší výdrž má robot tehdy, když mopuje. To samozřejmě nikoho nepřekvapí, ale napsat jsem to musela…

Na nejlehčí výkon, kterým vysává plovoucí podlahu nebo dlaždice, dovolí baterie vysát robotovi cirka 200 metrů čtverečních. Plocha se zmenšuje s náročností na vysávání. U mopování jsem se na jedno nabití dostala jen na tři místnosti s celkovou výměrou okolo 50 čtverečních metrů. Ale vysavač Lauben Laservac 52BB mopuje poctivě – prostřednictvím pohybů vpřed a vzad, takže plochu ve skutečnosti projede třikrát.

Ovládání

Přišel, viděl, uklidil. To je slogan, který výrobce v souvislosti s robotickým vysavačem Lauben Laservac 52BB používá. A musím dodat, že slogan je to výstižný. Vysavač položíte na podlahu, on si zmapuje místnost a vysaje ji. Jakoukoliv místnost. Každé vysávání ukládá v podobě mapy – a vybrané mapy si v aplikaci můžete uložit, později s nimi pracovat. Aplikace nese název Lauben Robot Vacuum.

Vysavač se ale dá zapnout i jen ručně – stačí stisknout tlačítko na jeho horní straně – to s dlouhou ledkou. Anebo dálkovým ovládáním. Ovladač je fajn, když máte konkrétní místo, které teď potřebujete vysát. Třeba něco vysypete. Tak k tomu postavíte robota a ovladačem ho vedete ve vysávání přesně v těch místech, kudy potřebujete, aby jel. Ovladač ho totiž nejen zapíná a vypíná, ale také mění jeho směr i intenzitu vysávání.

Pokud je trochu větší oblast, kterou je nutné teď vysát, snadno ji robotovi v aplikaci vymezíte v mapě. Tím mu nastavíte výřez, jaký má právě teď vysát. A on tentokrát vysaje jen tu část plochy, kterou jste mu v mapě bytu v aplikaci vymezili. Když ho zapnete, oznámí vám, že jde vysávat vybranou oblast. Tím vám potvrdí, že příkaz z aplikace přijal a že nebude šmejdit po celém bytě, ale zajede jen tam, kde si to přejete. Mapa se dá v aplikaci hodně zvětšit, abyste mohli pohodlně nastavit vybranou oblast úklidu, či zakázanou oblast, kam robotovi nedovolíte vjet.

Paměť je v aplikaci vyhrazena pěti mapám – takže můžete plánovat úklid v pěti různých podlažích, nebo třeba v prostoru vašeho bytu a v prostoru chaty/chalupy. My máme v jednom místě velmi vysoký práh, za nímž je poslední místnost bytu, takže jsem měla dvě mapy, v nichž se robot pohyboval, přestože máme jen jedno podlaží.

Zakázané (no-go) zóny můžete robotovi nastavit přímo v mapě. Je to skvělé řešení ve srovnání s těmi modely robotů, kterým no-go zóny vymezujete jen pomocí věží (u Lauben robota prostě nepotřebujete další „krám“ do bytu, nemusíte investovat do věží, navíc v bytě o nic dalšího nezakopáváte).

Anebo můžete zónu nastavit opačně – že v ní má robot vysávat poctivěji (projet ji dvakrát nebo třikrát). Určíte i místa, kde má mopovat a kde nikoliv. Kde má přidat na intenzitě vysávání nebo mopování atd. Lze nastavit i mnoho variant a kombinací samotného úklidu, jak vidíte na fotkách z aplikace. Nastavuje se tu i časové rozložení úklidu (například: tady vysávej v pondělí a ve čtvrtek, tady jen v pondělí).

Lze nastavit i intenzitu ochrany podlahy, po které robot jezdí. O co jde? Robot dokáže měnit dávkování vody, která do mopu jde, aby ani dřevěné podlahy netrpěly (přílišným vlhkem). Anebo naopak – aby dokázal setřít i našlapané dlaždice v předsíni.

Zcela přesný popis ovládání tu nemá smysl, protože Lauben vytvořil instruktážní video, v němž je vše krásně vidět. Během prvního sledování si video nechte projet celé. Potom si spárujte robota s aplikací (dle návodu v knížce, kterou k němu dostanete) a nechte jej vysát alespoň jednu místnost, případně celý byt. On si vytvoří mapu, vy s ní hned budete moci pracovat. Spárování provedete následovně: nainstalujete si aplikaci, vyberete správný model robota. Na robotovi dlouze zmáčknete malou LEDku pro wi-fi připojení a počkáte, než se v aplikaci objeví žádost o heslo. To vyplníte – a robot bude brzy online.

Teprve až máte robotem vytvořenu první mapu v aplikaci, si video s tutoriálem pouštějte po kouskách a zkoušejte ukázané kroky v aplikaci. Na první pokus je toho hodně, protože robot nabízí opravdu dost možností. Ale brzy se v aplikaci zorientujete – tedy pokud jste na mobilní aplikace aspoň trochu zvyklí. Malá nápověda předem: mapu a různá nastavení v ní lze programovat jen v době, kdy je vysavač zastaven (neuklízí). Naopak intenzitu úklidu můžete měnit pouze během něj.

Pokud se na aplikaci necítíte, nevadí. Stačí manuální zapnutí přímo na robotovi, nebo použití dálkového ovladače. Přijdete tím sice o možnost nastavit robotovi podrobné podmínky úklidu (při manuálním spuštění totiž vždycky vysaje celou plochu), ale i bez nich je robot velkým pomocníkem.

Ještě jednu zmínku tu musím uvést: robot „mluví“. Má přednastavenou angličtinu, ale stáhnout si můžete věty v češtině a ještě v němčině. Pokaždé, když přijme nějaký povel, anebo dokončí práci, či se mu něco stane, všechno zahlásí i větami. Pokud jste poblíž, nemusíte zkoumat v aplikaci, co se stalo, protože vám to zkrátka řekne.

Jak vysává a vytírá?

Výsledek vysávání a vytírání mě vždycky docela potěšil. Proč docela? Protože chuchvalečky prachu někdy byly tak lehoučké, že je robot zametl nad sebe, a tak se nedostaly pod něj. Ale nestávalo se to příliš často. Podlahu máme světlou, takže výsledky mopování byly vždy dobré, žádné šmouhy se nekonaly. Fotila jsem podlahu „před a po“ a podlahu během mopování (mokrou stopu). Tak můžete na fotkách zhodnotit sami.

Díky tomu, že robot šmejdí úplně všude a že se dostane pod nábytek (i když u nás ne), tak vydrží výsledky vysávání docela dlouho. Není totiž žádné místo, odkud by průvan mohl vyfouknout nevysátý prach. V domácnosti jsme dvě členky s delšími vlasy – ale problém to žádný nebyl. Jen jsem musela jednou za několik dní vyndat turbo kartáč a vlasy na něm namotané rozstřihnout a sundat je. I tenhle krok je v návodovém videu – a vyndání i vrácení kartáče je snadné.

Ještě zmínku k mopování. Už jsem zmínila, že funguje tak, že z nádobky na vodu neustále vytéká voda do nasazeného mopu. Robot jezdí větší kousek vpřed a menší kousek vzad, tím vytírá. Super. Problém nastane jen v případě, že mopováním nespotřebuje všechnu vodu – a se zbytekem vody v nádobě se vrátí zpátky do nabíjecí stanice s tím, že má hotovo (anebo se jede dobít).

Voda je totiž v mopu neustále, i když ten je jen vlhký, neprosakuje, neprotéká. Ovšem kdo má plovoucí nebo dřevěnou podlahu, tak ví, že i hodinový pobyt mokrého hadru na podlaze dokáže utvořit nepříjemný flek. Takže robota parkujte buď na dlaždicích, anebo mu pořiďte plastovou podložku. Anebo si programujte mopování tak, abyste se domů vrátili v době, kdy bot bude svůj úklid dokončovat – a vy pak rovnou vylijete zbytek vody z nádobky, propláchnete mop a dáte ho uschnout.

Plovoucí podlahy s pevným povrchem nebo velmi kvalitně lakované dřevo asi situaci zvládne, u nás se mírné vybělení vlhkem ukázalo. Ale nebojte se, vyschlo 🙂

Součástí vysávání je i hluk – ať chceme nebo ne. Je to zkrátka vysavač, takže hlučný je dost. Celkem má tři úrovně výkonu, tedy i hluku. Normální (na běžné podlahy), intenzivní (volitelně na koberce) a tichou – kdykoliv mu nastavíte tichý režim. Takže když vysáváte v době, kdy jste doma, dá se zajistit tišší provoz, samozřejmě s o něco nižším účinkem vysávání. Na běžné podlaze to nevadí, výsledek není příliš horší. Poznáte to ale na koberci, anebo když se mají vysát větší zrníčka písku (ze štěrku například).

Jak je to s vysáváním psích a kočičích chlupů, s tím neposloužím. Domácí mazlíčky, kteří by se volně pohybovali po bytě, nemáme. Dostala jsem sice nabídku jej přenést do domácnosti, kde mají tři psy a několik koček, ale během doby, co jsem robota měla doma, se toho nahrnulo tolik, že na návštěvu nakonec nedošlo. Jestli máte s robotem zkušenosti i při domácích mazlíččích, budeme rádi za komentář.

Jak náročná je jeho údržba?

Už jsem nakousla údržbu spodního kartáče, tak se podívejme i na další kroky čištění robota. Vysavač Lauben Laservac 52BB je bezsáčkový. Vysává do nádobky, kterou je nutné pravidelně vysypávat. Samo o sobě to není nijak komplikované. Trošku nepříjemné je čištění filtrů, které je nutné při každém druhém až třetím vysypávání nádobky.

Teď pár fotek, které nejsou zrovna „chutné“, ale i to je realita péče o robotický vysavač…

Zase nic složitého, jen si již jednou vysátý prach zpátky rozvíříte všude okolo. Je lehoučký, tomu se zkrátka ubránit nedá. Leda byste vysavač čistili venku (resp. jeho nádobku), ale je potřeba tam mít i zdroj vody, protože nádobku musíte vymýt a omýt i hlavní filtr (pozor, HEPA filtr udržujte v suchu, ten se namočit nesmí – na péči o něj je přiložen speciální štětec). Ještě je tu pěnová vložka mezi oba filtry, i ta se dá občas opláchnout.

No, a než to všechno začnete seskládávat zpátky, musíte nechat každou část dokonale vyschnout. To samozřejmě nějakou hodinku trvá. Co z toho plyne? Budete muset trochu plánovat… Za mě tomuhle robotovi prostě chyběly sáčky. Bezsáčková řešení mně osobně vůbec nejsou milá právě proto, že si manipulací s nádobkou část obsahu vracím zpátky do vzduchu a posléze na podlahu (v horším případě na nábytek). Ale to je samozřejmě věc názoru a preferencí.

Postřehy z používání

Sice už jsem postřehů napsala hodně, ale ještě mi jich spousta zbývá. Naučit se ovládat robotický vysavač Lauben Laservac 52BB bylo snadné – je totiž moc dobře naprogramovaný, nedělá nesmysly a nechová se zkratkovitě. V aplikaci se dá nastavit spousta drobností.

Na videu se podívejte, jak to vypadá, když mopuje.

Neporadí si se šňůrami od elektřiny – ani se svou od nabíjecí stanice. Na podlaze proto nesmí být jak prodlužka, tak ani volně ložená šňůra od nabíjecí stanice – tu vždy musíte smotat a uložit do prostoru za stanicí (mezi stanici a stěnu). Robot totiž nevnímá šňůry jako překážku (jsou nízké, snadno se přes ně dostane), jenže se do nich svými kartáčky zamotá. A vypne se, přitom odešle do aplikace hlášku, že nemůže pokračovat v úklidu.

V této situaci se pak hodí funkce „najít robota“. Napřed mi bylo divné, proč bych ho jako měla hledat – buď uklízí (a to je rachot), nebo se nabíjí, tak je ve stanici. Ale ejhle jelena, on se může zamotat do prodlužovací šňůry, která vede pod gaučem a na kterou jste dávno zapomněli. To ho pak hledáte marně – a jste rádi, že se vám na pokyn „najít robota“ poslušně ozve.

Když vás uklízející robot potká v místnosti, kde má i nadále vysávat, a jste mu právě v cestě (a hýbete se), zastaví a počká, než uhnete. Na místě se otočí o 180 stupňů, sníží výkon – a ukáže vám tím, že vám dává šanci odejít. Po chvilce se otočí zpět a prozkoumá, zda tam stále „kocmrdujete“. Když už jste pryč, pokračuje ve vysávání. Když tam stále jste, zase čeká, až se uráčíte vzdálit (znova se otáčí zády k vám a dává čas k opuštění prostoru). Slušně vychovaný pomocník to je.

Na závěr chci ještě ukázat, jak se robot popral s léčkou, kterou jsem na něj připravila. V mapě jsem mu zakázala vstup do jedné z místností. Takže se jí vyhýbal, nikdy do ní nezamířil. Ale zajímalo mě, co udělá, když ho do místnosti prostě přinesu a manuálně mu nastavím, že v ní má vysávat. Jak to dopadlo? Na švestkách jsem ho nenachytala. Po zapnutí sice zapojil kartáčky a vysávání, ale jen se pomalu otočil kolem dokola. Jakmile opsal celý kruh, suše mi oznámil, že je v zakázané zóně, a tak ho mám přenést jinam. Hned potom se vypnul.

Příjemně mě překvapilo, jak se staví k překážkám. Laserový snímač evidentně používá pořád, protože když zjistí, že zmizela překážka, okolo které právě objíždí, vrátí se kousek zpět a vysaje i tam, co původně objížděl. Konkrétně se mi to stalo v situaci, kdy Lauben Laservac 52BB objížděl okolo bot, které nebyly uklizeny v odkapávači. Když jsem přišla a boty odházela z cesty, robot se vrátil o kousek zpět – na místo, kde ležely první z nich. A vysál tu plochu, kterou musel původně objet.

Z počátku jsem se trochu lekala, že mi naráží do židle (kancelářské). Jenže milá židle má nohy temně černé, takže se od nich signál špatně odráží. V důsledku toho ji robot moc dobře nevnímá. Proto u černých (temně černých) věcí počítejte s tím, že bot na ně při prvním vysávání narazí. Jestliže jsou pevně stojící na jednom místě, dá si je do mapy – a další úklidy už budou v pohodě, co se černé překážky týká.

Hodnocení

9 Naše hodnocení
Robotický vysavač Lauben Laservac 52BB

Robotický vysavač Lauben Laservac 52BB je velmi dobrým pomocníkem do domácnosti. Dokonce si s ním i popovídáte česky. Dobře vysává, na světlé podlaze skvěle vytírá a v aplikaci se dá velmi detailně naplánovat úklid. Plánovat můžete nejen místa, kde má kdy vysávat a vytírat, ale též intenzitu, s níž má daný prostor projet. V mapě, kterou si robot vytvoří během prvního průjezdu novým bytem (domem, chatou, chalupou, kanceláří), nastavíte zóny, kam nesmí, anebo zóny, kde má uklízet častěji než jinde. Jedinou (pro někoho) vadou na kráse a funkčnosti je absence sáčků (robot vysává do nádobky, kterou pak musíte ručně vynášet a vymývat).

PRO
  • dobré výsledky vysávání
  • dobré výsledky mopování
  • snadné ovládání
  • robot odpovídá česky, i aplikace je v češtině
  • pestrá nabídka možností úklidu
  • snadné nastavení tzv. „no-go“ zón nebo zón s intenzivnějším úklidem
  • lze nastavit jiné chování na podlaze a jiné na koberci
  • přejede až 1,5 cm vysokou překážku
  • vysavač lze ovládat aplikací, dálkovým ovladačem i manuálně přímo na těle robota
PROTI
  • cena
  • bezsáčkové řešení
  • nepopere se s kabely (el. šňůrami) - nedokáže je rozpoznat, takže se do nich zamotá

11 Komentáře
  1. Mapa jde zřejmě uložit až po skončení úklidu a zajetí vysavače do nabíjecí stanice. Jestli potřebujete zmapovat byt, který má vysoké prahy, musíte oběhat všechny místnosti i s nabíjecí stanicí a vysavač ‚vypustit‘ z nabíjecí stanice a čekat na návrat, jinak si nově vytvořenou mapou přepíšete starou – prostě, máte pořád jen jednu mapu. Skutečně řešení hodné ‚vysokého‘ IQ programátora…

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 4.8.2022 at 6.47

      Pane Machuro, tady spíš vyvstává otázka, k čemu potřebujete mapu v bytě, kde jsou jednotlivé místnosti odděleny vysokými prahy – a kde tedy vždycky musíte robota přenést do místnosti, v níž má vysávat. O nějakém programování, třeba na týdenní bázi, tu nemá smysl uvažovat, protože bota stejně vždycky musíte někam postavit sám. Ale možná to vidíte jinak – ráda si přečtu.

  2. Milá paní, aplikace je špatná – zdá se, že je to nějaká hodně stará verze od Roborocku rychlou jehlou napasovaná na Lauben, avšak s chybami a bez update. Přemazává uložené mapy, ztrácí mapy, někdy nedovolí uložit mapu a tvrdí, že úklid nebyl dokončen, přestože vysavač zahlásil konec úklidu a je dávno v základně. Ztrácí sdílení vysavače do jiného účtu (jestli tedy vůbec víte, že tato možnost existuje – i někdo jiný v domácnosti potřebuje svým vlastním telefonem nastavovat/řídit úklid). A teď se dostaneme k Vaší otázce – k čemu mapu ? Jak chcete v místnostech nastavovat zakázané zóny? Jak chcete nastavovat oblast pro vícenásobný průjezd a oblast bez mopování? A co takhle vícepodlažní byt? Co na tom, že nebude někdo využívat automatické zahájení úklidu, on chce vysavač hodit do místnosti s pustit úklid, mít tam nastavené zóny a pak pro něj dojít (notifikace po skončení úklidu jde také na mobil) a dát případně do jiného patra. Btw – když budete mopovat, stejně musíte nalít vodu, takže automatické zahájení je passé.

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 4.8.2022 at 12.57

      Na no-go zóny jsem úplně zapomněla, to je fakt. Na druhou stranu, mapy uložíte jednou, a je vystaráno 😉 Mně se nepřemazávaly a ani další Vámi zmíněné problémy u nás nenastaly. Máte aktualizováno na nejnovější verzi? A jaký používáte OS v telefonu? V mém je Android 9 – a s ním jela aplikace pro robota bezchybně.Na druhou stranu, měla jsem ho necelé tři týdny, je dost pravděpodobné, že se neprojevilo vše, co se projeví u dlouhodobějšího používání. Třeba se najde i jiný uživatel robota, který nám tady sdělí své zkušenosti.

      • Tak ty mapy se ztrácí u vícero lidí, jak jsem zjistil. Jestliže máte byt celý průjezdný, tak to ani nepoznáte, protože naposledy naskenovaný prostor zůstává jako aktuální mapa…

        • Avatar photo
          Lenka Rutteová 10.8.2022 at 11.31

          Já měla mapy dvě, prootže jeden z prahů máme v bytě také příliš vysoký. Vše bez potíží. Ale jak už jsem psala, necelé tři týdny nikdy nestačí na vychytání všech much. Kontaktoval jste výrobce ohledně problémů s aplikací? Třeba by s tím vývojáři dokázali pohnout.

  3. Uprimne nevim jestli mam nejaky spatny kus nebo je to „standard“ ale v porovnani napr. s Xiaomi MI Pro je to o level niz.
    kdyz spustim vysavani ovladacem, robot jezdi celkem zmatene po mistnosti a napr kolem stolu se omota asi 20x a do rohu mistnosti vjede jednou (aspon doufam), V mistnosti u nabijecky se mota asi 20min, pak odjede do vedlejsi mistnosti a za chvili zahlasi at ho odnesu do nabijecky, ale kdyz zmacku aby pokracoval, tak pokracuje dal
    Dale se pise ze prejede prah 1,5cm, ale ja mam tak 1cm ale narazove cidlo to vyhodnoti jako prekazku a uz z mistosti nevyjede.

    Uprimne lituji teto vymeny za Xiaomi, ktereho jsem za 1/2 roku jen jednou tahal zasekleho pod zachodovou misou, jinak zadny problem. Za 30 min vyluxoval byt 40m2, nejprve objel okraje a pak zacal systematicky luxovat, Lauben zmatene jezdi sem tam, casto se zastavi a toci se dokola jako by vubec nevedel kde je.
    Dtto kdyz jsem na Xiaomi zmacknul navrat do dokovaci stanice tak bezproblemu, tenhle trouba ji casto ani nenajde a je metr vedle ni..

    Za me vyhozene penize, bohuzel je to koupeny nakup na firmu, takze vraceni ve 14d nelze…

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 5.2.2024 at 17.42

      Petře, ty potíže nás mrzí, ale viděla bych to spíš na vadný kus. Nám se za celou dobu používání noc podobného nestalo. Robot je, jak měl.

      • Dobrý den, přestal se mnou komunikovat přes aplikaci.Nepodporuje 5G.Dá se aplikace přeinstalovat,aby podporovala? Vysavač se pak nedá ovládat.Nelze si nic nastavit.Dálkovým ovládáním pouze zapnu / vypnu.Jde to i jinak ? Děkuju

        • Avatar photo
          Lenka Rutteová 11.3.2025 at 6.15

          Zdeno, mám tady vyjádření k robotu Lauben:
          Robotické vysavače Lauben nepodporují síť na pásmu 5 GHz. Bohužel tedy není možno provést aktualizaci aplikace tak, aby bylo možno vysavač na tuto síť připojit. Zákaznice neuvádí více podrobností, ale doporučovali bychom:
          – zkontrolovat, zda je k dispozici sít 2.4 GHz a robot na ní připojit (případně upravit nastavení routeru, pokud má zákazník dvoupásmový)
          – pokud se nejedná o problém s pásmem sítě, tak aplikaci odinstalovat, restartovat telefon, aplikaci opět nainstalovat a provést párování robota.

          V případě, že by problém přetrvával, bylo by třeba se obrátit na prodejce s reklamací.

          Zákaznická podpora funguje na info@truelife.eu.

        • Avatar photo
          Lenka Rutteová 9.3.2025 at 9.59

          Zdeno, vysavač už doma nemám, byl jen na testování. Pošlu ale Váš dotaz do Lauben. Když mi odpoví, vložím sem. Zatím můžete i Vy zakusit dotazem na klientské lince (e-mailu).

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo