Vyplatí se koupit projektor v Číně? Naše čerstvá zkušenost

Před slevovým dnem na  (Alibaba) jsem si slíbil, že zkusím objednat nějaké hodnotnější zboží, abych otestoval, ne zrovna vyhlášenou, čínskou kvalitu. Nejsem zrovna fanda nekvalitního zboží, ale někdy jde dělat kompromisy. Nebo ne?

Rok jsme měli doma půjčený projektor od kamaráda a nyní se nám po něm stýská. Jenže tady jsou projektory tak drahé a před Vánocemi jsem nechtěl příliš utrácet.

Je možné koupit levně rozlišení alespoň 1280×800 a svítivost minimálně 2500 lumenů? Při listování na Aliexpressu jsem došel k závěru, že to možné je.

Vybral jsem si projektor Byintek BL110, který se v ČR neprodává, ale jeho ceně v kombinaci s jeho nativním rozlišením 1280×800 pixelů nešlo odolat. Původně avizovaná cena 400 dolarů během akcí dost klesla. Projektor stál ve slevě 130 dolarů (3300 korun) + DPH a poplatek DHL/proclení dalších 1086 korun, celkem tedy 4400 korun. Pokud budete hledat projektor podobných parametrů v českých eshopech, dostanete se nejníže na cenu 11900 korun a to je propastný rozdíl.

byintek bl110 1 e1482391403609

Projektor Byintek BL110

Krácení daní i v Číně znají

Cesta z Číny do obýváku zabrala balíčku přesně jeden měsíc. Mezitím mě kontaktoval prodejce. Nejprve mi oznámil, že bohužel už nemá zboží skladem, že bude v prosinci. Odpověděl jsem, že počkám.

A pak mi napsal, že na zásilku deklaruje cenu 100 dolarů, tedy o 30 dolarů nižší než byla cena skutečná. Předpokládám, že tímto vznikla českému státu škoda ve výši 125 korun za DPH, ke škodě na neproplaceném clu nedošlo, tam platí bezcelní limit do 150 dolarů euro. Kolik ale asi takových balíčků se sníženou deklarovanou hodnotou do 150 dolarů projde přes naše hranice?

První týden v prosinci mi pak prodejce napsal, že zboží odeslal.

Takže co mi došlo? Došel mi projektor, který má všechny konektory jak bylo v popisu, tudíž 2x USB, 2x HDMI, VGA a cinch, k němu napájecí kabel, dálkový ovladač, cinchové kabely a jedna A4 jako manuál k projektoru. Nechal jsem výrobek hodinu při pokojové teplotě a poprvé ho spustil.

První dojmy

První věc, která vás po zapnutí přístroje překvapí, je poměrně slušný hukot. Tou druhou ne zrovna skvělá svítivost a tou třetí je rozlišení, kterému nevěřím, že je 1280×800. Ale pěkně popořadě.

Designově se výrobek nijak nevymyká ostatním výrobcům, dílenské zpracování ostřícího kolečka je podprůměrné a korekce lichoběžníkového zobrazení je zde v podobě jakési mechanické kolíbky zrcadla či čočky.

Nepovedl se ani křížový volič, který tvoří menší silikonové směrové tlačítko a pod ním cítíte jednotlivé mikrospínače. Bohužel jsou tyto spínače pro evropské prsty příliš blízko u sebe, nejednou se vám stane, že stisknete dvě tlačítka najednou, ale s trochou cviku se to dá zvládnout.

Obraz projektoru je nejlepší uprostřed, ke kraji klesá jeho ostrost. Na bílé ploše ukazuje projektor i malou černou plošku, která zasahuje asi přes 7 obrazových pixelů. Dle tvaru usuzuji na nějakou nečistotu uvnitř. Při pohledu na svítící čočku je ostatně vidět prach v projektoru a přibalené papírové ubrousky na optiku problém moc neřeší.

Svítivost a rozlišení

Minulý projektor v mém obýváku měl dost vysvícenou lampu 2500 lumenů. Ten nový má mít papírově 3000 lumenů. Test za denního světla mi ovšem přesvědčivý nepřišel.

Tmavější obraz si během dne můžete vychutnat pouze v případě, že máte možnost výrazně si zatemnit místnost. Indicie, že to má tento konkrétní výrobce s papírovou svítivostí zřejmě jinak než konkurence naznačuje ostatně i video na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=sKSmoZym6CM.

Sice na něm vidíte jiný typ projektoru, ale jeho deklarovaná svítivost 5500 lumenů je zde výrazně nižší, než u projektoru vpravo, který má svítit “pouze” 4500 lumenů.

Zatímco u svítivosti jsem očekával, že může čínský výrobek mlžit, ani ve snu by mě nenapadlo, že si někdo dovolí lhát o nativním rozlišení projektoru. Jenže je těžké nevšimnout si rastru a velkých pixelů. Dal jsem si tu práci a přes testovací obrazec jsem se nakonec dostal výpočtem a odhadem k rozlišení 800×480 (možná 876×480).

Odhaduji tak, že místo slibovaných 1 ,024 milionu obrazových bodů má tak tento projektor necelou polovinu. A to už je podvod jako hrom (nebo snad počítá výrobce barevný RGB subpixel jako pixel?). Zkrátka pokud chcete mít alespoň trochu přijatelný obraz, musíte jít s úhlopříčkou obrazu dolu.

Záležitost jsem zkoušel řešit s prodejcem, v prvním kole mi nabídl směšnou slevu 10 dolarů a hrál na city, když začal vypočítávat, že jen cesta projektoru ho stála 60 dolarů. Takže následoval report AliExpressu. Poté se již se mnou výrobce odmítl bavit. A tak aktuálně čekám, zda bude náš spor nějak řídit přímo AliExpress, který má podobné případy posuzovat. Bude k něčemu? Asi ne. Pár podobných reakcí na kvalitu tohoto zboží jsem našel v komentářích, ale kupodivu zde převažují ty pochvalné.

Závěr

Kdyby měl výrobek deklarované parametry dle manuálu, šlo by asi trochu přimhouřit oči nad hlasitým větrákem a protože projektor většinou používám až večer, tak možná i nad zjevně slabší svítivostí a za cenu 4400 korun by se jednalo o fantastický nákup z kategorie snů. V reálu to ovšem zas taková bomba není. Ostatně i váš mobil má zřejmě lepší rozlišení displeje…

Ale pokud nekoukáte na kvalitu a stačí vám rozlišení obrazu na úrovni starých televizorů, pak za málo peněz nějakou tu muziku získáte. Ostatně projektory s rozlišením 800×480 se u nás prodávají za zhruba 7-9 tisíc korun. Jako levné řešení může najít využití tam, kde nevadí tolik jeho hlučnost a je alespoň pološero.

Pokud vám tedy nevadí, že prodejcem uváděné rozlišení i svítivost jsou menší, než bylo uvedeno na eshopu a tudíž, že výrobce úmyslně klame své zákazníky a dělá z nich idioty. Já se takovým lidem i prodejcům snažím vyhýbat.

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

15 Komentáře
  1. Tohle je dusledek čínské mentality. Podvodnik je tam brany jako sikovny obchodník. Tesim se na pokračování jak dopadla reklamace

  2. Ehm, no, za čtyři a půl koupit šmejd z Číny? Pane bože. Já mám projektor místo TV doma (dříve na koleji) už asi 8 let (mezitím jsem 3 vyměnil – když mají nasvíceno 1500-2000 hodin, prodám na aukru a o 1 000 Kč koupím dražší nový) a dříve jsem kupoval projektor bez DPH za 5000, poslední asi za 5400 Kč bez DPH. Vezmu nejlevnější ACER nebo ASUS se svítivostí alespoň 3000 ANSI a rozlišením 1280×1024 px. A tradá, obraz skvělý, dá se na to koukat i ve dne bez zatemnění atd…. A máš-li možnost odečíst si DPH (nebo si na to někoho najdeš), tak je rozdíl ceny asi 1 000 Kč a kvalita asi o 300-500% lepší proti tomu co popisuješ…. A se zárukou, relativně kvalitní atd. atd.

    Takže sečteno a podtrženo – nákupy z číny, které si mnoho lidí tak chválí = nevíš vůbec co koupíš a v katalogu to vypadá hezky všechno… Takže vezmi moji radu – kup nejlevnější acer/asus a budeš za to tím jen o malinko dražší, ale výhod to má nespočet…

  3. Díky za zveřejněnou zkušenost. Ceny u nás a kvalita v Číně mě jen utvrzují v tom, že bude výhledově lépe vykašlat se na dataprojektory a spoléhat na velkoplošné obrazovky…

  4. Docela zajimave tema. Projektor jsem letos na jare kupoval prvni misto TV s prihlouplymi porady a hlavne na hrani GranTurisma…

    Koupil jsem od Aceru nejaky FullHD, 3d DLP projektor, ktery sice stal ranec, ale za to ho musim mit v rezimu snizene svitivosti, protoze na uhlopricku 2,5metru to proste moc pali do oci… 3D filmy ve full HD jsou nadherne. Windows ostry az do hran… Na tomhle se asi nevyplati setrit…

  5. Děkuji za zajímavý článek. Osobně bych si podobný výrobek z Číny neobjednal, ale nechávám si odtud posílat elektronické součástky (“náhradní díly” k notebookům nebo tabletům), které u nás nejsou k dostání vůbec nebo za úplně jinou cenu. Zatím až na jednu drobnost to vždy vyšlo.

  6. Odpověď
    Miloslav Ponkrác 26.12.2016 at 18.21

    Ono také záleží kde nakupujete v Číně. Na aliexpresu a jiných ali* jsem byl v minulosti podveden tolikrát, že je mám na blacklistu až do smrti. Nakoupil jsem tam x-krát, vždy jsem dostal šmejd mnohem horších technických parametrů než bylo uvedeno. Číňané se nijak nežinýrovali v tom znásobit skutečná čísla v parametrech třeba tisícem.

    Takže slepá víra, že “nákup z Číny” nezáleží na tom, “kde nakupujete” – je nesmysl.

    Prostě jste – humanisticky důvěřivě a sluníčkově a pravdoláskařsky – nakoupil ve standardním čínském e-shopu známém pro jeho podvody, a zcela nerasisticky a nediskrimačně – abyste nediskriminoval to rozšířil na celou Čínu. Kdysi se tomu říkalo naivita a blbost…

    • Dovolte mi analýzu vás, Sluníčko. Nechal jste se podvést x-krát a pak tady píšete blbosti o někom, kdo chtěl pro ostatní porovnat “čínu” s kvalitou, jednorázová záležitost.. Podle mě jste chudý duchem, několikrát se nechat stejně podvést, to bych asi ani nikam nepsal =)

    • Díky za hlubokou analýzu našeho autora, doufám, že zastáváte nějakou hodnotnou funkci, kde vaše analytické schopnosti najdou plné využití.

  7. Nakupovanie z číny je v pohode a bezpečné, ja už som veľmi veľa krát objednával všeličo, len zvyčajne to bolo všetko za nižšie ceny a jediné čo hrozí je, že raz za čas sa stane napr. že jedna zo 100 objednávok sa niekde stratí a vôbec nepríde. Inač cenovo sa to oplatí vždy. A kvalita je väčšinou porovnateľná ba dokonca až lepšia ako za produkty kupované priamo u nás!

  8. Náhradní díly z Číny bych nebral, celkem bych se toho bál (hlavně u věcí, jako je displej, to beru vždy tady vymena-displeje.cz, a koukám, že článek to potvrzuje…

  9. Cinsti prodejci casto klamou v popisku uvedou Full HD, ale ze jde jen o to ze projektor prevede full hd rozliserni do nativniho 800×600 (nebo nizsiho) toho si vetsina ani nevsimne, nebo spis tomu nerozumi a nevi ze dulezite je nativni rozliseni a ne vstupni. Jako kolega si koupil “full hd” LEDkovy projektor (ve skutecnosti odhaduju 800×600) svitivost deklarovana 2000 lumenu coz urcite nebude za tu cenu 3000 Kc 🙂 Ale nechal jsem ho pri tom at ma radost. Ale i tak za tu cenu to neni spatne, akorat je skoda ze prodejci tak lzou.

  10. Ahoj v tom odkzau na daný projektor ale prodejce uvádí nativní rizlišení 800×480 a max. podporované 1920x.. Taky svítivost je uvedena 200ANSI což odpovídá popisu recenzenta…

    Takže buď prodejce technickou specifikaci upravil nebo se recenzent špatně díval na popis – tomu ale moc nevěřím ..

  11. Zdravím, on autor neumí číst ani rozlišení, ani lumeny, jak tady říká ONDIC, je to skutečně 800×480 od začátku, neupravované, a ANSI lumens 200, takže dostal, co si vybral. V současnosti se na Byintek chystám, ale K400, takže skutečně NATIV 1024×768 a ANSI 3300! Cenu kolem 500 dolarů považuji při těchto parametrech za dobrou. Byintek nabízí i dražší K500 a K600 (1280×800 a 1920×1200 při ANSI 4000). Ale mě XGA stačí. Nemám pocit, že u autora ani tady by prodejce lhal.

    • Odpověď
      Miloslav Hamřík 2.8.2020 at 15.41

      Prosím vás. Ten článek je starý 4 roky a tehdy tam ty údaje opravdu uvedené nebyly. Já číst umím. AUTOR

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo