Yoga Book je elegantní experimentátor. Je taky použitelný?

Segment tabletů už není na popředí zájmu výrobců. Na jejich místo dorostly mobily, aby dostaly název phablety a část z tabletového kouzla v podobě dotykových displejů převzaly konvertibilní notebooky. Ale Lenovo se rozhodlo zkusit něco opravdu netradičního. Tablet s názvem Yoga Book

Lenovo na trh pustilo současně dvě verze. Jednu s Windows 10 a druhou s Androidem v šestkové verzi. A právě ta v šampaňské zlaté a s podporou SIM mi dorazila na testování.

Balení

V rozumně velké krabici kromě samotného tabletu dostanete:

  • nabíječku s kabelem (microUSB)
  • magnetickou psací desku a papírový blok
  • náhradní hroty pro Real Pen
  • špendlík na otvírání slotu na SIM kartu

Design a konstrukce

Lenovo se tady podle mého velmi vytáhlo. Tablet působí opravdu špičkovým dojmem, kovové tělo je velmi elegantní, vše lícuje a nikde nejsou zbytečné mezery. Chvilku jsem si jen tak zálibně prohlížel kloubový systém.

Lenovo Yoga Book a detail kloubů

Lenovo Yoga Book a detail kloubů

Klouby drží displej opravdu pevně a mezera mezi displejem a klávesnicí je v zavřeném stavu tak malá, že k otevření potřebujete dvě ruce.

Tablet je opravdu lehoučký, má jen 690 gramů a je i tenký, tloušťka nepřesahuje centimetr. To mě opravdu překvapilo a potěšilo. Do mé cestovní brašničky zapadl jako po másle. Tady si Lenovo zaslouží pochvalu.

Právě díky kloubům můžete s tabletem pracovat v několika polohách, jak ostatně naznačuje i název Yoga, který Lenovo používá pro produkty, které to umějí. Displej si můžete nastavit pod libovolným úhlem, na sledování filmů se hodí poloha stanu, na domácí surfování pak kompletní přetočení, kdy Yoga Book vypadá jako klasický tablet.

Poloha "stan" je ideální na sledování filmů

Poloha “stan” je ideální na sledování filmů

Klávesnice

Yoga Book díky konstrukci můžete používat jako klasický tablet. Jakmile jej ale otočíte do “notebookové” polohy, rozsvítí se na samostatné dotykové ploše virtuální klávesnice. A první dojem je jako ze sci-fi filmu.

Skoro sci-fi klávesnice na Yoga Booku

Skoro sci-fi klávesnice na Yoga Booku

Na fotografii to tak nevynikne, ale podsvícení je docela intenzivní.

Jiná věc je práce s takovou klávesnicí. Řeknu to rovnou. Jestliže jste se někdy naučili psát jako profík všemi deseti, budete nejspíš velmi nešťastní. I když se Lenovo snaží a nabízí vibrační i zvukovou odezvu, nemáte pro pozici svých prstů žádnou oporu.

Já ale mezi školené psavce nepatřím, za léta práce s počítači jsem si vypracoval poměrně rychlý styl, který využívá dva až šest prstů a psaní pro mě nebylo až tak těžké. Ano, přivyknout je obtížné, ale za ty dva týdny se to docela dalo.

Vibrace při dotyku jsou docela hlučné a tipnu si, že v určitých situacích mohou být docela obtěžující. To ale platí i pro ťukaní do běžné mechanické klávesnice.

Součástí klávesnice je i virtuální touchpad. Je velmi maličký a protože má Yoga Book dotykový displej, vůbec jsem ho nevyužíval.

Když to mám shrnout, nečekám, že tablet, byť nabušený, bude hlavním pracovním strojem. Na psaní poznámek a řešení e-mailů mi netradiční klávesnice přišla použitelná.

Na řadou běžných kláves se nachází ikona s tužkou. Když na ni kliknete, klávesnice zmizí a dotyková plocha reaguje pouze na stylus. Pro jeho uložení není v těle tabletu místo, a tak jej musíte nosit samostatně. A bez něj v tomto režimu nedáte ani ránu.

Jestliže si ale potrpíte na ručně psané poznámky, nákresy nebo populární sketch notes, nabízí Yoga Book unikátní příležitost mít své ručně psané poznámky ihned digitálně zálohované a připravené k odeslání. Umím si představit, že pro některé uživatele bude taková funkce velmi lákavá.

Displej

Desetipalcová zobrazovací plocha má lehce-přes Full HD rozlišení (1900×1200 pixelů), které dnes považuji za naprostý základ. Pochopitelně jde o dotykový displej, takže počítejte s lesklou plochou a častým pozorováním obličeje vaší maličkosti při práci. Obraz je ale parádní a vlastně mu nemůžu nic vytknout.

Rámečky okolo displeje jsou poměrně velké a pro možné budoucí verze je to prostor pro zlepšení.

Konektivita a úložiště

Tabletu nechybí nic pro naprostou mobilní svobodu. Díky slotu nanoSIM si můžete pořídit vlastní datový tarif a svištět na LTE, než narazíte na datové limity našich milovaných hráčů na specifickém trhu:)

Nechybí ani GPS. O napájení stará ze scény pomalu odcházející microUSB konektor, takže můžete využít všechny své staré kabely. K dispozici je i microHDMI.

Konektory na Yoga Booku

Konektory na Yoga Booku

Základní úložistě o velikosti 64 GB můžete rozšířit paměťovou kartou, takže Yoga Book může být dobrým společníkem na cesty díky dostatku místa pro filmy a hudbu. Už základní velikost hodně překonává například laciné Windows konvertibly s 32 GB úložišti.

Výdrž a výkon

Výrobce deklaruje až 15 hodin. Žádné syntetické testy jsem nedělal, ale podle běžného používání si tipnu, že to není daleko od pravdy. Uvnitř tabletu je totiž 8500 mAh baterie, které sice dává Full HD displej pokouřit, ale i tak jde o kapacitu docela nadstandardní a na výsledku je to vidět. Opět pochvala pro Lenovo.

Sílu tabletu dodává Atom procesor doplněný 4 GB RAM. S Androidem je to docela ucházející kombinace, nezaznamenal jsem žádné sekání nebo jiné komplikace. U her neposloužím, nemám na ně čas.

Postřehy z používání

Celý tablet je hodně náchylný k zachytávání otisků. U displeje je to bez debat a stejně je na tom z pochopitelných důvodů i plocha pro virtuální klávesnici. Zvláště u displeje je to za slunečného dne obtěžující.

Hodně se mi líbily výkonné reproduktory. Na muziku to moc není, ale filmy nebo zprávy byly s tabletem super.

Možnost otáčení displeje je silně návyková. Pro mě to byl první praktický kontakt s tímto typem a už je to moje favoritní řešení. Text recenze píšu na dalším testovaném kousku (notebook Lenovo Yoga 710) a večerní surfování na přetočeném displeji, aniž by překážela klávesnice, je prostě super.

Lenovo si vyhrálo i s úpravou prostředí Androidu, aby nasimulovalo notebookové prostředí. Jednotlivá okna můžete velikostně měnit a podpořit tak produktivitu. Pořád jde ale o Android, což přináší určité komplikace. Některé stránky, jako třeba Evernote, vám tvrdě nutí instalaci aplikace a rozšíření pro Chrome, která používám denně, do Android verze nedostanete. Alespoň při surfování můžete v Chrome browseru vypnout verze pro tablety, jenž na 10″ displeji nemají moc smysl.

Hodnocení

 

9 Naše hodnocení
Nadprůměrný kousek

Pro moje potřeby - domácí kino, rychlý pomocník na schůzky - je Yoga Book dobrou volbou. Protože neumím psát deseti, poperu si i s klávesnicí, kterou při relaxačním  používání můžu díky kloubům schovat. Docela se mi zavrtala do hlavy, protože můj Nexus 7 druhé generace má KO displej a stále uvažuji o nějaké náhradě.

Hardware
9.5
Design
10
Cena
7.5
Software
9
PRO
  • Dobrá výdrž
  • Kvalitní displej
  • Excelentní konstrukce
PROTI
  • Netradiční klávesnice není pro každého
  • MicroUSB starší generace
  • Lesklý displej

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

4 Komentáře
  1. Dobrý den, prosím o informaci, zda lze přístroj připojit k PC a používat jako klasický grafický tablet, např. s Photoshopem?

    Děkuji, Jirka

  2. Odpověď
    Tomáš Maňhal 22.8.2020 at 9.24

    Díky za zprávu . Pro běžné kreslení a grafiku chci koupit iPad Pro 12.9″ 128GB nebo grafický tablet 12″ XP-PEN Artist 12 Pro : https://www.xp-pen.com/product/479.html . Zajímá mě co je vhodnější.

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo