Tři měsíce s Fitbit Flex – recenze

fitbit

K letošním narozeninám jsem si nechal nadělit náramek Fitbit Flex. Používám jej už tři měsíce a rozhodl jsem se podělit o své zkušenosti formou recenze.

Náramek Fitbit?

Proč jsem si vlastně Fitbit Flex vybral? Už druhým rokem pracuji z domu a docela jsem díky tomu omezil pohyb a zhoršil se mi paradoxně i příjem tekutin. Problém s pitným režimem jsem řešil specializovanou aplikací, ale k pohybu to chtělo něco víc. Občas jsem vyběhl ven s Endomondem, zajímalo mě ale, jak se hýbu celkově, potřeboval jsem motivaci, což by nějaká data a hezké vizualizace mohly podpořit a docela atraktivně zněla i možnost sledovat na datech, jak člověk spí.

Logo Fitbit

O Fitbitu jsem slyšel už dřív, ale fungoval jen s iPhonem, což byl problém. Nakonec ale přibyla podpora pro vybraná zařízení s Androidem a tak pořízení nestálo z pohledu techniky nic v cestě. Prošel jsem si na téma Fitbit diskuse, abych znal předem možné nedostatky a nakonec jej objednal z jednoho tuzemského eshopu.

První kroky

Fitbit Flex dorazil domů v hezké stylové krabičce, která obsahovala samotný tracker, dva náramky pro různě velká zápěstí, jednu kovovou sponu pro spojení obou konců náramku, nabíjecí kabel a bluetooth dongle do počítače. Tady si můžete stáhnout návod pro Fitbit Flex.

Při úvodní montáži jsem byl trošku nejistý, abych sis nepoškodil pásek. Tracker totiž musíte zasunout do pouzdra v pásku, což vyžaduje použití mírné síly. Není třeba se ale bát, pásek je elastický a tlakem mu určitě neublížíte. To samé platí pro kovovou sponku, kterou do příslušného místa musíte také vtlačit, stejně jako později při spojení obou konců pásku, kdy po úspěšném spojení uslyšíte slabé dvojité lupnutí. Spona ale drží dobře, po dvou třech spojeních získáte potřebný grif. Párkrát se mi ale povedlo si náramek z ruky strhnout takže si dejte pozor, jak moc vůle v něm na ruce necháte.

Tip: podívejte se, jaké chytré hodinky vybrat.

Fitbit tracker v detailu

Po prvním nabití je nutné tracker spárovat s účtem, který si vytvoříte na FitBit.com.  To lze udělat přes aplikaci v počítači, nebo v mobilu. Tady bych zmínil vydařenou funkci již zmíněného BT donglu. Pokud máte zapnutý počítač a dongle je v portu, Fitbit automaticky synchronizuje data z trackeru do vašeho účtu, pokud se pohybujete v dosahu bluetooth signálu. Jinak pozor, Česko není podporovanou zemí a tak si musíte vybrat Velkou Británii jako místo, kde žijete.

Jak Fitbit měří?

Určitě vás zajímá, jak přesně Fitbit měří. V nastavení si musíte vybrat, jestli budete náramek nosit na dominantní ruce. Pokud ano, Fitbit by s tím měl počítat a upravit nějak svůj algoritmus. Já jsem nosil první dva měsíce Flex na pravé ruce, kterou píšu a výsledky byly leckdy dost nadhodnocené. Náramek prostě nepozná tak dobře, kdy jen hýbete rukama a připíše vám klidně 200 kroků za čistění zubů. PSaní na klávesnici nebo rukou ale ošetřené je. Poslední měsíc jsem dal Fitbit na levou ruku a údaje jsou hned lepší. Při čtyřkilometrovém běhu (podle Endomonda) Fitbit naměřil 3900 metrů. Problém je, že na levé nosím i docela výrazné hodinky od TheOne a dva pásky na ruce vypadají divně.

Co ještě Fitbit umí

Fitbit umí přejít do spánkového režimu. V návodu stálo několikrát poklepat tracker. Praxe je taková, že do něj musíte pár vteřin v kuse bušit, načež se rozvítí určitá kombinace LED, která změnu režimu potvrdí. Ráno tím samým postupem spánkový režim vypnete. A co je výstupem měření? Dozvíte se, kolikrát jste se za noc vrtěli a jestli jste dokonce nebyli vzhůru. Většinou si nepamatuji, že bych se probudil, ale Fitbit čas od času hlásí, že ano. Zajímavý je ale údaj o tom, jak dlouho trvá, než usnete. U mě je to v průměru 7 minut. No samozřejmě nechybí doba spánku. Pokud před spaním zapomenete, můžete dobu spánku do aplikace dopsat ručně.

Screenshot z Fitbit aplikace pro Android

Co ale na Fitbitu zatím oceňuji nejvíc, je vibrační buzení. Dřív mě budil mobil, který rušil okolí. S příchodem Fitbitu jsem mobilní budík odstavil a mám nastavené dva intervaly po době, kdy mi prostě pásek na ruce zavibruje a spolehlivě mě probudí. Budíků si můžete nastavit libovolné množství, ať už jednorázově, nebo opakovaně pro různé dny v týdnu.

Dál už Fitbit neměří nic, pokud nebudeme brát v potaz tzv. aktivní minuty, což je asi období zvýšené nebo sportovní aktivity. Můžete si do něj ale zapisovat, kolik jste toho vypili a sledovat plnění cíle, který si předem definujete. Vlastně všechny údaje mohou mít nějaký předem definovaný cíl, který je pro vás motivační a Fitbit vám buď v aplikaci, nebo za pomoci LED oznamuje, jak se vám tyto cíle daří plnit.

Mimo pití si můžete evidovat vlastní váhu, Fitbit podle váhy zkouší počítat celkový kalorický výdej za den a pro vybrané zahraniční státy má k dispozici i databázi jídel, takže si můžete hlídat i kalorický příjem. Položky, které sledovat nechcete, si může v aplikaci skrýt.

Aplikaci můžete spárovat s jinými službami a posílat do nic data, mně tak Fitbit posílá denní výkony do mého účtu na Endomondo.

Výdrž baterie

Podle výrobce by měl náramek vydržet nabitý okolo pěti dní. Záleží, jak často jej budete synchronizovat, sledovat vývoj přes LED osvětlení a používat buzení. Já se okolo těch pěti dnů pohybuji, takže výrobce nekecal.

Herní faktor

Fitbit má na webu hezký uživatelský dashboard, kde se můžete pravidelně kochat svými daty a jednotlivé bloky si poskládat podle vlastní vůle. K tomu asistují ještě srovnávací grafy, datasexuálův ráj. Za různé milníky získáváte odznáčky a nechybí ani spojení s přáteli, kteří taky Fitbit používají. Pokud mají nastaveno, že souhlasí se zveřejňováním svých statistik, vidíte každý den jejich výkony v žebříčku.  Můžete si předplatit i Fitbit Premium program, který se stane vaším osobním trenérem, nutričním a s spánkovým specialistou a to za 40 liber na rok. Mě neukecali.

Takto vypadá dashboard na Fitbit.com

Takto vypadá dashboard na Fitbit.com.

Příslušenství

Většinu dílů k Fitbitu si můžete objednat samostatně (resp. obyvatelé vyvolených zemí mohou), takže pokud vás omrzí jeden náramek, koupíte si jiné barvy a to buď vybrané barvy v balení po třech kusech za výhodnou cenu anebo po jednom, ale dráž. Na své si tak přijdou i ti, co mají smysl pro barevné ladění oblečení a doplňků. Pokud se vám ztratí dobíjecí kabel nebo sponka, prostě si objednáte nový kus. Pokud chcete BT dongle k více počítačům, je také možnost jej objednat samostatně. Jen tracker samotný nelze koupit.

Pásky FitBit

Náhradní pásky koupíte i u nás.

Životnost a odolnost

Náramek mám tři měsíce. Podle výrobce je vodě odolný s tím, , nemám s ním problém ve vaně nebo v dešti a na webu najdete údaje, že snese potopení do hloubky 10 metrů. Teploty pro použití jsou omezeny od  -20° do 45° C, takže do sauny spolu asi nepůjdeme. Na pásku jsou ale po čtvrt roce vidět drobné škrábance, stejně jako a sklíčku, co kryje LED. Nejedná se o nic zásadního, protože je pásek nejspíše ze silikonu, je to nejspíše dáno tím. Na běžný pohled to vidět není. V některých záhybech se drží mírná špína, uvidíme, jak dopadne, když se do ní pustím kartáčkem.

Závěr

S náramkem jsem spokojený. Nejsem profi sportovec a šlo mi spíš o to, mít nějakou motivaci k pohybu (OK, přiznávám, zatím mi to moc nejde:) a to by měl Fitbit Flex plnit. Už jen kvůli tomu vibračnímu buzení jsem za něj rád. Vytknout se mu dá jen přehnaná citlivost na vibrace, přepne se do spánkového režimu, když třeba tleskám v divadle nebo tlačím kočárek na hodně hrbolaté cestě. Možná je to tím, že ho nosím docela na volno, nevím. Vy se teď mrkněte, jaké druhy náramků od Fitbitu můžete koupit dnes.

Váhavým doporučím i recenzi Fitbitu na Slimming.cz. Pro další insipiraci zase doporučuji tyto recenze nejlepších chytrých náramků.

8.5 Naše hodnocení
Skvělý tracker, pokud nehledíte na rozpočet

Fitbit Flex byl můj první tracker. Okouzlil mě vzhledem i funkcemi. Výdrž baterie je dnes už překonaná

PRO
  • Výdrž
  • Voděodolnost
  • Měnitelné pásky
  • Komunitní aplikace
PROTI
  • Slabší výdrž baterie

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

11 Komentáře
  1. Fitbit je určitě fajn náramek. Já jsem donedávna používal Nike+ Fuelband SE, který je možná v pohybu sofistikovanější, ale nemá třeba režim spánku tak pokročilý jako třeba Fitbit. Nemá buzení. Ale má displej. Myslím si, že spojení těchto dvou náramků by dalo dohromady unikátní zařízení. Ale určitě fajn geekovina.

  2. Je to více méně hračka a geekovská blbina za 2500 Kč. Jako sporttester se to nedá brát vážně a jako obyčejný krokoměr je to předražené až bída. Navíc šíleně nepřesné. Naschvál testováno při různých situacích a měří si, jak chce. Při sezení na gauči stačí rychlejší pohyb rukou pro skleničku, když se chcete napít a hnedle vám napočítá klidně i 10 kroků. To samé v noci když spíte a otáčíte se a nemáte zrovna zaplý režim spánku. Funkce aktivní minuty taktéž nepřesná, po hodinové procházce se psem naměřeny 4 aktivní minuty. Ušlá vzdálenost se jako jediná zdá být relativně přesná (s přesností na stovky metrů). Měření spánku ok, ale složitější nastavení přes aplikaci.
    Za ty peníze jsem teda čekal daleko více.
    Tyhle předražené fitness náramky opravdu za moc nestojí. Lepší koupit profi sporttester, popřípadě si dokoupit hrudní pás kompatibilní s Bluetooth. Je to levnější a daleko přesnější řešení.
    Já osobně ve 14ti denní lhůtě vracím a potenciálním kupcům nedoporučuju, pokud to vyloženě nechtějí jako ozdobu a zajímá je funkčnost.

    • Já jsem si ho dal na levou ruku a výsledky jsou dost jiné, nicméně nepřesné to je a myslím, že ani FitBit to neprodává jako sporttester. Cena je taková, protože byli první a je to značka.
      Problém podle mě je, že to musí být na ruce. Na noze by to IMHO udělalo lepší výsledky.

  3. dobrý večer, já používám fitbit flex přes 2 měsíce a jsem moc spokojená
    v posledních dvou dnech mi ale nepřesně ukazuje režim spánku. i přes to že uvedu náramek do režimu spánku (a pro jistotu to samé udělám i na telefonu) tak i přesto že mi ukáže čas v posteli např: 23:51 – 7:13 hod že jsem spala jen 2 hodiny a 45 minut….. nevíte čím by to mohlo být? do nedávna to fungovalo na minuty přesně… zkusila jsem zrestartovat telefon, dobít náramek, odinstalovat aplikaci a nainstalovat znovu, žádnou aktualizaci to po mě nechce a zatím nic nepomáhá. neměl byste nějaký tip? díky předem za jakýkoliv nápad
    Eva

  4. Podívejte se do detailu té spánkové epizody. když na výpise na hlavní obrazovce ukazuje, že trvala jen 2:45 hod, zkuste ji rozkliknout. Jaký záznam je tam?

  5. Na mobilku Nokia LUMIA 625 to pracovalo tři dny, pak aplikace padla a nepomohlo ani přeinstalování asi jsem to zavařila, každý den ujito kolem 16 km a baterie vydržela jen 30 hodin.
    lida

  6. Spíše hračka, ale za blbost se platí. Přes rok jsem dobíjel jednou týdně, najednou skoro denně – a to mě samozřejmě nebaví! Co s tím?
    Díky, LADA

  7. Ja jsem si ho dovezla dva roky zpet z USA. Takze mam zcela urcite stary model. Nicmene jsem naprosto spokojena. Pracuje stale dobre, rekla bych ze i presne, nosim ho na leve ruce,a dost napevno. Jeste se mi nestalo, ze by mi nejak reagoval na potlesk nebo rychly pohyb ruky. A co se tyce spanku, naprosto presne monitoruje co v noci delam. Jsem ted hodne nemocna, takze mi fitbit pomaha dodrzovat nejaky rezim co se tyce pohybu, I aktivniho, taky mam rada ze si hlidam vahu, tuky, prijem kalorii a vody. Pravdou je, ze tady bych si ten naramek asi nekoupila. V zahranici vyjde urcite levneji 🙂

  8. Mě se fitnáramky vůbec nikdy neosvědčili. Chodím běhat velmi ráda a často sportuji, proto jsem o přátel a rodiny dostala 3 typy. Bohužel mi nikdy nenahradili můj telefon, který musím mít z mnoha důvodů u sebe. Ale tím nechci říci, že by nebyly vhodné pro všechny, protože každý žijme jinak a každému vyhovuje něco jiného.

    • Odpověď Avatar photo
      Lenka Rutteová 3.5.2020 at 8.02

      Možná je otázkou, jaké modely jste dostala. Mobil dokáží nahradit spíše hodinky. Fit náramek také, ale až ve vyšších cenových kategoriích. LTE hodinky v podstatě plní všechny funkce mobilu, včetně samostatného telefonování. Jejich výhodou je fakt, že je máte pohodlně na zápěstí. Mrkněte na NejchytřejšíHodinky.cz.

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo