Po fiasku s Android set top boxem (značka Strong, vyhněte se obloukem) jsem řešil, co podniknout s naší televizí, která nepodporuje DVB-T2. Vším jiným nám doma sedí a dávat desítku za novou televizi se mi nechtělo. Ani hrabat se v haldách recenzí mezi set top boxy. Nakonec jsem pro Chromecast, resp. Google TV narazil na aplikaci Lepší TV a rozhodl se jí dát šanci. Toto jsou mé zkušenosti po 6 měsících.
Proč chtít IP televizi?
- lze přerušit a pokračovat i s pořadem, který běží v reálném čase
- k dispozici máte archiv minulých dní z mnoha programů
- budoucí programy si můžete nahrávat
Na čem to běží
K provozování vám stačí aplikace pro mobil. Koupit si můžete i speciální TV Box, pokud pro vaši chytrou televizi není k dispozici aplikace. Ta není ani pro tu naši (Samsung, 2012), ale používám poslední Google TV s ovladačem a aplikaci Lepší TV do něj v pohodě nainstalujete.
Aplikace v mobilu podporuje Chromecast a telku si v případě potřeby můžete vozit s sebou kamkoliv, kde se zvládnete připojit.
Vzhled a ovládání
Aplikace má takový jakýsi nemoderní vzhled. To je samozřejmě věc vkusu. Před pár dny prošla redesignem, který vše mírně zpřehlednil. Černé pozadí a bílé fonty doplňuje oranžová barva.
Základem je horizontální menu, kde vybíráte mezi TV, rádiem, vybranými pořady, které aplikace třídí podle různých kritérií a záložkou Moje, kde jsou věci, které jste rozkoukali nebo si nechali nahrát.
Zbytek obrazovky pak zabírají pásy s jednotlivými pořady rozdělených podle toho, v jaké části aplikace zrovna jste. Buď jsou to televizní kanály, nebo žánry filmů, nebo pořady uložené či čekající na nahrání. Aplikace je svižná, i když záplava informací vyžaduje trošku cviku.
Rozložení, stanice nebo kvalitu videa si můžete nastavit podle sebe.
Na nedotykové obrazovce ji ovládám přes ovladač Google TV. Některá tlačítka ale vyžadují hlavní ovladač TV. Jde o ty barevné čudlíky, které znají fandové HbbTV nebo teletextu. Pro běžné koukání – pustit pořad, přetočit jej a podobně – se v pohodě obejdu bez hlavního ovladače.
Funkce
Pokud je vás doma víc, vytvoříte si v rámci jedné aplikace více uživatelů a každý pak má v záložce Moje vlastní program. Ale pozor, v případě, že chcete Lepší TV sledovat na více zařízeních současně, musíte si za každé další připlatit 99,- Kč měsíčně a limit je pouze 2 navíc.
Podle cenového tarifu se odvíjí také jedna z hlavních výhod IP televize a to je archiv pořadů. V základu – tarif Mini – jsou pořady dostupné 10 dnů zpětně a to z 37 stanic. Maximum je pak 100 dní v tarifu za 199,- Kč/měsíc. To máte 125 stanic.
Fajn funkcí je nahrávání pořadů, které teprve poběží. Já třeba sleduji dokumenty a díky nahrávání mi jednak žádný díl neuteče, ale hlavně se nemusím dívat, když se dramaturg dané stanice, ale já.
Další výhodou je snadné přeskakování reklam. Ne že by na to byla v aplikaci funkce. Prostě se ručně posunete kousek dál. To se dá využít, i když se díváte v reálném čase. U první reklamy program zastavíte, a když jej znovu spustíte, už se díváte na záznam a následující reklamy přeskočíte.
S nahráváním obecně je spojená jedna potíž. Televizní stanice vcelku běžně nedodržují časy, kdy pořady začínají a končí. Proto často narazíte na situaci, kdy vyberete něco z archivu a pořadu chybí pár (desíte) vteřin. Nebo na konci plynuje hraje jiný pořad. Nejde o nic hrozného a technicky s tím nejspíše tvůrci udělat nemůžou.
Kvalita obrazu
Vysílání běží maximálně ve Full HD, potřebujete k němu datový tok 3 Mbit/s. Obraz vypadá dobře a problémů jsem zaznamenal jen minimum.