Pár dnů s ultra wide monitorem Philips BDM3490UC

monitor-philips-bdm3490-1

Vysoké rozlišení proniká mezi monitory stále více. Sám zatím pracuji s dvojicí 23″ monitorů s Full HD rozlišením, takže když se objevila možnost vyzkoušet 34″ model od Philipsu, navíc se zahnutým displejem, neváhal jsem.

Jako ostatní výrobci, ani Philips se nenamáhá s vymýšlením nějakých názvů. Model prostě dostane svoje číslo –  v tomto případě BDM3490UC –  a je hotovo. Vše ostatní se odbude v heslech naznačujících funkce a vlastnosti na krabici.

Philips BDM3490UC je docela macek, aby taky ne, když zobrazovací plocha má uhlopříčku skoro 87 centimentrů. I váha je slušná, 10,28 kilogramů. Monitor s sebou naštěstí nikde nosit nebudete, pokud ale máte stůl u zdi a předchozí monitor stál na poličce, jako to mám já kvůli ergonomii, Philipse na ni určitě nedávejte.

monitor-philips-bdm3490-1

Vzhled a konstrukce

Monitor se vizuálně opravdu povedl. Sází na tenké rámečky okolo displeje, které dostaly minimum prostoru po stranách a celkově působí docela subtilně. Může za to i podstavec a z něj vyčnívající tenké packy, mezi nimiž se ukrývá reproduktor. Ten berte jako opravdu nouzovku, zvuk postrádá basy a hodí se možná na poslech zpráv. Spodní lištu hyzdí piktogramy znázorňující všechny funkce a parametry, nálepku lze naštěstí snadno strhnout.

Monitor můžete natáčet nahoru a dolů podle potřeby díky kloubu.

Hlavní parametry

AH-IPS panel s W-LED podsvícením má 34″ a ultrawide rozlišení 3440 x 1440 pixelů (21:9). Relativně v pohodě tam díky Windows funkci Snap Assist může v práci nahradit dva monitory, protože na obří plochu dáte dvě nebo i 4 okna. Ostatně prohlížení webů v tomto rozlišení vám z jejich obsahu udělá naprosté nudličky, takže jste k tomu i trošku donuceni.

monitor-philips-bdm3490-2

Tolik místa doatanete navíc díky vysokému rozlišení a poměru 21:9.

Pozorovací úhly jsou 172° horizontálně a 178° vertikálně a odezva je rozumných 5 milisekund.

Z konektorů najdete několik HDMI a USB ve verzi 3.0, nechybí Display Port a podpora MHL pro mobilní zařízení.

Jinak mě zaujalo poměrně gigantické trafo v bilé barvě.

Philips přidal i technologii, které říká Multi View. Zapojíte současně více zdrojů a na jedné polovině pracujete, přičemž na druhé může jet třeba video. Nevím, jak v takovém případě vypadá produktivita, ale zkusit to můžete.

Práce a zábava s monitorem

Po zapojení se mi zdálo, že je kurzor jakýsi lenivější. Nejspíš je to jen otázka zvyku, můj HW je slušný. Už jsem zmiňoval funkci Snap Assist, se kterou obří plochu využijete na maximum.

U her platí, že nejlepší obraz máte s maximálním rozlišením. A to je náročné na hardware. U starších her se to docela dá, u těch novějších už musíte počítat s tím, že musíte leckde v nastavení grafiky ubrat. U stříleček je taky docela nezvyk výrazně širší plocha, kterou vnímáte. Na začátku hraní Battlefield 4 mi z toho bylo i trošku nevolno, ale je to jen o zvyku. A posun v kvalitě obrazu je na hře docela znát.

Závěr

Monitor Phillips BDM3490UC není úplně levný kousek. Cena překračuje 20 tisíc korun a hodí se tak hlavně pro grafiky nebo herní fanjšmekry, kterým opravdu přinese něco výrazně navíc. Pro běžné používání je sice vysoké ultra wide rozlišení fajn, ale za velmi krvavou cenu.

👉 Odebírejte náš RSS kanál. Jsme na X (Twitteru) i Facebooku.

Přidejte své zkušenosti do diskuze jako první!

Diskuze a zkušenosti

GeekLife.cz
Logo