Pět důvodů naší závislosti na chytrých telefonech

escalators-1866493_640

Chytré telefony se staly natolik běžnou součástí našich životů, že si dnes ani neuvědomujeme, jak moc jsme na nich závislí. A nemyslím teď závislost ve smyslu nekonečného paření Angry Birds či Pokemon Go. Mám na mysli každodenní činnosti jako je vstávání, nákup či cestování. Sám jsem si tento skok zpět do reality prožil nedávno na vlastní kůži, když se mi rozbil (nejmenovaný) telefon a já zrovna po ruce neměl žádný náhradní.

Vše v jednom

Kdysi dávno za časů minulých sloužil telefon pouze k telefonování a posílání zpráv. Dnes bez něho nevstanete, protože nahradil budík, nepustíte si písničky po cestě, protože nahradil discmany a MP3 přehrávače, nezjistíte kolik je hodin, protože už nenosíte hodinky, ani si nespočítáte kolik je 1+1, protože starou kalkulačku jste dávno vyhodili. Nemluvě o fotoaparátu, poznámkovém diáři či herní konzoli. Je úžasné, že nepotřebujeme deset přístrojů a vše zvládne jediný. O to je ale ztráta větší, když se rozbije nebo nám ho někdo ukradne, protože v tu chvíli přijdeme o všechny tyto funkce najednou.

Příklad ze života: Telefon odešel do věčných lovišť přes noc a já přišel pozdě do práce. Alespoň jsem se krásně prospal 🙂

Žijete-li ve větším městě a neznáte nazpaměť všechny jízdní řády hromadné dopravy, pravděpodobně dennodenně používáte aplikaci IDOS či podobnou službu. To samé platí i pro cestování do jiných koutů republiky. Popravdě si nedovedu představit, že bych dnes měl jet na neznámé místo, aniž bych si předtím mohl vyhledat ideální spojení.

S cestováním souvisí i přítomnost navigace a map v telefonu. Ani nemusím zdůrazňovat, jak moc v některých případech ulehčují život.

Delší cesty do neznáma s mapou? Anachronismus, mobil vládne

Delší cesty do neznáma s mapou? Anachronismus, mobil vládne

Příklad ze života: Potřeboval jsem pracovně dojet do vedlejšího města, takže jsem si hezky vytáhl papírový bloček a pěkně oldschoolově  vypsal několik spojení jedoucích tam a zase zpátky. To, že na mě ostatní zpoza displejů koukali na tydýta, když jsem na zastávkách luštil svoje nečitelné písmo, jsem bral s nadhledem.

Zdroj informací

Projíždíte na záchodě, v čekárně nebo v autobuse Twitter, Facebook, internetové deníky a podobně? Pak nejspíše koukáte do mobilního displeje, nikoli do velkého a neskladného notebooku. Ano, přístup k internetu je možný i ze stolního PC, nicméně možnost neustálého připojení, ať jsme kdekoli, s sebou přinesly až smartphony. V kteroukoli denní dobu tak můžete okamžitě vědět, co dělají vaší známí nebo jaké události se odehrávají na druhé straně planety.

O tom, zda je věčné online připojení přínosné či naopak, by se mohla vést diskuze, nicméně to, že jsme si na tuto skutečnost zvykli a obtížně se ji vzdáváme, je nepopiratelný fakt.

Příklad ze života: ČNB rozhodla o pokračování intervencí. Po zběsilé honičce řidič mlátil hlavou do policejního vozu. Americký křižník najel na mělčinu. Merkelová navštívila Erdogana. A slavná australská herečka zázračně omládla. To vše jsem se dozvěděl až s několikahodinovým zpožděním.

Víceúrovňové zabezpečení

Ať již přistupujete do svého internetového bankovnictví, provádíte online platbu nebo jen máte lépe zabezpečený e-mail, pak jako druhou úroveň zřejmě používáte SMS s ověřovacím kódem. Přestože má dvoufázové ověření nepochybně mnoho výhod, jakmile přijdete o telefon, veškeré tyto služby se stanou na čas nepřístupnými.

Dvoufázové zabezpečení u Google

Dvoufázové zabezpečení u Google

Příklad ze života: Objednal jsem si nový mobil v e-shopu a až poté, co po mně platební brána chtěla ověřovací SMS klíč, jsem si uvědomil, že ho nemám jak zjistit. Nezbývalo než objednat znovu a poté skočit do bankomatu, aby bylo na dobírku.

Telefonování a SMS

I přes rozvoj Skypu a nejrůznějších messengerů je telefon stále primárním nástrojem uskutečňování hovorů, případně psaní textových zpráv. Potřebujete se objednat k lékaři? Zatelefonovat důležitému klientovi? Shání vás celý den váš nadřízený nebo maminka? Smůla.

Příklad ze života: Když jsem si konečně pořídil nový telefon a vložil SIM kartu, čekalo na mě přes deset zmeškaných hovorů a několik urgentních SMS. Je krásné, když víte, že po vás ostatní tak obrovsky touží.

A jaký je váš názor? Dokážete si představit život bez chytrého telefonu?

Autor je redaktorem webu www.testado.cz.

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

1 Comment
  1. Díky za článek! Přesně to samé se stalo mě, od 23.12.2016 do 6.2.2017 jsem neměl smartphone. Takže chápu jaké to je být za tydýta, doma jsem si půjčil telefon od manželky,ale venku vzali všechny tel. budky. Děs a hrůza. To patřím ke generaci co vyrůstala s těmi tel. budkami, takže zažívám obrovský technologický skok.

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo